Forum Forum dla firmZakładanie firmy

czy rozpocząłem działalność

czy rozpocząłem działalność

kkroll / 87.105.104.* / 2009-04-10 22:18
Witam. Czy byłby ktoś łaskawy pomóc mi rozstrzygnąć pewną kwestię.
W zeszłym roku zarejestrowałem DG w urzędzie miejskim, statystycznym i skarbowym.
Do zusu nie poszedłem, bo się rozmyśliłem i zrezygnowałem z prowadzenia tej działalności. Nie miało też miejsca żadne zdarzenie finansowe związane z tą działalnoscią. po kilku miesiącach wyrejestrowałem działalność w urzędach jak wyżej. (podatek zryczałtowany)
Czy zatem byłem osobą prowadzącą działalność, czy nie?
Czy rejestracja firmy jest równoznaczna z prowadzeniem działalności, czy nie?
Jest to dla mnie ważna kwestia, bo niestety przekroczyłem 2 próg podatkowy (praca u pracodawcy) i teraz urząd skarbowy nie chce mi przyjąć pit 37 rozliczony wspólnie z żoną. tracę na tym kilka tysiaków.
Może ktoś miał podobną sytuację. Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny.
Wyświetlaj:
Moonniiaa / 83.26.8.* / 2009-04-17 12:02
W tej chwili nie jesteś osobą prowadzącą działalność, ale jeśli miałeś zarejestrowaną działalność w US to niestety byłeś. Dlatego musisz się rozliczyc na pit-36 a nie pit-37 i w przychodach oraz kosztach wpisac zero.
michcio / 83.6.233.* / 2009-04-19 14:40
Mam pytanie natury nieco odmiennej...
Dotyczy wyboru sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. Razem ze znajomym chciałbym założyć firmę. Przewidywany kapitał zakładowy jest bardzo niski (branża: usługi świadczone w internecie). Wiemy, że w tym temacie najlepiej się sprawdzają spółki cywilne i jawne...
Natomiast moje wątpliwości dotyczą tego, czy:

- możemy ew. zmienić właścicieli firmy prowadzonej w formie sp.c. i sp.j.? (jak to wygląda w sp.c. i sp.j. jeśli chcemy przepisać prawa własności (bez opłat) na osoby fizyczne, które nie posiadają jeszcze żadnej działalności gospodarczej?)

- czy istnieje możliwość zmiany procentowego udział w zyskach każdego z nas (jest nas dwóch) (i czym się ew. takie działanie różni w sp.c. i sp.j.?)

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Najnowsze wpisy