Forum Forum emerytalneOFE

czy należy się emerytura

czy należy się emerytura

lalka0401 / 2012-01-19 19:56
witam. Mój ojciec urodził się w 1949 roku. Parę lat temu ZUS wyliczył mu lata pracy- 35 lat i 7 miesięcy. Po tym wyliczeniu mój ojciec przez 1 rok pobierał zasiłek dla bezrobotnych, potem przez 2 lara pracował, a teraz już czwarty miesiąc pobiera znów zasiłek dla bezrobotnych. Ile teraz wynoszą jego lata pracy- wg ZUS, czy mu się teraz coś należy, może się o coś starać czy musi czekać na wiek emerytalny - i ile wynosi ten wiek w jego przypadku?
Wyświetlaj:
Boggi / 86.92.40.* / 2016-10-16 21:12
Majac 22 lata wyjechalam do Holandii.
W Polsce nigdy nie pracowalam. czy nalezy mnie sie emerytura symboliczna z Polski?
wiwan / 2012-01-20 12:59
Pani ojciec skoro jeszcze nie jest na wcześniejszej emeryturze to nie ma okresów zatrudnienia w specyficznych okolicznościach umożliwiających przejście na wcześniejszą emeryturę. Jest z rocznika, od którego nie wymaga się już minimalnego stażu ubezpieczenia.
Wg. OBECNYCH uregulowań prawa do emerytury nabierze w 2014 r z uzyskaniem wieku 65 lat.
Ale jest projekt stopniowego wydłużania tego wieku.
Okres pobierania zasiłku jest okresem składkowym, PUP odprowadzał składkę emerytalną od podstawy równej zasiłkowi brutto, ale składki społeczne zasiłku nie obciążały. Jeśli w jego czasie była niezdolność do pracy- jej czas był okresem nieskładkowym.
W przypadku tego i kolejnych roczników jednak długość okresów składkowych i nieskładkowych po 1998 r. nie ma znaczenia dla naliczenia emerytury powszechnej- liczą się odprowadzone składki. Nie liczy się więc w sumie fakt, że okresy składkowe wzrosły o 3 lata i 4 miesiące, ale łączna suma składek za ten czas.

Najnowsze wpisy