Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

czy wyplaca szkode z ubezpieczenia bez badań technicznych?

czy wyplaca szkode z ubezpieczenia bez badań technicznych?

przemeqqq / 2008-11-23 13:17
Witam mialem taka sytuacje, koles wjechal we mnie kolizja z jego winy, ale ja nie mialem badan technicznych (moje niedopatrzenie 2 dni temu minelo :/ ) czy teraz zostaną mi wypłacone pieniądze z ubezpieczenia? slyszalem ze to zalezy od ubezpieczyciela - moje to HDI, sprawcy - Inter Risk, dodam ze policja spisala raport i w uwagach napisal ze nie mialem badan technicznych, czytalem o tym na forum ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi, jak to jest wedlug prawa? jest jakas szansa dostać pieniadze? bo np jakby samochod stał na parkingu bez badan i ktos stuknął to powinien dostac, prosze o jakas fachowa porade z góry dzieki :)
Wyświetlaj:
Andrzej C / 83.8.27.* / 2008-12-31 18:40
witam kolego z regóły jest tak że jeżleli nie posiadasz przeglądu technicznego to NIE BĘDZIESZ MIAŁ WYPŁACONEGO ODSZKODOWANIA to samo jest gdy podpisujesz umowę AC. Dla postrachu powiem ci że napewno będą czegoś szukć żeby ci nie wypłacić pozdrawiam . Andrzej C
Walesssss / 89.77.160.* / 2008-11-24 20:29
Mialem identyczna sytuacje, koles ktory wjechal mi w tyl byl ubezpieczony w link4, ale oni nic sobie z tego nie zrobili, nie zwrocili na to uwagi.....moze inter risk tez jest dobry.....napisz jak sie sprawa rozwija bo jestem ciekawy czy wszyscy tak robia?
przemeqqq / 2008-11-24 21:38
hmm no i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a mam jeszcze jedno pytanie, teraz mam iść do swojego ubezpieczyciela HDI czy sprawcy kolizji Inter risk?
walesss / 83.24.154.* / 2008-11-26 11:04
jesli kolizja z jego winy to zglaszasz sie do Interrisk czyli towarzystwa sprawcy......i modl sie zeby nie zwrocili na to uwagi, bo mozesz Ci odszkodowanie przejsc kolo nosa, skad ty ich wziales, nie lepiej bylo sie ubezpieczyc u jakiegos noramlnego i taniego directa?
przemeqqq / 2008-11-26 15:30
przeciez jak sam mowisz, nie ide do swojego ubezpieczyciela tylko do sprawcy, wiec co mi da jak w lepszym sie ubezpiecze, troche to bez sensu
------ / 83.1.81.* / 2008-11-24 16:42
Nie wiem co gorsze,mieć aktualne badania i samochód niesprawny,czy nie mieć badań a samochód sprawny.Jeżeli ubezpieczyciel robiłby problemy ja bym podał gościa do sądu o zniszczenie mienia.Uważam,że gdybym to ja był sprawcą i nie miał badań(tak jak i pod wpływem) to ubezpieczyciel mógłby się pluć.Nikt mu nie kazał na Twój samochód najeżdżać.W niektórych stanach nie ma badań i mają z tym spokój.
Sebo00 / 83.30.162.* / 2008-11-24 15:48
Nie dostaniesz bo nie samochód nie miał prawa uczestniczyć w ruchu drogowym.
Sam miałem taki przypadek, jednak z tą różnicą, że samochód stał na parkingu i odszkodowanie dostałem.
Missiek / 195.238.227.* / 2008-11-24 13:57
Nie ważne czy jesteś poszkodowanym czy sprawcą bez badań. Kasa sie należy z ubezpieczenia obowiązkowego OC bez względu na to czy masz badania czy nie.
Natomiast gdybyś chciał skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia Auto-Casco to wtedy nalezy sięposiłkować zapisami w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w poszczególnych T.U. Zazwyczaj jeżel inie ma badań to nie ma ochrony ubezpieczeniowej.
yerrry / 193.41.230.* / 2008-11-24 18:26
bzdura, ubezpieczyciele nie wyplacą ani grosza, bo brak badań to gorsze niż wojna. żaden sąd tu nie pomoże. Badania techniczne to świetny pretekst, żeby uniknąć wypłaty gotówki. Zawsze można przecież dowodzić, że auto bez badań mogło jeździć w poprzek drogi, albo nawet latać na jezdnią więc kas się nie należy.
Pomocnik / 195.238.227.* / 2008-11-25 09:31
Człowieku przeczytaj ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych zanim zaczniesz zabierać głos. Przy wypłacie odszkodowania z ubezpieczenia OC nie jest brane pod uwagę to czy samochód (poszkodowany) miał badania czy też nie.
kaerzet / 2008-11-24 21:29
Moim zdaniem powineneś w takim wypadku przeczytać warunki ubezpieczenia zobaczyć co oni tam napisali. Wogóle podstawą do rozwiązywania jakich kolwiek wątpliwości są warunki ubezpieczenia. Każdy pownien je przeczytać.
Pomocnik / 195.238.227.* / 2008-11-25 09:32
Przeciez on wyrażnie pisze, że jest poszkodowanym, więc obowiązuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a nie Ogólnw Warunki Ubezpieczeń.
flaszka / 83.24.154.* / 2008-11-25 13:56
Moim zdaniem w tym przypadku stosuje się przepisy podane w ustawie, bo OWU Każdy ubezpieczyciel sam sobie ustala. Jak zmieniałem ubezpieczyciela na PZU to znalazłem sporo różnic w OWU. A tu wątpię żeby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie jak pojazd był nie sprawny.
przemeqqq / 2008-12-18 19:10
Witam wlasnie dostalem pieniadze, nie bylo zadnych problemów o nic sie nie pytali, moze nie zwrócili uwagi na to, no ale kasa jest :)
dragonikol / 2008-12-19 17:10
No to miałeś szczęście kolego miejmy nadziej że się nie dopatrzą i kasy nie zabiorą. Ciekawe jestem czy jak bym wywinął taki numer w PZU to tez by przeszło bez echa. Chyba raczej nie ma mowy taka firma by sobie na cos takiego nie pozwoliła.
agent Iwa / 62.121.86.* / 2008-12-21 16:11
Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku ważność badania technicznego poszkodowanego nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli sprawca kolizji nie miał ważnego badania technicznego to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie ale regresem obciąży sprawcę kolizji.
af444 / 188.146.67.* / 2016-01-10 00:35
Jeśli masz ważną polisę OC to ubezpieczyciel powinien przyjąć odpowiedzialność i poszkodowany otrzyma z niej odszkodowanie. Podstawą Twojego ubezpieczenia OC jest - USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych -. Katalog przewinień, za które ubezpieczycielowi przysługuje regres jest określony w art.43 ustawy i nie ma w nim możliwości dochodzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania z powodu braku ważnych badań technicznych dopuszczających pojazd do ruchu.


Art. 43.Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
1) wyrządził szkody umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osoba podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
4) zbiegł z miejsca zdarzenia.


Już z tego faktu wynika, iż zasadniczo stan Pani auta (skoro winna była znajoma) nie powinien mieć żadnego znaczenia dla odpowiedzialności ubezpieczyciela sprawcy. Taka sytuacja mogłaby zajść co najwyżej wtedy, gdyby niesprawny stan techniczny Pani samochodu był współprzyczyną kolizji (np. niesprawne hamulce). Zgodnie bowiem z art. 362 K.c., jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zawłaszcza do stopnia winy obu stron. Mogłoby to jednak (w przypadku współwiny) uzasadniać raczej zmniejszenie odszkodowania, niż brak odpowiedzialności w ogóle. Natomiast jeśli brak jest związku między brakiem badania technicznego a kolizją, to ubezpieczyciel sprawcy powinien wypłacić odszkodowanie w pełnej wysokości.

Warto wskazać, iż brak badania technicznego pojazdu nie ma znaczenia nawet wtedy, gdy kolizję spowoduje pojazd niesprawny technicznie i niemający przeglądu (chyba że można zarzucić sprawcy umyślność). Nawet wtedy ubezpieczyciel sprawcy za niego odpowiada. Gdyby więc to Pani spowodowała kolizję samochodem bez badania technicznego, to Pani ubezpieczyciel OC musiałby zapłacić odszkodowanie i na dodatek nie mógłby od Pani żądać zwrotu zapłaconego odszkodowania (tzw. regres ubezpieczeniowy). Zgodnie bowiem z art. 43 ustawy ubezpieczeniowej:

Art. 43. Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
4) zbiegł z miejsca zdarzenia.

Określenie „nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym” odnosi się do osoby, która nie ma prawy jazdy (w ogóle, a nie przy sobie), a nie do braku przeglądu technicznego (chodzi o uprawnienia kierującego do kierowania pojazdem), a więc nie chodzi o aspekt techniczny samochodu.

Regularnie trafiają do nas pytania czytelników, którzy po wypadku lub stłuczce odkrywają, że ich auto nie miało ważnego badania technicznego. Ich główna troską jest to, czy brak aktualnego stempla w dowodzie rejestracyjnym nie będzie stanowił dla firmy ubezpieczeniowej podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania. Niepokój ma solidne podstawy - na polisach ubezpieczeniowych wielu firm znajduje się adnotacja, że nie odpowiadają one za szkody powstałe w autach bez przeglądu.Jak jest naprawdę? To zależy od tego, o jakie ubezpieczeniechodzi. W przypadku OC brak przeglądu nie ma wpływu na ochronę ubezpieczeniową. Samochód nie musi mieć nawet przeglądu w momencie zawierania ubezpieczenia. Powód jest oczywisty - zgodnie z obowiązującym prawem każde zarejestrowane auto musi być ubezpieczone w zakresie odpowiedzialności cywilnej i to niezależnie od jego aktualnego stanu technicznego. Każde auto musi mieć OCZasada ta dotyczyzarówno aut sprawnych, jak i wraków, które w żaden sposób nie mogłyby przejść przeglądu. Obowiązek ubezpieczenia samochodu w zakresie OC kończy się dopiero w momencie jego złomowania lub wyrejestrowania. Warto wiedzieć, że takie zasady obowiązują u wszystkich ubezpieczycieli - w dziedzinie OCo wszystkim d
mistake / 83.24.170.* / 2008-12-22 12:42
a co jesli zaden z uczestniczacych w wypadku nie przyznaje sie do winy.....ktory bedzie sprawca ten ktory ma wazne badanie czy ten ktory nie ma? ......
odpmistake / 79.190.140.* / 2019-10-11 12:50
Jeżeli nikt się nie przyznaję, wtedy wzywana policja rozstrzyga sprawę, ale wiadomo, że jak już jest policja to odpowiada ten bez badań.

Najnowsze wpisy