Forum Forum prawneCywilne

Darowizna notarjalna ,czy nalezy się zachówek nie darowanemu rodzenistwu.

Darowizna notarjalna ,czy nalezy się zachówek nie darowanemu rodzenistwu.

mianowski / 2009-05-03 20:25
Witam
W dniu 15 czerwca 2008 roku otrzymałem od Taty darowiznę notarialną w postaci domu oraz działki dom jest do wykończenia gdzie ja inwestuję w niego.Mam takie pytanie czy ewentualnie jak za kilka lat tata umrze to czy rodzeństwu będzie się należał zachowek po Tacie.
Mam jeszcze takie pytanie co należy zrobić w mojej sytuacji żeby wyeliminować w przyszłości rodzeństwo z zachowku jeśli jeszcze Tata żyje.
po / 93.105.86.* / 2009-05-04 16:35
Witam.
Art. 996. Darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachówku zalicza się na należny mu zachówek. Jeżeli uprawnionym do zachówku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachówek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego.

Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową trzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
Sprawdzić zapisy umowy czy darowizna została zwolniona od zaliczenia jej na schedę spadkową.

Najnowsze wpisy