Forum Forum dla firmKadry

Czy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Czy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Wyświetlaj:
szklarek / 2015-03-31 14:25
Zasadniczo datą wymagalności jest data ustania stosunku pracy. Tyle, że przecież w trybie art. 55 jest to na ogół dzień złożenia oświadczenia, więc nawet ze względów logistycznych na ogół termin ten nie jest dotrzymany.

Inna rzecz, że pracodawca może złożyć pozew (wzajemny) w trybie art. 61'1 ....
Ja 125 / 31.61.129.* / 2015-03-31 12:13
Witam. W jakim okresie pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie za okres wypowiedzenia? Pozdrawiam
BNU / 2013-04-12 00:08
Witam
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, czeka na mnie nowa praca od maja ale nie chce spędzić w pracy miesiąca wypowiedzenia. Szczególnie z tego powodu że były niedawno przypadki gdzie pracodawca świadomie i premedytacją męczył pracowników, na dodatek tego pomimo 4mc od zakończenia współpracy byli pracownicy nie otrzymali wynagrodzenia za miesięczny okres wypowiedzenia. Co można zrobić w takiej sytłacji?
wiwan / 2013-04-12 09:28
Rozwiązać umowę za porozumieniem stron, albo już w trakcie wypowiedzenia zawrzeć porozumienie stron dotyczące skrócenia okresu wypowiedzenia (bez zmiany trybu samego rozwiązania umowy)- czyli z art. 36, par.6 KP.

Nawet rażące zaniedbywanie obowiązków pracodawcy wobec pracownika A i B nie upoważnia do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 55, par. 1'1 przez pracownika C- czyli w trybie 'dyscyplinarki' dla pracodawcy.

Szukanie w obecnej sytuacji takich okoliczności w relacji Pan- pracodawca jest karkołomne.

Na zwykłe wypowiedzenie 1-miesięczne jest już za późno, skoro nowe zatrudnienie startuje od 1 maja.

Można ewentualnie przedstawić sytuację u nowego pracodawcy i okresowo podjąć pracę na innej zmianie/ z innym grafikiem niż w obecnej pracy.

Gwarancji udzielenia urlopu bieżącego i zaległego w czasie wypowiedzenia Pan nie ma.
andrzej 762 / 94.72.120.* / 2012-03-25 22:49
witam mam umowe na czas nieokreslony pani sekreterka powiedziala mi ze urlop wypoczynkowy wazny jest 3 lata do tej pory mam 74 dni urlopu nie wykorzystanego mam okazje zmienic prace ale nowy pracodawca daje mi tylko 7 dni na rozwiazaniu umowy ze starym pracodawca a z tego co wiem dotychczasowy pracodawca napewno nie pojdzie mi na reke tym bardziej jezeli chodzi o ten urlop . nie wiem jak to zrobic zeby bylo wszystko ok z mojej strony nie tracac urlopu
szklarek / 2012-03-26 11:59
Tryb rozwiązania umowy NIE wpływa na prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego. Czyli nawet pracownik zwolniony dyscyplinarnie, za np. kradzież, z dnia na dzień- całość urlopu zaległego i bieżącego musi uzyskać- tyle, że w formie ekwiwalentu.

W Pana sytuacji możliwe jest więc tylko porozumienie stron z obecnym pracodawcą- należy z taką ofertą wystąpić. Oczywiście nie ma on takiego obowiązku, by się zgodzić. Może wymagać rozwiązania za wypoiwedzeniem- a więc okresem dłuższym niż owe 7 dni.

W okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o urlopie- nie ma więc Pan żadnej gwarancji- że ów urlop otrzyma w naturze i będzie mógł podjąć w tym czasie nową pracę.

Warto zapytać nowego pracodawcę o możliwość podjęcia pracy z czasowym zatrudnieniem na inną zmianę niż u obecnego pracodawcy...
wladek2601 / 109.199.19.* / 2014-11-28 11:05
Witam . mam takie pytanie czy jest mozliwosc przedstawienia pracodawcy z mojej strony rozwiazanie umowy o prace bez okresu wypowiedzenia jaezeli umowe mam podpisana do konca 2015 r. i jeszcze jedna sprawa zakladam ze mialem wypadek samochodem firmowym z mojej winy, ale rozeszlo sie bez policji. auto bylo przeladowane o czym informofalem pracodawce kazali jechac. i teraz pytanie czy pracodawca ma prawo zadac ode mnie zwrotu kosztow naprawy samochodu mimo ze nie ma jakichkolwiek dokumentow np z policji o zaistnialym zdarzeniu drogowym auto jest ubezpieczony tylko oc. prosze o szybka odpowiedz
szklarek / 2014-11-28 11:15
Proszę przeczytać artykuł przewodni do wątku jakie okoliczności upoważniają do takiego trybu rozwiązania umowy.
To, że umowa jest terminowa nie ma tu znaczenia.

Co to znaczy zakładam...
Czy notowane czy nie przez policję, czy ubezpieczone czy nie- dochodzi do wymiernej straty dla pracodawcy. Pojawia się więc kwestia odpowiedzialności i współodpowiedzialności za mienie powierzone, a co za tym idzie i kwestia odszkodowania.
wladek2601 / 109.199.19.* / 2014-11-28 11:35
dobrze rozumiem tyle ze kodeks pracy wyraznie mowi ze aby pracownik byl odpowiedzialny za mienie mu powierzone musi dostac oprocz umowy o prace zalacznik w ktorym wyraznie pisze ze pracownik jest w pelni odpowiedzialny za straty materialne i szkody wyrzadzone podczas pracy . czy sie myle? . tylko ze ja nic oprocz umowy nie dostalem i teraz pytanie czy maja prawe zabrac moje pieniadze
wladek2601 / 109.199.19.* / 2014-11-28 11:51
Nie wiem czy dobrze zrozumialem ale ,, bezpieczne i higieniczne warunki pracy,, czyli jezeli zglaszalem ze auto mam przeladowane i kazali mi jechac czyli jest to zlamanie prawa?
szklarek / 2014-11-28 12:01
Tak. Ma to b. duże znaczenie dla kwestii odpowiedzialności pracodawcy.
szklarek / 2014-11-28 11:46
Umowa jest niezbędna w sytuacji powierzania mienia łącznego dla kilku pracowników, w celu zabezpieczenia sytuacji, że jest szkoda, ale żaden się nie przyznaje. Co oczywiście nie przeszkadza w obciążeniu tylko jednego z nich, jeśli zostanie ustalony.

Przy wydawaniu samochodu, poleceniu wyjazdu itd. raczej takiej sytuacji nie ma.

W kwestii już samego odszkodowania- można załatwić to ugodą z pracodawcą, można zaskarżyć do sądu pracy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/odpowiedzialnosc;pracownika;za;powierzone;mienie,66,0,221250.html
wladek2601 / 109.199.19.* / 2014-11-28 12:04
dobrze czyli tak, wytlumacze moze dokladnie co sie wydarzylo. tak jak mowilem podczas podejmowania pracy dostalem tylko i wylacznie umowe o prace bez poswiadczenia za odpowiedzialnosc majatkowa pracodawcy. wyjezdzajac w trase mialem przeladowane auto o czym informowalem pracodawce . kazali jechac i koniec kropka . potem byl wypadek, nie kazali wzywac policji tylko zalatwic to po cichu tak wiec zrobili koles dostal kase i po sprawi teoretycznie. na drugi dzien szef domaga sie ode mnie zwrotu polowy kosztow samochodu ,tylko ja sie pytam jakim prawem skoro wymyslil cene z kosmosu bez rzeczoznawcy bez policji bez jakiego kolwiek kwitka ze ja jechalem tym samochodem tego dnia. i jeszcze jedno za kazdym razem kiedy byl wyjazd szef pisal kto jakiem autem wyjezdza tyle za ja sie pod tym nie podpisywalem czy mozna to nazwac prawidlowym powierzeniem mienia?
szklarek / 2014-11-28 12:11
To, że szef chce jakiejś kwoty nie oznacza, że może ją sobie potrącić z wynagrodzenia. "Należność" taka nie jest ustawową jak np. alimenty. Bez zgody pisemnej pracownika na je potrącenie nie może tego uczynić. Stąd na ogół powstają 3 sytuacje:
- dochodzą do ugody co do kwoty z art. 121 KP, pracownik daje na piśmie zgodę na potrącenie z wynagrodzenia, albo wpłaca/przelewa ją na konto pracodawcy.
- nie dochodzą- pracodawca występuje do sądu z pozwem
- nie dochodzą, pracodawca potrąca samowolnie- pracownik występuje z pozwem
wladek2601 / 109.199.19.* / 2014-11-28 12:11
i jeszcze jedno pytanie skoro ,,zlamal prawo odnosnie bezpieczenstwa i higieny pracy,, mozna to nazwac inaczej zagrozeniem zycia pracownika to moge rozwiazac z nim umowe bez wypowiedzenia? czy nie ma takiej szansy
szklarek / 2014-11-28 12:20
Zwracam uwagę, że rozwiązanie umowy jest tu sprawą dość odrębną od kwestii odpowiedzialności materialnej/odszkodowania. Innymi słowy złożenie oświadczenia, rozwiązanie umowy i fakt, że pracodawca nie będzie w sądzie pracy dochodził uznania tego trybu za nieprawny, wyda zgodne z tym trybem świadectwo pracy- nie uwalania z automatu od odpowiedzialności materialnej pracownika.

Co do zasadności- często w kwestii tego trybu podnosi się uporczywość, powtarzalność sytuacji, jako okoliczność wymaganą. Z drugiej- wystąpiło realne narażenie życia pracownika.

To też może rozpatrywać sąd pracy, jeśli jednak pracodawca nie uzna zasadności tj. odwoła się, albo co gorsza, a co czasem się zdarza spróbuje zwolnienia dyscyplinarnego, bo uzna że doszło do porzucenia pracy.
wladek2601 / 109.199.19.* / 2014-11-28 12:24
dobrze dziekuje bardzo za wszelkie informacje zawarte w tym artykule. Bardzo mi pomogles uszanowanie. Dobrze ze sa jeszcze tacy ludzie na tym swiecie.

Najnowsze wpisy