Forum Forum emerytalneOFE

Czy należy mi się jakakolwiek emerytura z polskiego ZUS

Czy należy mi się jakakolwiek emerytura z polskiego ZUS

JerryM / 2013-02-22 19:47
Wyjechałem w wieku 23 lat w roku 1972 do Szwecji i zostałem już tam na stałe. Przed wyjazdem miałem przepracowane 2 lata pracy. W latach 1994 do 1996 przebywalem w Polsce i pracowałem 2 lata. W sumie prawie 4,5 roku udokumentowanej pracy i oplaconych skladek.

Złożyłem zapytanie do ZUS wraz z dokumentacją, czy w momencie jak przejde w Szwecji na emeryture w wieku 65 lat,na jaką emeryturę będę mogł liczyć za okres pracy w Polsce.
Zus odpowiedział żę nie przysługuje mi żadna emerytura.

Czy jest expert który zna się w temacie i może mi to potwierdzić / lub ma inne zdanie?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
Lolekako / 77.49.27.* / 2016-02-21 09:31
Witam
rowniez chcialabym zadac jedno pytanie..w Polsce pracowalam w latach od wrzesnia 1984 do maja 1990...obecnie stalym miejscem zamieszkania jest Grecja..co z tymi latami czy je utrace?
domminika2 / 188.146.230.* / 2020-01-30 22:07
Warto sprawdzić bardzo ciekawą ofertę w Prudential. Myślę ze warto już teraz własnie pomyśleć o swojej emeryturze.
edyta222 / 188.147.34.* / 2019-06-29 20:58
Dlatego ja polecam przyjrzeć sie takiej ofercie https://www.prudential.pl/pewna-emerytura
To najlepsze na przyszłość.
wiwan / 2016-02-21 19:47
Odpowiedź niemal taka jak dla Jerry'ego w tym wątku. Jest pani jak rozumiem z rocznika młodszego niż 1948. Uzyska Pani prawo do świadczenia polskiego po spełnieniu warunków uzyskania e. powszechnej. Obecnie jest to jedynie warunek uzyskania wieku emerytalnego. Jakiego- zależy od kwartału Pani urodzin. Będzie symboliczne, ale zawsze.

Właściwym dla koordynacji z Grecją jest
I Oddział ZUS w Łodzi
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Zamenhofa 2
90-431 Łódź

tel. niestety ogólnopolski:
(+48) 22 560 16 00

Z jednej strony wciąż się w świadczeniach coś zmienia, z drugiej warto już teraz - korespondencyjnie wystąpić o naliczenie kapitału początkowego- potrzebne dokumenty to świadectwa pracy, zaświadczenie o absolutorium chociaż studiów wyższych jeśli były, o u. wychowawczych itp.
wiwan / 2013-02-22 22:34
Na wstępie- NIE jestem ekspertem ale odpowiedź ZUS mnie dziwi.
Jak rozumiem jest Pan z rocznika 1949. Ten rocznik nie wymaga już jakiegokolwiek minimalnego stażu ubezpieczenia dla uzyskania prawa do emerytury, w związku z tym nie trzeba uwzględniać okresów szwedzkiego ubezpieczenia.
Szwecję i Polskę jako kraje UE obejmuje wspólnotowa koordynacja świadczeń - obecny Pana kraj pobytu czy nawet obywatelstwo nie są przeszkodą i moim zdaniem spełni Pan warunki uzyskania polskiej emerytury- symbolicznej, ze względu na tak krótki staż ubezpieczeniowy- czyli składającej się tylko z Kapitału Początkowego. Co więcej niezależnie od tego, czy przejdzie Pan na emeryturę szwedzką- tj. nie jest warunkiem polskiej emerytury uzyskanie emerytury szwedzkiej.

Z tym, że w związku z ostatnią nowelizacją Pana polki wiek emerytalny to 65 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia.

Co więcej polskie okresy ubezpieczenia mogą być uznane na potrzeby szwedzkiej emerytury, jeśli wymaga ona jakiegoś określonego stażu, a staż szwedzki byłby zbyt krótki.
Wyznaczoną jednostką ZUS do spraw polsko-szwedzkich jest Oddział ZUS w Szczecinie
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
u. Andre Citroena 2
70-772 Szczecin
Telefony:
+48(91) 8101802
+48(91) 8101804
+48(91) 8101808

można dopytać, choć jak napisałem wyżej - w związku z Pana rocznikiem na potrzeby Pana emerytury w Polsce nie trzeba zaliczać lat szwedzkich, czyli sytuacja jest podobna, jakby w ogóle Pan kraju nie opuszczał i miał tylko owe 4,5 roku stażu ubezpieczenia. Ale dotyczyć będzie Pana kwestia transferu świadczenia do Szwecji.

Polecam hasło do wyszukiwarki " ZUS koordynacja świadczeń"
JerryM / 2013-02-23 09:03
Witam
i dziękuję za odpowiedź.
Tak jestem rocznik 1949.
Dokumenty do ZUS w Szczecinie (oryginały swiadectw pracy) zostały wysłane poprzez instytucję szwedzką, odpowiednik ZUS.
Wiem że 4,5 lat pracy to symboliczna kwota emerytury i takiej się spodziewałem, ale z godnie z przepisami powwina zostać wyliczona i przyznana od momentu przejścia na emeryture w lipcu 2014 (osiagam wtedy 65 lat).
Niestety ZUS w Szczecinie wysłał mi pismo odmowne powołując się na brak zatrudnienia minimum 15 lat w ciężkich warunkach...

Okres pracy w Szwecji kwalifikuje mnie do szwedzkiej emerytury, i ta jest corocznie aktualizowana zarówno na stronie www (odpowiednika ZUS w Szwecji, na moim profilu), jak i pisemnie corocznym dokumentem wysyłanym pocztą potwierdzającą wysokość składek, kapitału jak i prognozowanej emerytury.
Jednakże bez 4,5 lat przepracowanych w Polsce. Wg szwedzkiego ZUS te lata powinny być obliczone i wypłacone w Polsce.

to tylko tak w kwestii uzupełnienia informacji.

Pozdrawiam
wiwan / 2013-02-25 10:39
Powtórnie więc i ja uzupełnię, że nie w lipcu 2014, ale w lutym 2015- na skutek nowelizacji ustawy od 2013 (wprowadzanie wieku 67 lat).

Odpowiedź ZUS wskazuje, że nie było to zapytanie z Pana strony, ale normalny wniosek emerytalny.
Wniosek o e. wcześniejszą (RP-1E) jest identyczny jak o e. powszechną. Widocznie zakłada taki wniosek złożony zbyt wcześnie traktuje jako wniosek o świadczenie wcześniejsze i tak go rozpatrzył. Nie mogło być innej decyzji jak odmowna.
Absolutnie nie oznacza to braku prawa do e. wcześniejszej tj. najwcześniej w lutym 2015. Wniosek można złożyć najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku emerytalnego (65 lat i 7 miesięcy)
paka49 / 110.175.98.* / 2015-01-21 08:54
Pani/Panie "wiwan" - odpowiedz w sama dziesiatke, a ZUS informuje, ze wczesniejsza emerytura wymaga spelnienia pewnych wymagan. Wnisek nalezy powtórzyc i dolaczyc zaswiadczenie od ostatniego pracodawcy o ustaniu zatrudnienia.

Czy wie Pani/Pan jak i przez kogo jest opodatkowana emerytura przesylana do Szwecji?

Pozdrawiam ze Sthlmu

-/Pawel
wiwan / 2015-01-21 10:25
Jeśli dobrze odczytałem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania RP-Szwecja, to niestety podlega ta emerytura opodatkowaniu w Polsce, czyli wg. tej skali:

http://www.money.pl/pit/progi-podatkowe/

Nie podlega ona polskiej składce zdrowotnej.
Gosia893 / 89.64.20.* / 2020-04-06 17:11
Witam mam pytanie emerytura Mama 4+ i pisze że osoby z ograniczoną lub pozbawiona wladza nie mogą składać wniosku A gdy Matka ma ograniczoną władzę ale ma dzieci przy sobie i je wychowuje to też się nie należy emerytura którą wychowuje r dzieci

Najnowsze wpisy