Forum Forum emerytalneZUS

Czy ZUS wypłaci mi wyrównanie emerytury wstecz?

Czy ZUS wypłaci mi wyrównanie emerytury wstecz?

Krzysztof65 / 2008-09-15 19:45
Dzień Dobry. Kieruje pytanie do eksperta proszę o odpowiedź. W ciągu ostatnich dni sąd zatwierdził przyznanie mi emerytury, z tytułu szczególnych warunków pracy, uznając emeryturę wstecz już od 2007 r. (zaznaczam iż wcześniej ją dwukrotnie odrzucił ). Podczas całego trwania procesu wciąż byłem i jestem zatrudniony. Moje pytanie brzmi: Czy ZUS powinien wypłacić mi wyrównanie emerytury od daty jej przyznania przez sąd?
Wyświetlaj:
Sofii53 / 5.173.168.* / 2019-09-11 11:21
Witam, jestem emerytką rocznik 1953. Trybunał Konstytucyjny wydal wyrok w marcu 2019 roku że kobiety z tego rocznika, które korzystały na zasiłek emerytalny w 55 roku zycia , miały źle naliczoną emeryturę. Otzrymałam wyrównanie od marca 2019 roku .A co z latami wcześniejszymi sprzed wyroku TK ? CZy nalezy mi się wyrównanie z ZUS za lata wcześniejsze , od dnia decyzji o uzyskaniu prawa do emerytury ?
sankuru / 185.40.115.* / 2016-09-02 12:29
Witam. Mój tato wniosek o emeryturę złożył w lipcu 2014 roku... w tym roku po odwołaniu w czerwcu dostał, prawo do emerytury... właśnie się dowiedział, że ma czekać na decyzję z zus, bo takowa przyjdzie. Moje pytanie brzmi następująco, czy tato dostanie wyrównanie emerytury, czy zrobi się to automatycznie, czy tez musi się sam o to starać? Nie mogę znaleźć informacji, bo wiem, że przepisy się zmieniły ale chyba nie działają wstecz.... a w 2014 roku jeszcze obowiązywały, więc chyba raczej powinien dostać.???
wiwan / 2016-09-02 16:14
To zależy przede wszystkim od sentencji wyroku sądu pracy/ub.społecznych ona powinna wskazywać od kiedy owo prawo do świadczenia powstaje.
Piotr122 / 89.230.236.* / 2018-03-23 11:14
W maju 2017 roku złożyłem wniosek o przyznanie emerytury górniczej po czym ZUS odpowiedział ze odmawia mi prawa do przejścia na emeryturę zlozylem sprawę w sądzie i tam sąd przyznał ze powinienem być emerytem od sierpnia 2017 roku ( wtedy kończyłem 50 lat )mamy marzec 2018 czy ZUS wypłaci mi emerytury wstecz od sierpnia 2017 roku ?
sankuru / 185.40.115.* / 2016-09-02 17:39
Rozumiem, dziękuję.
wiwan / 2016-09-02 21:38
A jeśli nie wskazuje, to oznacza prawo od tego miesiąca, od którego byłaby ona należna, gdyby wniosek pierwotny skutkował decyzją pozytywną. Czyli w praktyce od miesiąca złożenia wniosku lub miesiąca następnego.
sprzyg / 2014-08-24 10:34
Ależ wprost przeciwnie otrzymałem wyjaśnienie za,które bardzo dziękuję.Pomogło mi ono przejrzeć na oczy po 63 latach życia bo takich ustaw anty demokratycznych i anty obywatelskich jest o wiele więcej a ich celem jest odbieranie lub utrudnianie korzystania z przywilejów i uprawnień.
Jeszcze raz pięknie dziękuję za oświecenie mnie.
wiwan / 2014-08-25 14:18
To Pana subiektywna ocena.

W zakresie ustawy emerytalnej, bo jej dotyczą moje odpowiedzi warto wiedzieć w tym kontekście, że -

również jej poprzedniczka, tj. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych regulowała (art. 99) wypłatę świadczenia w b. podobny sposób, tj. od miesiąca, w którym uprawniony złożył wniosek, poza sytuacjami przyznania świadczenia z urzędu.

- Jej poprzedniczka z kolei- Ustawa z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin owszem była bardziej przyjazna, bo przewidywała możliwość ( art. 75) wstecznej wypłaty za okres sprzed wniosku, ale tylko w horyzoncie 3 miesięcy.

Tak, czy siak, wymóg złożenia wniosku o emeryturę jest i był dość.... historyczny.

Co zaś do konkretnej kwoty owej straty- zwracam uwagę, że emerytura na nowych zasadach dla ustalenia jej wysokości posługuje się parametrem przewidywanej dalszej długości życia, więc uzyskanie świadczenia 3 lata później ....zwiększa jego wysokość, co stratę wynikającą ze spóźnionego wniosku w znacznym stopniu kompensuje.
[...]123450000 / 79.184.89.* / 2008-11-26 21:27
tak

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
sprzyg / 2014-08-21 07:33
Witam!Wniosek o emeryturę złożyłem w marcu 2014 r i przyznano mi ją od kwietnia 2014 r.W informacji ZUS nadmienił ,że prawo do emerytury nabyłem w 2011 r.Dlaczego więc odmawia mi się wypłacenia niepobranych kwot za ten okres?
wiwan / 2014-08-21 10:25
Bo wynika to wprost z ustawy emerytalnej- z art. 129 - wypłata jest podejmowana nie wcześniej, niż od miesiąca złożenia wniosku o świadczenie, poza sytuacją przyznania świadczenia z urzędu- czyli emerytury powszechnej zamiast dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy ( z art. 24a albo 27a ).

Jest to sytuacja inna, niż 'Krzysztofa65', który wątek rozpoczął- on wniosek złożył, uzyskał jednak decyzję odmowną, którą uchylił sąd.
sprzyg / 2014-08-21 11:23
Jednym słowem totalna dyskryminacja obywatela.Bo jeśli się nabyło prawo to dlaczego nie można z niego skorzystać?!Dlaczego ZUS nie powiadomił mnie wcześniej o terminie złożenia wniosku?W przypadku egzekwowania płatności od obywatela sięga się wiele lat wstecz.Dlaczego informacje o przysługujących prawach są ukrywane przed obywatelem?Czy ustawa emerytalna jest zgodna z konstytucją?
wiwan / 2014-08-21 11:34
Ustawa jest w ciągłej ocenie TK, bo zaskarża się różne jej zapisy. Ten zdaje się nie był, bo jest dość oczywisty i ma wiele analogii w innych przepisach- czyli to, że korzystanie ze świadczenia jest prawem a nie obowiązkiem tego, kto do świadczenia jest uprawniony, i że uprawnienie jest realizowane na wniosek.

Z ustawy nie wynika obowiązek informowania w tym zakresie.

Co do chowania informacji- przecież są powszechnie dostępne. Czy to w necie, czy w placówkach, czy prasie- bo od 2008 r. zaczęto dość często ustawę nowelizować, więc nawet gazety lokalne kwestie emerytur roztrząsały....

Zresztą np. w przypadku e. powszechnej w roku 2011 zasady jej uzyskania (wiek/staż) były znane i niezmienione przynajmniej od 1999 r.
sprzyg / 2014-08-23 03:08
Czyli każdy obywatel powinien bez przerwy wertować prasę ,oglądać tv może jeszcze zatrudniać sztab prawników pilnujących jego uprawnień?
uważam ,że ZOSTAŁEM BEZCZELNIE OKRADZIONY PRZEZ PAŃSTWO NA OK.100 000 ZŁ. choć właściwie to tylko kilka kolacyjek u Sowy z winkiem i cygarami hawajskimi.
Pozostaje mi przyznać rację Ministrowi Sienkiewiczowi za słynne słowa ,których nie zacytuję z oczywistych powodów.
bącek / 87.205.130.* / 2020-12-18 06:33
ZUS TO ZŁODZIEJE tę samą sytuacje miałem.
wiwan / 2014-08-23 09:20
Czyli ....pomylił Pan działy forum, merytoryczny emerytalny z krajowym publicystycznym, i wcale nie oczekiwał Pan ani wyjaśnienia konkretnej swojej sytuacji, ani porady....

Najnowsze wpisy