Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
Master 1 / 84.40.161.* / 2013-08-05 10:03
Witam! Mieszkam z rodzicami od 10 lat będąc na ich utrzymaniu. Pracuję na etacie i wszystkie zarobione pieniądze zbieram na budowę domu. Czy mnie też obowiązuje podatek od darowizny jeśli wartość utrzymania przekracza 10.000 w przeciągu tych 10 lat?
misia626 / 192.193.116.* / 2013-05-24 09:55
JAKA STAWKA PODATKU OBOWIĄZUJE W WYPADKU ZGŁOSZENIA DAROWINZNY W RAMACH 1 GRUPY PODATKOWEJ PO TERMINIE, JAK WYLICZYĆ NALEŻNE ODSETKI OD KWOTY DAROWIZNY. Słyszałem, że stawka wynosi aż 20 %, czy to prawda?
CZY ZGŁOSZENIE CZYNNEGO ŻALU MOŻE SPOWODOWAC OBNIŻENIE TYCH KOSZTÓW?
PROSZĘ SERDECZNIE O ODPOWIEDŹ
wiwan / 2013-05-24 23:49
Podatek w I grupie wynosi maksymalnie 7%.

Tutak skala:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Kwota wolna- 9637 zł.

20% to stawka karna w sytuacji powołania się na nieujawnioną darowiznę, w tej sytuacji nie ma zastosowania.

Odsetki :

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/


Tu kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/odsetkowy/
Michał 1 / 192.193.116.* / 2013-05-24 09:19
Mam nie zgłosząona darowizne w pierwszej grupie pokrewieństwa, chciałbym ją zgłosić z czynnym żalem, czy jest mozliwość że US odstapi od odsetek lub podatku, lub chocby rozłozy te opłaty na raty ?
beatka 11111 / 212.91.22.* / 2013-05-21 18:33
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam nadzieję, że dobrze rozumiem, że nie muszę się niczym dzielić. Tata oczywiście żyje i tylko ja się nim zajmuję. Nie rozumiem tylko informacji o tym testamencie. Tata nie robił żadnego testamentu, czy musi to robić, żeby sprawa była zamknięta, czy mogę być już spokojna ponieważ dom został przekazany drogą darowizny ponad 10 lat temu i zamyka drogę do jakichkolwiek roszczeń. Czy to jest pewne? Bardzo proszę o ugruntowaniu mnie w tym przekonaniu.Czy brat ma szansę jeśli wytoczy kiedyś sprawę.
wiwan / 2013-05-23 10:23
NIE przeczytała Pani zalinkowanego artykułu.

Kwestia płacenia zachowku bratu pojawiłaby się, gdyby ojciec pozostawił testament, na którego skutek brat "ucierpiałby" w stosunku do sytuacji prawnej, gdyby testamentu nie było.

Dom jest Pani własnością, ojciec nie może nim rozporządzać, również w testamencie.

Na koniec- przecież w momencie śmierci ojciec coś po sobie pozostawi, choćby ruchomości, konto bankowe. I tego kwestia ewentualnego zachowku może dotyczyć, jeśli zapisze to w testamencie Pani. Tyle, że dom już do tej masy spadkowi nie będzie należeć, ANI jego wartość nie będzie brana pod uwagę do wyliczenia ewentualnego zachowku. Czyli sytuacja na przyszłość będzie taka, jakby ojciec domu nigdy nie miał.
beatka 11111 / 212.91.23.* / 2013-05-20 19:36
20 lat temu tata przepisał mi dom, drogą darowizny . Tata ma jeszcze syna z pierwszego małżeństwa. Czyli mam jeszcze przyrodniego brata, z którym nigdy nie utrzymywałam kontaktów.Tata zresztą też. Czy będę musiała kiedyś płacić jemu zachowek.
wiwan / 2013-05-21 00:46
1. to NIE jest kwestia podatkowa, ale prawa cywilnego.
2. kwestia zachowku może się pojawić, jeśli ów przyrodni brat po śmierci waszego ojca uzyska na skutek spisania przez niego testamentu udział w spadku niższy niż ustawowy.
3. wspomniana darowizna jako dokonana dawniej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy ( bo rozumiem, że ojciec jeszcze żyje ) nie jest brana pod uwagę do obliczenia zachowku.

Więcej;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;jest;uprawniony;do;zachowku;ze;spadku,18,0,839954.html

Właściwy dział Forum na ewentualne dalsze pytania:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html
ula989 / 2013-04-29 01:16
Mam pytanko został zapisany w akcie notarialnym podział : siostra dostaje część ziemi 671 m2, a ja dostaje drugączęść ziemi291m 2 z domem , oświadczylam że gdy będe chciała sprzedać to za sprzedaz dzialki otrzyma siostra 30 %. Czy jest brany do tych 30 % dom czy sama działka. i czy muszę jej wypłacać te pieniądze jeżeli to jest darowizna ??
Sophie23 / 77.96.106.* / 2013-04-14 23:13
Po smierci mojego ojca, mama odziedziczyla gospodarstwo rolne oraz budynek mieszkalny. Z tytulu dziedziczenia po smierci ojca, ja, siostra oraz brat rowniez naleza do masy spadkowej po ojcu. Siostra oraz ja mieszkamy za granica i udzielismy naszemu bratu, ktory mieszka w Polsce pelnomocnictwo. Zaznaczam, ze brat nie byl wlascicielem gospodarstwa.

Mama darowala swojemu synowi (a naszemu bratu) gospodarstwo i budynek mieszkalny nie informujac o tym ani mnie ani mojej siostry (pomimo, ze obydwie nalezymy do majatku z tytulu dziedzieczenia po smierci ojca).

Uprzejmnie prosze o wyjasnienie, czy mama powinna zwrocic sie do mnie i do mojej siostry o przekazanie jej naszych pelnomocnictw, aby umozliwic dokonanie przez nia darowizny na rzecz swojego syna? Czy mogla dokonac darowizny uzywajac pelnomocnictwa, ktore otrzymal nasz brat? Z tego co nam wiadomo, umowa darowizny zostala sporzadzona bez pelnomocnictwa, na ktorym powinno widniec imie i nazwisko naszej mamy.

Dziekuje za pomoc.

Z powazaniem,

Ewa
wiwan / 2013-04-15 12:07
To kwestia bardziej prawa cywilnego, niż podatku.

Matka nie mogła w czasie działu spadku przekazać całości udziałów na rzecz Waszego brata/jej syna. Mogła przekazać mu swój udział albo odrzucić spadek, co zwiększyłoby Wasze- rodzeństwa udziały.

Tak, czy inaczej skoro zaopatrzyłyście brata w pełnomocnictwo do do zawarcia w Waszym imieniu umowy o dział spadku lub występowania w postępowaniu sądowym o dział spadku, to brat mógł na jego mocy pozostałe udziały przekazać sam sobie.

Jeśli zaś pełnomocnictwo dotyczyło jedynie kwestii oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku- mógł to uczynić w Waszym imieniu i jeśli nie posiadacie swoich dzieci- w efekcie spadkobiercami została jedynie matka i brat i wtedy jak wyżej matka mogła swój udział przekazać jemu.

W zależności więc od zakresu pełnomocnictwa było kilka dróg do doprowadzenia do tego, że brat bez żadnych dodatkowych Waszych zgód został 100% posiadaczem gospodarstwa.

Co do szczegółów- wysokość udziałów jeśli było to dziedziczenie ustawowe, testament, gospodarstwo wspólne małżonków/ majątek odrębny zmarłego- właściwszym jest ten dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html

Jeśli z kolei
gurtek25 / 78.10.101.* / 2013-04-09 16:54
witam moja teściowa chce darować mi auto które jest warte 20 000zl co trzeba zrobić ?
wiwan / 2013-04-09 23:31
W sensie podatkowym - tj. poza umową, przerejestrowaniem w wydziale komunikacji urzędu gminy, kwestiami OC (możliwość odstąpienia od obecnie trwającego)
należy darowiznę zgłosić w ciągu miesiąca w Twoim US na formularzu SD-3.
Potem do zapłacenia podatek wg. stawki dla I gr. podatkowej.

Tu formularz, choć już na pewno jest nowsza edycja, stawka aktualna:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
iwa165 / 94.240.27.* / 2013-03-24 08:59
mój tata przepisał mi 200tys na działkę i budowę domu, pieniądze poszły przelewem z banku na moje konto zgłosiłam to w US na SD_Z2 zaraz po otrzymaniu darowizny
mam 2 pytania:
1)Gdy to zgłaszałam pracownica z US " przyczepiła się " ze mój tata jest w związku małzeńskim i że zgoda przepisania darowizny na moje konto powinna być mojej mamy..
ja jak i mój tata o tym nie wiedzieliśmy... moi rodzice mają oddzielne konta i oddzielnie nimi dysponują...
2)drugi problem to taki iż darowizna była na mnie a my za tą darowiznę jak wspomniałam na początku postawiliśmy dom ( działka wszystkie pozwolenia na budowę oraz dom stoją na mnie i na mojego meza a nie tylko na mnie )
Pani z US powiedziała ze będzie z darowizną duży problem ...jaki nie dopytywałam się...z czym to się wiąze ??? może mi ktoś odpowiedzieć...
belladonna / 2013-03-24 09:27 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli jesteś w związku małżeńskim i masz wspólnotę małżeńską to darowizna tylko dla Ciebie stanowi Twój majątek odrębny. Czyli aby stało się też męża to powinnaś mu podarować. Zapewne chodzi o to, ze przy darowiźnie środków na konto zięć nie korzysta ze zwolnienia w całości (jego nie ma w art. 4a).
Środki były podarowane tylko córce (która korzysta ze zwolnienia w całości po złożeniu SD-Z2), a ona potem zapomniała, ze to jej majątek odrębny, więc aby stał się też męża powinna mu podarować :)
iwa165 / 94.240.27.* / 2013-03-25 18:16
dzięki belladonna za odpowiedz!!!
tak jestem w zwiazku małżeńskim i mamy wspólnotę małżeńską...gdybyś mi jeszcze podpowiedziała jak mam to podarować??? spisując akt notarialny przy notariuszu???a jeśli tego nie zrobię to zapłaci mąż jakąś karę za tą darowiznę co mi tata podarował???
proszę o odpowiedz!!!
belladonna / 2013-03-25 21:03 / Tysiącznik profesjonalny
Czasami jestem przekorna i lubię potrenować nie tylko swoje szare komórki.

Jak mama da mi w darowiźnie 20 tyś., a następnie kupię samochód za 60 tyś. gdzie w dowodzie rejestracyjnym będziemy ja i mój mąż, to? 1/3 samochodu jest tylko moja, a 2/3 jest wspólna. Po rozwodzie będę się domagać więcej jak połowy samochodu (mam na to dowody że 1/3 była zapłacona ze środków będących moim majątkiem odrębnym /darowizna od mamy przed zakupem/ i nikt mi nie wmówi, że mamy samochód po połowie) :)
PS. No ok, ja rozwodu nie planuje :-)
suomi666 / 83.30.73.* / 2013-03-04 19:58
Mam pytanie: mama chce mi przekazać w formie darowizny działkę rolną, którą zamierzam przekształcić na budowlaną. Jest jeszcze jednak siostra mojej mamy (obie odziedziczyły gospodarstwo po dziadkach w stosunku 50/50). Ciotka do tej pory nie zapłaciła podatku od spadku, ustaliliśmy więc, że my ten podatek za nią zapłacimy a ona zrzeknie się praw do działki. Jak to zrobić, żeby mama mogła mi tą działkę przekazać, jaki zapis powinien znaleźć się w akcie notarialnym bym była pełnoprawną właścicielką?
belladonna / 2013-03-04 20:23 / Tysiącznik profesjonalny
A czy to pytanie na forum podatkowe, czy bardziej na prawne?
stos / 2012-12-31 16:15
Kilka lat temu rodzice podarowali swoja nieruchomosc (dzialka zabudowana) synowi mojego brata.
W zeszlym roku zmarla mama.
Czy nalezy mi sie jakis zachowek?
mateuszek92k / 178.219.20.* / 2012-12-23 16:13
witam mam takie pytanie rodzi9ce kupili dom w tym była moja wpłata jak sie zabezpieczyc bo razem z nami mieszkaja jeszcze siostry i tylko ja dałem wpłate na ten dom
wiwan / 2012-12-27 13:24
Zabezpieczyć przed czym ? Niewdzięcznością rodziny, utratą nieruchomości czy przed zainteresowaniem US tymi operacjami ?

"Dałem" w jaki sposób na jakiej podstawie.
"Kupili"- tylko rodzice, czy również owe siostry i Pan ?
belladonna / 2012-12-27 20:49 / Tysiącznik profesjonalny
Hm... ja odczytałam tak:
Kupili rodzice = po rodzicach w równych częściach dostają dzieci... jak nie ma wzmianki w akcie, że jest 3 nabywca (syn), to pozamiatane... w żaden sposób się chłopie nie zabezpieczyłeś finansując to w części... teraz jedynie testament może coś zmienić, bo ustawowo po rodzicach dziedziczą dzieci W RÓWNYCH CZĘŚCIACH :)
ocea / 89.3.105.* / 2012-12-13 16:03
Moja mamam dala mojej 15 letniej siotrze mieszkanie. W przypadku smierci mojej siostry mieszkanie bedzie nalezec do mamy i do ojca siotry. On sie nia nie zajmuje nie miszka juz z mama i siosrtan, jest alkoholikiem i nie placi alimentow. Czy mozna to prawo jakos obejsc?
wiwan / 2012-12-13 18:15
To nie ma nic wspólnego z podatkami.

1. Przede wszystkim- rodzice odziedziczą to mieszkanie tylko w przypadku gdy siostra umrze bezdzietnie i w stanie wolnym. Pierwszeństwo w dziedziczeniu ustawowym mają dzieci i małżonek.

2. Siostra może sporządzić testament, by dziedziczenie po niej było inne niż ustawowe.
3. Może dokonać też obecnie darowizny na kogokolwiek.

Jak rozumiem, chodzi o to, by niewdzięczny ojciec nigdy nic nie otrzymał.
By pozbawić go prawa nawet do zachowku potrzebne jest jego wydziedziczenie:

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-wydziedziczyc-najblizsza-rodzine.html
z628 / 50.129.145.* / 2012-10-17 17:54
brat chce mi podarowac okolo 120.000tys zl czy bede musial zaplacic podatek i jak najlepiej ma przebiec tranzakcja
belladonna / 2012-10-17 18:49 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa spadki darowizny:
"Art. 4a.1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1)zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym".

Co masz napisane niżej własnymi słowami tylko by znaleźć chęci do poczytania forum :)
pig75 / 2012-09-02 23:13
Witam
Brat otrzymał darowiznę od rodziców - nieruchomość. Umówiliśmy się, że ja u notariusza zrzekam się praw do niej. A on przekaże mi 110 tys. w formie darowizny.Czy będę musiał od tej kwoty zapłacić podatek? Jeśli tak to jaka to będzie kwota?Jak należy tego dokonać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2012-09-03 17:07 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizna od brata będzie korzystała ze zwolnienia w całości bez względu na kwotę. Ale jak brat ma Ci podarować pieniądze, to przelew na konto, a Ty składasz do 6 miesięcy SD-Z2... absolutnie nie w formie, z rączki do rączki :)
AniaWl2 / 2013-08-22 11:20
Witam!
A jak jest kiedy teście darowali mojemu mężowi pieniądze, ale zostały one przelane na moje konto (rozdzielności nie mamy)?
wiwan / 2013-08-22 12:00
Ustawa mówi o koncie NABYWCY. Sytuacja taka daje możliwość próby uznania przez fiskus, że to Pani została obdarowana, a więc brak możliwości skorzystania przez tę darowiznę ze zwolnienia z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwłaszcza, jeśli w tytule przelewu brak informacji, że darowizna dla męża.

Z drugiej strony mamy 'liberalne' orzecznictwo w tym zakresie:

NSA : II FSK 1269/11

I SA/Łd 302/11


wątek:
http://www.money.pl/forum/darowizna-podatek-t2022822.html?_rfr=1

Najnowsze wpisy