Forum Forum prawneKarne

Czy utrzymywanie stosunku płciowego z osobą nieletnią jest karalne?

Czy utrzymywanie stosunku płciowego z osobą nieletnią jest karalne?

skomentuj
Dociekliwy / 83.11.3.* / 2009-01-05 22:11
Mam następujący, nurtujący mnie problem, o który kłócę się od kilku dni z kolegą. Otóż moim zdaniem absolutnie jasno wynika z artykułu 200 paragraf 1, że uprawianie stosunku płciowego z osobami pomiędzy 15 a 18 rokiem życia nie jest karalne, o ile oczywiście jest to za obopólną zgodą. Mój kolega natomiast usłyszał od jakiegoś niby to prawnika stwierdzenie, że owszem, ale pod warunkiem, że druga strona również jest niepełnoletnia. Przecież gdyby była niepełnoletnia, to nie byłoby mowy o podleganiu karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat! On jednak nie wierzy. Czy mógłby się w tym temacie wypowiedzieć jakaś osoba z autorytetem? Z góry bardzo dziękuję, bo jak widzę, niektóre tak oczywiste rzeczy innym się takie nie wydają.
Wyświetlaj:
Re839 / 83.24.9.* / 2016-03-06 08:51
Mam 18 lat, moja dziewczynac 15, współżylismy i jej starzy sie o tym dowiedzieli, zaczęli straszyć mnie sadem, czy podlegam jakiejś karze?
Fkddksj / 31.182.232.* / 2018-05-03 12:53
odpowiedz jedyna prawidlowa nie jesli ukonczyla 15 lat to nie a twoja moralnosc to twoja sprawa
szklarek / 2016-03-08 20:22
Nie. Oczywiście nie mówimy o sytuacji braku dobrowolności z jej strony.
as_ves / 89.229.18.* / 2013-02-16 12:14
Niezłe bajkopisarstwo. Wszyscy wypisują jakieś p******* oparte na tym co "im się wydaje", w dodatku chyba nie czytając przedstawionego problemu.
1) współżycie nawet 80-letniego dziadka z osobą w przedziale 15-18 jest w pełni legalne, nie ma żadnego przepisu zakazującego

2) zgoda drugiej strony (osoby w przedziale 15-18) jest wymagana na dokładnie tych samych zasadach co w przypadku 30-letniej kobiety, wiek nie ma tu nic do rzeczy, bez zgody po prostu będzie to gwałt

3) zgoda rodziców nie ma żadnego znaczenia prawnego, nie ma żadnego przepisu który by jej wymagał, a znając dzisiejsze standardy
normalny / 83.6.199.* / 2010-10-31 14:13
Witam, stosunek z osobą do 16 roku życia jest na pewno zakazany a w moim zdaniu jest to zwykła pedofilia za którą trzeba surowo, bardzo surowo karać. Po 16 zakazany w prawie raczej nie jest, ale jeżeli coś takiego występuje to jest to zwykły brak wychowania pod każdym względem, taka osoba jest marginesem społeczeństwa.
truskawek / 91.225.189.* / 2014-08-28 12:24
Kodeks Karny
Art. 200. § 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania,
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Gosc989 / 94.254.209.* / 2015-03-08 12:48
Ten mnie spotkała taka sytuacja, ze moją chrześniaczkę, która ma 14 lat wykorzystał 34 latek, doszło do stosunku, obmacywania, całowania krocza, zmuszał ją do brania jego członka do buzi, są smsy , ze ją namawiał do rożnych czynności przez telefon i nasz pełnomocnik stwierdzi, ze dostanie w zawieszeniu bo jest tylko ona, gdyby było więcej dziewczynek. Doradźcie co robić.
ikist / 5.172.255.* / 2019-11-06 00:16
skad wiesz ze wykorzystal 34latek a nie 14latka ?
asdasd / 109.95.146.* / 2018-03-30 16:40
suka nie da pies nie weźmie a teraz takie czasy ze 12stolatki nawet uprawiaja seks
swiatowy_kryzys / 89.230.197.* / 2010-05-31 12:33
k**** niezłe rozkminy macie razem z kumplem. .
ja z moimi kumplami gadamy o samochodach, grach komputerowych czasem o polityce i o dupach pełnoletnich, a wy macie chyba coś z głową, skoro takie problemy was nurtują
taki tam / 79.184.217.* / 2010-07-14 17:20
gadać se mogą o czym chcą. A Ty też nie masz za dużo do powiedzenia gry dupy i samochody. To taki troszkę większy dzieciak.
Leoni420 / 37.47.34.* / 2019-07-08 16:48
Bravo bo o grach i samochodach to rozmawiają same tłuki a to o czym mowa to życie.
swiatowy_kryzys / 89.230.218.* / 2010-07-15 16:55
ooo ??? a to ciekawe co ty masz do powiedzenia ??? w każdym chyba jest coś z dziecka, a poza tym gry samochody i dupy pełnoletnie - nie mam się czego wstydzić.
Pieprzenie o stosunkach płciowych z nieletnimi to co najmniej dziwny obszar zainteresowań - chyba tylko prokuratorów zboczeńców i ich obrońców takiego dajmy na to polańskiego
anonim2000091247 / 89.79.31.* / 2011-10-11 20:34
Ehhh to się robi tak aby nie zwracać uwagi na jakieś bzdety o paragrafach tylko poszedł do niej lub do ciebie... Jeżeli przeprowadzicie stosunek po cichu czyli między sobą to nie trzeba się niczego bać. Jeżeli jednak boisz się że twoja "koleżanka" może wydać ciebie i posądzić o gwałt to na pewno będziesz miał kuratora w szkole a i twoi rodzice nie będą mieli lekko...
Nathann / 2009-01-06 12:35
bardzo proszę, o to odpowiedź na Pana pytanie:

"Podmiotem określonego w art. 200 § 1 występku dopuszczenia się obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej z małoletnim poniżej 15 lat może być każdy, kto osiągnął wiek odpowiedzialności karnej, tj. 17 lat (art. 10 § 1). Nie stanowi więc występku czyn popełniony przez osobę będącą poniżej tej granicy wieku ani też obcowanie płciowe lub inne czynności seksualne dwojga osób w wieku poniżej 15 lat (nie wyklucza to jednak zastosowania środków przewidzianych w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich)".
( tak w: Komentarz do art. 200 kodeksu karnego ( Dz. U. 97.88.553 ), [w:] A. Marek, Kodeks karny. Komentarz, LEX, 2007, wyd. VI. )

mam nadzieję, że powyższe rozwiewa Pana wątpliwości.
jeśli natomiast interesuję się Pan także pornografią, jej prawnokarnym aspektem to zapraszam do dyskusji.
Ojciec Dyrektor / 89.79.20.* / 2010-07-08 10:34
Jeżeli się ma mniej niż 13 lat to nie podlega ściganiu taka osoba w Polsce za żadne przestępstwo, nawet zabójstwo.
Dociekliwy / 83.11.3.* / 2009-01-06 17:49
Rozwiewa i nie rozwiewa. Mnie chodzi konkretnie o sytuację, o którą obawia się i pytał mój kolega. Chodzi o to, że on ma 19 lat, a jego partnerka 16 lat. Czyli on jest w pełni odpowiedzialny pod względem karnym, a ona mieści się w przedziale 15 - 18 lat przytoczonym w KK artykuł 200 paragraf 1. Jak napisałem, moim zdaniem odbywając stosunek płciowy nie narusza on prawa, bo tak dokładnie rozumiem brzmienie paragrafu. Proszę mi powiedzieć, czy mam rację?
lwowianka / 2009-01-06 12:20
oczywiscie ,ze jest karalne. a co z sumieniem i moralnoscia. nawet jak ta osoba sie zgadza .ona jest nieodpowiedzialna,bo maloletnia.wez to pod uwage. malo jest kobiet dojrzalych ,ktore juz cos wiedza o zyciu.
Dociekliwy / 83.11.20.* / 2009-01-08 15:32
No i dalej nie mam jasnej odpowiedzi...
set / 83.4.63.* / 2010-03-26 17:01
"No i dalej nie mam...."Oczywiście nigdy od tych nieuków lub pazerniaków nic się nie dowiesz. Zaproponuj trochę dziengów , zobaczyszjak szybko...
leon1111 / 89.74.134.* / 2009-01-23 03:13
Jak ma skończone15 lat i chce uprawiać seks dziewczyna, a on ma 19 lat. To jest to legalne wtedy, gdy rodzice lub opiekunowie tej, że dziewczyny wyrażają zgodę na ten związek. Jeżeli nie wyrażają takiej zgody mogą wkroczyć na drogę sądową. Lecz prokurator może mu skoczyć. Ponieważ dziewczyna ma skończone 15 lat nie podlega pod art. 200 § 1 występku dopuszczenia się obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej z małoletnim poniżej 15 lat. Złota rada ode mnie niech nie szpanuje kasą. Rodzice jak się dowiedzą, że ma kasę zaraz, będą chcieli dać do sądu, a tak naprawdę wyłudzą łapówkę!!! By nie dawać!!!
Agus_18 / 79.162.207.* / 2010-04-29 19:59
no to dobrze .. heh.. bo mnie pedagog w szkole straszyła, ze mojemu partnerowi grozi sąd, bo jestem nieletnia mam 17 lat(rocznikowo 18)... głupia się bałam.. ;)
gue / 89.76.48.* / 2010-04-30 19:19
żenujące, że tacy "pedagodzy" opowiadają młodym ludziom takie bzdury
niech wrócą do szkół albo niech nie zabierają głosu w sprawach, o których nie mają pojęcia
uhh / 193.0.242.* / 2010-05-06 10:27
mloda puszczalska ;] , ruchania sie zachciało :D, inaczej bedziesz myslec jak w wieku 18 lat wpadniesz i bedziesz miala bachora ktory nie pozwoli ci juz nic robic jak zaplanowalas. Z czasem bedziez pracowac jako kasjerka za 800 zł na miech. Powodzenia
mrrr / 85.255.255.* / 2010-10-28 16:37
nie chce sie czepiac ale jesli masz mowic o kims "mloda puszczalska" to szczerze mowiac to swiadczy o twojej dojrzalosci i o tym ze masz jeszcze mniejszy rozumek od niej ;/ . bo laski nie znasz wiec nie komentuj. to ze z toba nikt nie chce sie dymac nie znaczy ze masz sie wypowiadac i wyzywac na innych niewinnych osobach. A TYM BARDZIEJ przepowiadac im przyszlosc . bo twoja postac widze na ulicy sprzatajaca smieci skoro masz taki maly rozumek .
skomentuj

Najnowsze wpisy