Forum Forum podatkoweInne

Darowizna a kupno mieszkania oraz wspolwlasnosc.

Darowizna a kupno mieszkania oraz wspolwlasnosc.

szkari / 2010-06-07 23:30
Witam,

Po krotce postaram sie objasnic moja sytuacje.

Strony:
1. Ja
2. Brat
3. Rodzice

Brat zapisal sie do spoldzielni mieszkaniowej celem podpisania umowy na budowe lokalu mieszkalnego. Jest studentem i nie ma pieniedzy, wiec aby pokryc wklad budowlany rodzice przekazali mu w formie darowizn okreslone sumy pieniezne w zaleznosci od dat platnosci rat. Po zakonczeniu budowy brat aby stac sie wlascicielem lokalu mieszkalnego musi zostac wpisany do ksiegi wieczystej co jest dokonywane w obecnosci i przy udziale notariusza.

W zwiazku z zaistniala sytuacje mam kilka pytan:

1. Czy w zwiazku z tym faktem jakikolwiek podatek od kupna nieruchomosci musi zostac zaplacony, czy tez przez zachowanie formy darowizny nie jest to konieczne?
2. Jesli ja chce zostac wspolwlascicielem lokalu, co musze zorbic? Czy w momencie wpisywania brata do ksieg wieczystej ja tez musze zostac wpisany? I czy wiaze sie to z dodatkowymi oplatami? Czy w tej sytuacji bede musial odprowadzic jakis podatek czy tez w pewnym sensie "polowa" mieszkania moze zostac mi darowana przez brata?

Z gory dziekuje za rozjasnienie sytuacji.
Wyświetlaj:
polecajkaak / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:35
Polecam notariusz Jolantę Cejrowską do takiej sprawy.
Polapol / 5.173.176.* / 2020-12-28 12:35
Ja sprawy darowizny załatwiłam w kancelarii notarialnej Cejrowska. Bardzo dobra, profesjonalna pomoc.
szklarek / 2010-06-08 12:20
Po pierwsze brat powinien zgłosić te kolejne darowizny ( bo rozumiem, że jest/ będzie ich kilka transz ) w US aby uniknąć zapłaty podatku od darowizn- gdyż są to kwoty znacznie przewyższające limit pięcioletni w I grupie podatkowej. Ma na to pół roku, musi mieć potwierdzenie przelewu bankowego.
Po drugie od kupna mieszkania płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych ( 2%), opłaty za księgę wieczystą, taksę notarialną, odpisy. Darowizna nie ma nic do tego.
Po trzecie- na pewno po nabyciu mieszkania brat może podarować Ci 1/2 udziału, ale będzie się to wiązało z taksą notarialną, wpisem do księgi wieczystej. PCC nie ma.
Pewnie też bez problemu da się to załatwić przy tym pierwszym wpisie,będzie to równoznaczne z Twoja darowizną na rzecz brata.

Najnowsze wpisy