Darowizna

Ewa578 / 195.116.169.* / 2010-09-12 17:12
Moja mama aktem notarialnym przekazała nieruchomość. Podzieliła ja na pól. Polowe ma brat a polowe Ja. Od roku brat nie pracuje i zażywa alkohol i tym czyni, ze wszystko mocno dewastuje z nieruchomości poustala melina pijacka.
Co można zrobić, by zakończyć ta gehennę . Czy można odebrać dana mu polowe nieruchomości.
wiwan / 2010-09-13 11:42
Kodeks Cywilny przewiduje odwołanie darowizny w dwu przypadkach;
1.nastąpienia niedostatku darczyńcy tzn. nagłego pogorszenia stanu majątkowego jeszcze przed jej wykonaniem, ale już po podpisaniu. Np. na skutek pożaru.
2. rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy. Przy czym w orzecznictwie rozumie się przez to ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, pobicie, zniewaga, kradzież czy nawet nieudzielenie pomocy w chorobie albo uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Z tego tytułu uprawnienia do odwołania darowizny posiada darczyńca lub spadkobiercy darczyńcy po jego śmierci. .
Zaniedbywanie nieruchomości raczej tego pojęcia nie wyczerpuje. Byłyby większe szanse, gdyby mama np. nadal w nieruchomości zamieszkiwała np. na podstawie służebności- wtedy te demolki byłyby skierowane również przeciw niej.
Podstawa art. 888-902 Kodeksu Cywilnego;

Natomiast może pomyśleć o sądowym zniesieniu waszej współwłasności w drodze jej sprzedaży. Ale wtedy połowa jej wartości przypadnie bratu, będzie jedynie pomniejszona o koszty tych zniszczeń, czyli prowadzi to i tak do zmarnowania 1/2 darowizny.
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny

Najnowsze wpisy