Forum Forum prawneCywilne

Czy można dokonać darowizny na rzecz jednego dziecka pomijając drugie

Czy można dokonać darowizny na rzecz jednego dziecka pomijając drugie

Magda2 / 2008-02-19 11:03
Moja matka dokonała darowizny działki rekraacyjno -budowlanej na rzecz mojej siostry w styczniu tego roku. Czy przysługuje mi jakieś prawo odwoławcze od tego bądź też rekompensata?
Był to cały majątek którego posiadaniu była moja matka. Obecnie siostra stała się jedynym właścicielem rzeczonej nieruchomości.Ja będąc osobą chorą nie jestem w stanie wypracować sobie jakiegokolwiek majątku natomiast moja siostra jest zdrowa i w pełni sprawna. Decyzja mojej matki wydaje się być dalece krzywdząca i ciężko mi jest pogodzić się z faktem pozbawienia mnie spadku w taki sposób.
Bardzo proszę o odpowiedź
Wyświetlaj:
Radzio_pl / 89.171.103.* / 2008-02-19 14:41
Na chwile obecną nie masz żadnych podstaw prawnych do unieważnienia umowy darowizny. Dopiero po śmierci mamy możesz domagać się od siostry zachowku (kwoty pieniędzy, która należałaby Ci się po podziale majątku nie uwzględniającej dokonanej darowizny w 1/2 lub 2/3 jeżeli jesteś trwale nizdolna do pracy).
_precious_ / 2008-02-20 16:39
Czyli jak dobrze rozumie to darowizna w 100% ( przykladowo mieszkania) przekazana tylko na jedno z dwojga dzieci wcale nie gwarantuje obdarowanemu , że owo mieszkanie stanie się tylko i wyłącznie jego własnością , a po śmierci darczyńcy , obdarowany będzie musial (jeśli drugie z rodzeństwa wniesie takie rządanie) splacić go , a jeśli tak to od jakiej kwoty - wycena z dnia otrzymania darowizny , czy z dnia w którym drugie z rodzeństwa domaga się zachowku .
kkdg.2000 / 212.160.157.* / 2008-02-21 12:31
Mo żna przekazać darowizne tylko jednemu z dwojga dzieci,mieszkanie ,dom lub dzialka stanie się wlasnością jednego dziecka.po śmierci darczyńcy obdarowany nie będzie musial splacic swojego brata lub siostry jezeli darowizna byla udzielona więcej niż 10 lat przed śmiercią darczyńcy.np ; darowizna nastąpila np.10.03.1993 a śmierć darczyńcy np.w 11.08.2000 należy się zachówek dla reszty spadkobierców,a jeżeli darowizna nastąpila np. 10.03.1993 a śmierć darczyńcy np.11.09.2007 to nie przysluguje żadna rekompensata lub zachówek itp. podstawa prawna kodeks cywilny art.994 p.1.W razie wątpliwości radzę zgosić się do prawnika.
man991 / 83.238.246.* / 2019-07-23 08:21
Nieprawda. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 lutego 2014 r., I CSK 252/13, OSNC-ZD 2015, nr B, poz. 25 - (...) eżeli darowizna na rzecz takiej osoby została dokonana przed mniej niż dziesięciu laty, podlega ona doliczeniu; darowizny dokonane na rzecz spadkobierców lub osób uprawnionych do zachowku podlegają doliczeniu niezależnie od tego, kiedy zostały dokonane (...)
Zołza701 / 31.1.40.* / 2019-04-01 20:21
Rozumiem, że gdy mama przepisała na mnie mieszkanie notarialnie w 2006 roku i jeszcze żyje, a mamy rok 2019, to brat nie może wystąpić o zachowek, bo i tak nic nie dostanie?
Magda2 / 2008-02-22 09:36
Dziękuję bardzo za okazaną pomoc.
Nie przypuszczałam, że nasze prawo przewiduje taką formę wydziedziczenia.
Bo skoro był to jedyny majątek a w chwili obecnej pozostały już tylko długi inaczej tego nazwać nie można.
Zależało mi na odwołaniu się od tego gdyż ta nieruchomość mogła stanowić zabezpieczenie na wypadek niemożności spłacania zobowiązań kredytowych zaciągniętych przez matkę
Teraz już wiem, że taka możliwość nie istnieje.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Pikobelo / 83.22.44.* / 2008-02-22 15:14
Droga Magdo 2 nic się nie przejmuj bo w razie czego moga Ci pomóc chłopaki z miasta, którzy mają do tego odpowiednie narzędzia i wiedzę. Kubala przecież wie.
Dotikotek / 91.244.185.* / 2015-07-18 11:46
Witam, mam ten sam problem, czy jest możliwość prawnego przymusu oddania części darowizny drugiemu dziecku? U mnie minęło ok 8lat, brat obiecał po 5 przepisać pół na mnie jak tylko bede pełnoletnia, jak widać słowa nie dotrzymał.
szklarek / 2015-07-20 12:43
W sensie prawnym była to umowa (przedwstępna), a strona uchyla się od wykonania umowy przyrzeczonej.

Tyle, że na dochodzenie jej wykonania był rok od upływu terminu, w jakim miała być zawarta.

Pani roszczenie wobec brata jest przedawnione.

Podstawa- art. 390 KC
Lui 123 / 91.234.49.* / 2021-04-26 15:11
Mam pytanie kupilam od rodziców kawałek działki ale nie na papierze poprostu dostali pieniądze ale nie zdążyli na mnie przepisać teraz tato zmarł a ja chciała bym to jakoś uregulować Dodam że z tego co wiem działka była na tatę ale nie była wpisana w księdze wieczystej Co mogę teraz zrobic
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Najnowsze wpisy