Forum Forum podatkoweInterpretacje

Czy to już podmioty powiązane?

Czy to już podmioty powiązane?

Raminez / 2013-02-04 12:49
Mam wątpliwość dotyczącą podmiotów powiązanych a przez to także cen transferowych. Chodzi mi o charakter tych powiązań - słyszałem sprzeczne opinie na ten temat. Czy w grę wchodzą same powiązania kapitałowe, czy trzeba sprawę rozpatrywać w kontekście powiązań osobowych? A jeżeli osobowych to pod jakim kątem i w jakim zakresie? Będę wdzięczny za wszelką pomoc w tej sprawie.
Wyświetlaj:
LanaWiejak / 2013-02-28 16:05
Rekomenduje przejrzeć literaturę internet, księgarnie jest sporo periodyków na ten temat http://serwisy.gazetaprawna.pl/msp/artykuly/671771,mnozysz_spolki_powiazane_uwazaj_fiskus_juz_na_ciebie_czyha.html wykładnia prawa także dostatecznie wyczerpuje to zagadnienie. Wtedy będziesz w stanie ocenić na ile pomoc specjalistów jest niezbędna
JannuszK / 2013-02-07 14:39
Witaj,
Raminez- jesteś na dobrym tropie. Trzeba rozpoznawać powiązania w kilku kontekstach. Kapitałowy to ten,który pierwszy przychodzi do głowy, ale niestety nie jedyny. Ujmując sprawę jak najkrócej: pod uwagę bierzemy powiązania kapitałowe, osobowe oraz majątkowe. Trzeba pamiętać też o rozpatrzeniu powiązań z punktu widzenia powinowactwa i pokrewieństwa aż do drugiego stopnia powiązań. Radzę także pamiętać, że powiązania nie mają charakteru trwałego tj. zmieniają się w miarę upływu czasu trzeba je zatem cyklicznie weryfikować.
Raminez / 2013-02-11 12:33
JanuszK - dziękuję za wyjaśnienie. Czy masz może jakiś sposób postępowania, który umożliwia w miarę sprawną identyfikację? Z Twoich słów wynika, że analiza powiązań może zająć przysłowiową wieczność a mam akurat taką sytuację, że nie za bardzo mogę skupić na tym 100 procent mojej uwagi.
Monterww / 2013-02-13 08:43
Analiza powiązań wymaga nawet 200 procent uwagi i to profesjonalistów. Jeżeli nie masz na tym gruncie doświadczenia, lepiej oddaj sprawę w ręce osób bardziej doświadczonych. Samo przeczytanie ustaw, książek etc. niestety będzie niewystarczające.

Najnowsze wpisy