Forum Forum podatkowePIT

Czy rozliczać wypłatę z funduszu inwestycyjnego oraz z Roru po śmierci współmałżonka?

Czy rozliczać wypłatę z funduszu inwestycyjnego oraz z Roru po śmierci współmałżonka?

woj&gos / 91.201.120.* / 2010-04-15 21:46
Witam,
mam kilka pytań.
1) Teść po śmierci małżonki otrzymał należną mu część z funduszu inwestycyjnego Pioneer Pekao jaki założyła teściowa. Nie dostał od Funduszu żadnego PITU, kwota wpłynęła bezpośrednio na jego rachunek bankowy, czy należność tę należy uwzględnić w rozliczeniu rocznym a jeżeli tak to w jakiej pozycji? Do tej pory rozliczałam teścia pitem 37,
2) Również w związku ze śmiercią teściowej teść podjął resztę środków zgromadzonych na jej rachunku osobistym. Otrzymał tylko potwierdzenie wypłaty, gdzie w tytule wypłaty wpisano, że jest to wypłata po śmierci posiadacza rachunku. Czy kwotę tę uwzględnić w rozliczeniu rocznym a jeżeli tak to w jakiej pozycji, którego pitu?
3) Otrzymaliśmy w tym roku dofinansowanie z Urzędu Miasta (Fundusz Ochrony Środowiska) w związku z montażem zestawu solarnego - dostałam na tę okoliczność pit 8C, gdzie informacja o wysokości przychodów została wykazana w pozycji D jako przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy - czy powinnam się z mężem rozliczyć z tego tytułu na druku PIT 36 i kwotę tę wykazać w pozycji "inne źródła"?
H Szatkowski / 2010-04-16 11:47
ad 1. nie, nie uwzględniać, fundusze są opodatkowane "belką", nie PIT-em,
ad 2. nie, nie uwzględniać.
ad. 3. tak. PIT 36, "inne źródła"

ad. 1+2- najprawdopodobniej jest tu kwestia podatku od spadków, a raczej jej uniknięcia przez teścia tj. wykazania ich w ciągu 6 miesięcy w US na druku SD-Z2. Wtedy podatku od spadków nie będzie ( I grupa spadkowa)

Najnowsze wpisy