Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

czy parasol jest dla mnie?

czy parasol jest dla mnie?

Gosza / 2007-09-04 00:22
Chciałam rozpocząć moją przygodę z inwestowaniem w fundusze. Będę zaczynała od niezbyt wysokich kwot ale mam nadzieję że w przyszłości to się zmieni;)
Moje pytanie związane jest z parasolami.. czy są one dobre dla osób, które niezbyt interesuję się sytuacją na giełdzie? tzn. czy wystarczy, że będę obserwowała wykresy na "money" by w miarę rozsądnie zarządzać moimi pieniędzmi? czy raczej musiałabym bardziej siedzieć w tematyce giełdowej? Czy jeżeli jestem laikiem to warto się pchać w parasole? czy może lepiej bym zainwestowała w parę niezależnych funduszy obecnie dobrze prosperujących na rynku?
Wyświetlaj:
cortez / 2007-09-17 22:37 / Bywalec forum
Ale nikt nie powiedział, że inwestować musisz tylko w jeden parasol. Przykładowo kupujesz jednostki jednego funduszu spod parasola Uniona jednego SEBa, jednego SKarbca itd. Dzięki temu możesz miec różne parasole i w razie potrzeby zmieniac fundusze w ramach tych parasoli.
Jeśli jednak nie interesuje Cię tematyka inwestowania, a chciałabyś dobrze ulokować kapitał bez nadmiernego obserwowania rynku, polecam tzw. fundusze funduszy. Taką ofertę ma np. Union, są to UniMaxy:
UniMaxakcji - skupia najlepsze akcyjne na rynku
Unimaxzrównoważone - najlepsze zrównoważone
UniMaxdłużne - dłużne
W tych funduszach to zarządzający za Ciebie obserwują rynek, poczynania poszczególnych funduszy, ich wyniki i na tej podstawie podejmują decyzje, w które fundusze inwestować, kiedy dokonywać zmian itd.
Ewentualnie mozesz takze pomyśleć o funduszach aktywnej alokacji, które w Twoim przypadku też nieźle by się mogły sprawdzić.
miroslawh / 2007-09-11 22:25
Jeśli Olsztyn, zapraszam do biura, oferta funduszy inwestycyjnych, hedgingowych i lokaty terminowe inwestycyjne, OFERTY także dla tych, którzy chcą zostawić zarządzanie specjalistom - portfele modelowe. mail: wystarczy nacisnac na moj login :)
EFECT_warszawa / 83.31.236.* / 2007-09-11 20:49
Regulamin forum
sebastian9 / 87.96.11.* / 2007-09-08 18:24
Regulamin forum
szakal_poland2 / 2007-09-04 21:52 / portfel
Na pewno bedziesz musiala obserwowac co sie dzieje na rynku, aby w momencie duzych spadkow przeniesc fundusze z parasola akcyjnego do stabilnego czy innego. male kwoty daja mozliwosc wypracowania duzych zyskow, warzne abys regularnie dokonywala wplat. w niektorych funduszach wystarczy 50 zl na start.
Anna Purna / 2007-09-04 20:53
Kazde fundusze prosperuja dobrze podczas hossy (generalnie). Fundusze parasolowe gwarantuja ze nic nie stracisz jakby co. Zarzadzac specjalnie nie masz czym bo to robia za Ciebie fundusze. Wycofac pieniadze mozesz i tu i tu jesli o to ci chodzi mowiac zarzadzanie.
wolny człowiek / 83.27.4.* / 2007-09-18 11:20
Nie bardzo rozumiem zdanie: Fundusze parasolowe gwarantują że nic nie stracisz jakby co. Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie w tej kwestii. Fundusz parasolowy to w największym uproszczeniu fundusz w ramach którego dostępne są subfundusze o różnym poziomie zaangażowania w akcje, obligacje, waluty itp. instrumenty finansowe. Najprościej rzecz ujmując klasyczny fundusz parasolowy powinien mieć fundusze:(od najbardziej agresywnych po bezpieczne) akcji; zrównoważony; stabilnego inwestowania; obligacji; rynku pieniężnego. Jeśli w ramach takiego funduszu parasolowego inwestujesz w fundusz akcji to musisz obserwować giełdę, bo ceny jednostek tego funduszu zmieniają się dość dynamicznie w górę i w dół w krótkim czasie i nikt za ciebie nie podejmie decyzji o przeniesieniu kapitału z funduszu akcji do np obligacji. Parasol to głównie odroczenie podatku Belki. (w zwykłym funduszu przy takiej konwersji pobierany jest podatek Belki). Jeśli inwestujesz niewielkie kwoty, a okres inwestycji to np. 10 - 15 lat, zamierzasz dokonywać wpłat dość regularnie, nie interesujesz się giełdą, lub nie masz na to czasu, to wybierz fundusz akcji, lub zrównoważony, wpłacaj i zapomnij. Unikniesz stresów i nietrafionych decyzji o konwersji środków. Zainteresuj się bliżej na 2-3 lata przed końcem inwestycji.
zbigj999 / 84.40.163.* / 2007-09-18 15:02
Nic dodać nic ująć, tylko z jednym zastrzeżeniem, jeżeli będą to niewielkie kwoty wpłacane w miarę regularnie, to zapomnij o funduszach zrównoważonych. Tylko akcyjne. Część kupisz w dołku, część na górce, ryzyko się uśrednia, a przy horyzoncie czasowym 10 lat fundusze akcyjne praktycznie gwarantują wypracowanie godziwego zysku, zwłaszcza biorąc pod uwagę Euro 2012 i perspektywy rozwoju gospodarczego Polski.
cortez / 2007-09-18 23:33 / Bywalec forum
Dlatego też biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju gospodarczego, związane z przygotowaniami do Euro 2012, dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w nowy fundusz UniAkcje: Mistrzostwa Europy 2012, dzięki niemu można skorzystać z zysków firm które będą związane z przygotowaniami. Nie tylko polskich, ale również ukraińskich
Przemkos / 83.175.191.* / 2007-09-04 16:13
w całym toku myslenia brakuje mi tylko jednej opcji...inwestowanie w niezależne fundusze i w parasol funduszy...to zwiększy bezpieczeństwo
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy