Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
kotki5 / 82.198.250.* / 2012-08-09 14:41
Dzien dobry

Ja i moj brat odziedziczylismy w zeszlym roku mieszkanie po zmarlym ocju. Odbyla sie sprawa spadkowa i jestesmy wspolwlascicielami owej nieruchomosci tj. mieszkanie nalezy do nas po polowie. Cena rynowa mieszkania to okolo 230.000 zl. Z jakimi kosztami musimy sie liczyc jezeli brat chce mi odsprzedac swoja polowe za 50.000zl. Czy moze rozsadniej zrobic to w postaci darowizny i sporzadzic kolejne pismo notarialne ze zobowiazuje sie go splacic w przeciagu dwoch czy trzech lat?
belladonna / 2012-08-09 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
A zeszły rok to tez rok śmierci taty? Bo nabycie następuje w dniu śmierci, więc to dość istotne zagadnienie dla prawidłowej odpowiedzi :)
kotki5 / 82.44.149.* / 2012-08-10 03:39
Tak, tata zmarl w zeszlym roku.

Dziekuje za szybka odpowiedz
belladonna / 2012-08-10 16:07 / Tysiącznik profesjonalny
To rokiem nabycia jest 2011.
Przy sprzedaży, Ty płacisz podatek od nabycia, a brat ma przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym (19%), no chyba, że go będzie wydatkować na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat liczonych od końca roku kiedy nastąpiło zbycie to skorzysta ze zwolnienia.
Co do darowizny.... brat Ci może darować nieruchomość, a Ty mu możesz darować pieniądze... darowizna nieruchomości odbywa się umową w formie aktu, więc już US się nie odwiedza, notariusz zrobi zapisy o zwolnieniu. Co do darowizny gotówki... trzeba przelać na konto (nie do ręki), a obdarowany do 6 miesięcy składa SD-Z2 w US i podatku nie ma. Rodzeństwo jest wymienione w art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach, więc przy spełnieniu warunków może korzystać ze zwolnień z podatku całości darowizny:)

Tylko.... chcąc darować komuś gotówkę, to trzeba mieć z czego tak w ogóle :)
paweu_k / 95.160.124.* / 2012-08-08 09:41
Witam ponownie. Mam jeszcze jedno pytanie -
Czy komornik może zająć rzeczy, którymi obdaruje syna (niepełnoletni) jeśli ojciec jest dłużnikiem?
paweu_k / 95.160.124.* / 2012-08-06 14:21
Witam. Chcę obdarować 12 letniego syna wszystkimi rzeczami, które posiadam w domu (to się nazywa chyba ruchomości). Wartość tych rzeczy to około 20.000zł Czy syn będzie musiał zapłacić podatek czy jego matka? -moja konkubina bo przecież syn jest nie pełnoletni.
belladonna / 2012-08-06 20:22 / Tysiącznik profesjonalny
http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/darowizna-na-rzecz-nieletniego.html

Darowizna ruchomości nie odbywa się w obecności notariusza. Darujący daruje obdarowanemu. Ponieważ obdarowany jest nieletni, to ewentualne zgłoszenie SD-Z2 składa wnioskodawca (syn) reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego. A że przedstawicielem ustawowym jest ojciec lub matka, więc w sumie matka do niczego tutaj nie jest potrzebna, bo SD-Z2 syna może podpisać tez ojciec :)

W nawiązaniu do pytania na dole.... Jak coś jest tylko Twoje to darujesz Ty, ale jak coś jest wspólne, to darującym może być matka i ojciec... nie chodzi o to kto użytkuje, a kto dany sprzęt zakupił, bo w końcu właścicielem jest ten co coś kupił, a nie użytkujący :)
paweu_k / 95.160.124.* / 2012-08-06 13:33
Kim jest konkubina (matka mojego syna) dla mnie ?
Zalicza się ona do 1 grupy podatkowej, 2 czy 3-ciej. Żyjemy razem od 12 lat w jednym mieszkaniu, ale bez ślubu. I co z rzeczami, które użytkujemy razem? Czy mogę ją nimi obdarować, czy może są one wspólne dla organu podatkowego?
belladonna / 2012-08-06 20:06 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa:
"3. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3) do grupy III - innych nabywców".
Jak widać w I i II grupie mowy o konkubinie nie ma, więc to III grupa podatkowa (kwota wolna 4 902 zł - :)
Rafał303 / 31.135.16.* / 2012-08-03 15:19
Witam. Chcę przekazać swoim rodzicom samochód, który jest również własnością mojej żony. Wartość samochodu to ok. 8000 zł. Czy któraś ze stron będzie musiała zapłacić podatek i czy trzeba zgłaszać umowę darowizny do US?
belladonna / 2012-08-03 17:12 / Tysiącznik profesjonalny
US interesują wartości rynkowe. Jeśli wartość rynkowa to 8 tyś, więc:
Ty darujesz 4 tyś oraz zona daruje 4 tyś... jak rodzicom, to tato dostaje 2 tyś od syna i 2 tyś od synowej, mama to samo. Darowizny otrzymane od tej samej osoby kumulują się w okresie 5 lat.
Czy zgłaszać to do US? niby obowiązku nie ma (mieści się w kwocie wolnej)... ale zgłoszenie nie kosztuje :)
Pomijam już art 4a... bo wartość samochodu nie jest wysoka :)
anna-123 / 95.178.41.* / 2012-08-03 00:02
Siostra i szwagier podarowali mi w formie aktu notarialnego działkę rolną około 14 lat temu, nie było zapisu o zobowiązaniach na ich rzecz. Czy siostra może mi odebrać działkę? Zaznaczam, że nie ma między nami nieporozumień rodzinnych.
Siostra nie ma dzieci.Czy kiedyś ich spadkobiercy mogą domagać się odemnie spłat?
wiwan / 2012-08-03 11:55
To kwestia prawa cywilnego, a nie podatków.

Najkrócej:
- cofnięcie darowizny wymaga kodeksowych (cywilnych z Art. 897) przesłanek związanych z niedostatkiem darczyńcy lub rażącą niewdzięcznością obdarowanego. NIE zachodzą one w tym przypadku.
- do obliczeń ewentualnych zachowków, gdyby siostra poczyniła testament NIE wlicza się darowizn starszych niż 10 lat.

To się przyda:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/odwolanie-darowizny-1.html
maciek377 / 83.26.226.* / 2012-07-24 23:06
dostałem w darowiznie pokój z dostępem do łazienki,kuchni , korytaża i wyjscia a całym włascicielem domu ,gospodarstwa i działek rolnych jest mój brat czy mogę sprzedać swoją darowiznę
wiwan / 2012-07-25 12:29
Nie mogłeś dostać w darowiźnie konkretnego pokoju. Mogłeś dostać udział w całej nieruchomości lub została ustalona służebność "na" tym pokoju.

Przedmiotem sprzedaży może być nieruchomość lub udział (ułamkowy) w niej.
pati495 / 79.186.81.* / 2012-05-31 13:41
Witam mam pytanie. otóż ciotka(siostra ojca, który już nie żyje) chce przepisać mi działkę budowlaną o powierzchni 7,5 ara, oczywiście w grę wchodzi darowizna. Czy uniknę opodatkowania??? proszę o odpowiedź z góry dziękuję.
belladonna / 2012-05-31 15:52 / Tysiącznik profesjonalny
Dla ciotki jesteś zstępna rodzeństwa, czyli II grupa. Zwolnienie do kwoty 7 276 zł , nadwyżka do opodatkowania.
A tabelka ile % od nadwyżki dla II grupy jest w ustawie spadki i darowizny :)
asia1145 / 2012-05-19 20:37
Dziękuje bardzo za odpowiedź.

Słyszałam że można zapisać tylko na mnie a męża w ciągu tygodnia może notariusz dopisac. Unikniemy padatku do urzedu skarbowego.
Ale czy jest taka możliwosc?
wiwan / 2012-05-22 00:12
Nie ma żadnego tygodniowego terminu "aneksowania" aktu notarialnego, który dodatkowo miałby skutki prawne podatkowe.

Jak napisałem wcześniej- jest możliwość drugiej darowizny lub rozszerzenia wspólności. Pierwsza podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn w tym przypadku, druga w ogóle jemu nie podlega.
asia1145 / 2012-05-18 10:31
Witam.
Siostra chce mi przekazać ziemie w formie darowizny.Z mężem chcemy na niej postawić dom. I teraz pytanie? Czy zapłacimy podatek od tej darowizny jak ta ziemia przepisana na nas dwoje? Czy lepiej przepisac tylko na mnie?
Dziekuje
wiwan / 2012-05-18 11:24
Nie wiem, czy "lepiej" np. dla męża ;-)

ale darowizna przekazana dla Was dwojga tj. do Waszego majątku wspólnego będzie podlegać zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn tylko w 1/2 swej wartości. Bo Pani mąż w stosunku do pani siostry stanowi już II grupę podatkową i na potrzeby podatku przyjmuje się taki równy udział w darowiźnie.

Taniej więc dokonać darowizny tylko na Panią, a potem ewentualnie można dokonać kolejnej darowizny udziału w działce mężowi- również bezpodatkowo.

Kwota wolna w II grupie to 7’276 zł, nadwyżka opodatkowana wg. skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
Tolo81 / 2012-03-17 19:05
Chcialabym zwrocic darowizne otrzymana od brata mojego meza temuz bratu.czy zaplaci on podatek od darowizny dotyczy to budynkow inwentarskich o niewielkiej wartosci
wiwan / 2012-03-20 10:45
Jeśli zwrot następuje na skutek tego, że nie było umowy darowizny- czyli jest to niezapowiedziany/niechciany prezent- podatku od spadków i darowizn brat męża nie poniesie.

Jeśli inna sytuacja- zależy to od wartości budynków- czyli obowiązują zasady ogólne dla II grupy podatkowej - tak jakby darowizny pierwotnej nie było.

Czyli kwota wolna 7’276 zł, podatek od nadwyżki wg. skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
karla84 / 83.8.220.* / 2012-03-17 12:06
Wujek (rolnik, nie jest vat-owcem, brat mojej matki) chce przekazać mi 20 tys. zł na pomoc w kupnie mieszkania. Czy powinniśmy podpisać umowę? Czy to ma być pożyczka czy darowizna? Czy muszę zgłosić to do US, jeśli tak to jakiej wysokości podatku mam się spodziewać?
belladonna / 2012-03-17 17:31 / Tysiącznik profesjonalny
Co do pożyczki przeczytasz tutaj:
http://podatki.wieszjak.pl/pcc/71882,5,Czy-pozyczka-dla-rodziny-podlega-PCC.html
zorro111 / 2012-03-13 10:35
Chce darować córce 300 tys oszczedności - przekazać jej na konto inwestycyjne pytanie - czy córka mósi to z glosic US
wiwan / 2012-03-13 11:13
Musi.
Jeśli zachowa termin, formę zgłoszenia i okaże kopię przelewu- uzyska zwolnienie z podatku od tej darowizny.

Tu więcej:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
p1413 / 193.24.14.* / 2012-03-12 15:42
Mam pytanko z tego co zrozumiałam to konieczność zgłoszenia (żeby uzyskać zwolnienie z podatku) jest kwota niecałych 10000. A jeśli od rodziców będę otrzymywać kilka razy kwoty po np. 5000 zł ? To czy wówczas jestem zwolniona z podatku bez zgłaszania na druku SD Z2 ? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
belladonna / 2012-03-12 16:33 / Tysiącznik profesjonalny
Coś ponad 9 tyś to kwota na 5 lat od jednego rodzica.... czyli otrzymując 5 tyś co jakiś czas niech wpływa to na konto, a Ty składaj SD-Z2 :)
p1413 / 193.24.14.* / 2012-03-09 13:31
Witam. Dostałam z siostrą w 2008 roku dorowizną "po poł" działkę budowlaną. Rodzice wymyślili że postawią nam bliźniaka. Moje pytanie brzmi skoro ja i siostra jesteśmy właścicielkami działki, wszelkie pozwolenia na budowę itp przychodzą na nas, a to rodzice wykładają kasę, to czy czasem tych pienięzy od nich nie powinnyśmy dostać również darowizną? Boję się że fiskus przyczepi się skąd panie wzięły pieniądze na budowę domu... Proszę o radę.
belladonna / 2012-03-09 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
Skoro rodzice finansują budowę domków, to powinni Wam pieniądze przelać na konto (jako darowizna), wy zgłaszacie to na podstawie SD-Z2 i darowizna bez podatku, a wiadomo za co wydatkujecie :)

Najnowsze wpisy