Czy to ma sens?

ciachor / 83.29.114.* / 2007-07-07 17:55
Witam! Inwestuje co miesiąc po 100 zł w 5 funduszy / UI,SEB /, perspektywa 15 lat : 2 zrównoważone, stabilny,akcje polskie,akcje europejskie. Sensownie czy bez sensu? Dziękuję i pozdrawiam! / zwłaszcza TaS-a ! :) / Dariusz
Wyświetlaj:
jertom / 2007-07-07 20:38 / portfel / Bywalec forum
przy perspektywie 15 lat darowałbym sobie fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu
a inwestowałbym 100% w akcje
ciachor / 83.29.121.* / 2007-07-07 21:23
Dzięki jertom !:) Od dawna mam takie pokusy, ale troszkę jestem " tchórzliwy", a może roztropny ? Pozdrawiam!
TaS / 2007-07-07 23:49 / Tysiącznik na forum
dziekuje za pozdrowienia (choc nie wiem z jakiej czesci kraju - najchetniej z nad morza przyjmuje :D)

tak czytam Jertoma i mysle... hmmm. Wiesz zasadniczo (juz to pisalem w innym watku) kierowalbym sie regułą, że im dalej do końca oszczadzania tym wiecej akcyjnych, im blizej konca tym wiecej stablinych/obligacyjnych/nawet gotówkowych... :)

Po drugie zrównoważone bym odłożył na bok (lepszy jest zestaw stabilny + akcyjny, moim zdaniem) - to dobre dla osob z krótszym terminem.

jesli chodzi o tchórzliwosc/roztropnosc... hmm ja mam taką zasadę "najwyżej nie zarobie" i jest ona lepsza od "moze nie strace" :) - nie ukrywam, ze przy akcjach trudno mi sie jej trzymac (wciaz to całe gtc kisze...), ale w fundach zawsze :)

co do dopłat - tu mam zagwostke, bo trzebaby wziąć kartkę i sobie to rozpisać. tak by jakoś sensownie procentowo to ustawic. np zaczac 90% akcyjne, 5% stabilne, 5% obligacje i doplacac tak by wraz z wypracowanym zyskiem po roku bylo 80% 10%, 10%... moze to byc trudne, bo akcyjne ostro rosna :)
moznaby jeszce inaczej zrobic i troche ryzykowac wplacajach w korektach na akcyjne, a we wzrostach w obligacje - tylko tego stalym zleceniem nie zalatwisz...

jakies przemyslenia juz masz? :)
TaS / 2007-07-07 23:51 / Tysiącznik na forum
aha i dwie sprawy jeszcze:

1. wciaz mysle jaka powinna byc zaleznosc miedzy akcjami krajowymi, a zagranicznymi i... nie mam koncepcji :/ trza by cos z rynkiem walutowym przetrawic...

2. pozdrawiam z Wro :)
ciachor / 83.29.120.* / 2007-07-08 09:35
Dzięki TaS ! Musze znaleźć chwile na spokojną "refleksję inwestycyjną", choć doswiadczenie i zwłaszcza wiedzę na ten temat mam taką sobie. Staram się mieć otwarte oczy, słuchać i czytać, a jak sie uda to wyciągać sensowne wnioski.:) Piszesz o " zaniechaniu" zrównoważonych i pozostawieniu akcyjnych i stabilnego- nie wiem czy byłbym w stanie to "psychicznie strawić":), gdyż zaczynałem w zrównoważonym trzy lata temu / UI - i jestem cały czas na plus / . Będę główkował! Pozdrawiam z Krakowa:)
TaS / 2007-07-08 11:18 / Tysiącznik na forum
oczywiscie jesli juz tyle lat masz ten fund to:
z jednej strony sporo zarobiles,
z drugiej szkoda go zmieniac :)

mogłbyś je zostawic, a wpłacać na nowe fundy, ale to znow rozdrobni kapital...

tu trudno jest cos doradzic - musisz sam zdecydować :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy