Forum Forum podatkoweInterpretacje

Darowizna w 2007 roku, sprzedaż i podatek.

Darowizna w 2007 roku, sprzedaż i podatek.

skomentuj
mikgar / 83.31.163.* / 2010-02-06 16:26
Gdzie nie czytam to inaczej piszą.

W 2007 roku dostałem od rodziców działkę. Przekwalifikowałem na budowlaną i żyje z poczuciem, że jeśli sprzedam przed upływem 5 lat to zapłacę 19% podatku - czy tak?

Przez dwa lata było niekorzystne dla mnie prawo... ale ono co chwila się zmienia. Obecnie osoby najbliższe są zwolnione z podatku tak? czyli jeśli faktycznie mam zapłacić 19% to czy mogę przepisać działkę na rodziców żeby obowiązywało ich nowe prawo? kombinacje... ale podatek to 70tyś zł ;-/

Jak go uniknąć?
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-02-06 16:59 / Tysiącznik profesjonalny
Są 3 rodzaje przepisów i przy sprzedaży obowiązują te, co były w roku nabycia. Czyli sprzedając działkę nabytą w 2007 to 19% od dochodu wykazywane w PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 (z jedyną ulgą meldunkową, co ma zastosowanie do nieruchomości mieszkalnej).
Jak przekażesz to rodzicom, to po 1 podatek od darowizny, czyli konieczność złożenia SD-Z2 do 6 miesięcy, aby tego podatku nie zapłacić.... a przy sprzedaży rokiem nabycia będzie 2010, więc najnowsze przepisy z ulgami w art. 21 ust. 25 ustawy pdof oraz PIT-39:)
mikgar / 83.31.163.* / 2010-02-06 21:01
ale czy ja tak mogę przekazać rodzicom darowiznę którą oni przekazali mi dwa lata wcześniej? rozumiem, że jeśli przekazanie darowizny jest w formie aktu notarialnego to SD-Z2 nie muszę składać (tak czytałem).

Czyli w skrócie, ja podatek płace jednak przepisując działkę na rodziców mogę sprzedać nie płacąc podatku i nie czekając 5 lat.

Kwestia opodatkowania darowizny pieniężnej w wysokości 822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20.556 zł
belladonna / 2010-02-07 15:04 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizna do kwoty coś ponad 9 tyś jest zwolniona z podatku dla I grupy podatkowej, więc od nadwyżki będą podatki. Aby ich nie zapłacić, a jest się obdarowanym z grupy zawartej w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, to tylko SD-Z2 spowoduje zwolnienie dla części podlegającej opodatkowaniu. A jak wejdziesz na SD-Z2 to tam też są mieszkania, nieruchomości niezabudowane itd... Masz to tutaj:
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/2007_pl/sd-z2_.pdf
Darowizna nieruchomości, aby była ważna, wymaga formy aktu notarialnego, więc wg mojej wiedzy złożenie SD-Z2 jest konieczne, jeśli wartość przekazanej darowizny przekracza kwotę zwolnienia w I grupie (coś ponad 9 tyś.), a nie chcemy zapłacić podatków od nadwyżki.... tym bardziej, że darowizny od tej samej osoby sumują się w okresie pięcioletnim.
Nie interesuję się dogłębnie ustawą o podatku od spadków i darowizn, ale nie spotkałam się, aby prawo zabraniało przekazać coś komuś co się wcześniej od tej osoby otrzymało.... no ale w tej kwestii to dopytaj fachowca :)
belladonna / 2010-02-07 15:41 / Tysiącznik profesjonalny
PS A może czytałaś, że jak kupisz coś w formie aktu notarialnego, to nie ma konieczności odwiedzania US, bo notariusz pobiera podatek od wzbogacenia (ale to zupełnie inny podatek i dotyczy kupującego, a nie obdarowanego) :)
skomentuj

Najnowsze wpisy