Forum Forum prawneZmiany w prawie

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

asickamom / 2009-01-03 23:16
Witam:)Moja babcia chce podarowac mi dwa domy i ziemie, chcialabym sie dowiedziec, gdzie mam isc i z jakimi papierami?, zeby wszystko zalatwic.bardzo prosze o rade:)dla mnie i moich dzieci to sprawa zamieszkania, w koncu mialyby wlasny "kat" do spania:)Z gory dziekuje.
Wyświetlaj:
emi s / 77.112.38.* / 2009-09-20 21:44
Czy ktoś mógłby mi napisać "czarno na białym" czy darowizna od babci jest w grupie zerowej- wolnej od podatku ( oczywi pod warunkiem zgloszenia darowizny US)? I czy konieczna jest wycena nieruchomosci przed sporzadzeniem darowizny? Wybaczcie te pytania, jestem biologiem i daleko mi od prawa i jego zawilego jezyka;)
Darowizna w rodzinie / 84.10.45.* / 2009-01-23 20:18
Otrzymałam mieszkanie od babci w 2008 roku, mieszkam w nim, ale nie jestem zameldowana.Urząd Skarbowy poinformował mnie, że jestem zwolniona od podatku, ale nie zaznaczył, ze muszę być zameldowana, żeby uniknąć tego podatku.Proszę o komentarz, czy meldunek ma coś wspólnego z darowizną, czy ze sprzedażą mieszkania.
Darowizna / 84.10.45.* / 2009-01-23 20:11
Otrzymałam mieszkanie od babci w 2008 roku, mieszkam w nim, ale nie jestem zameldowana.Urząd Skarbowy poinformował mnie, że jestem zwolniona od podatku, ale nie zaznaczył, ze muszę być zameldowana, żeby uniknąć tego podatku.Proszę o komentarz, czy meldunek ma coś wspólnego z darowizną, czy ze sprzedażą mieszkania.
ulgi podatkowe / 84.10.45.* / 2009-01-23 20:09
Otrzymałam mieszkanie od babci w 2008 roku, mieszkam w nim, ale nie jestem zameldowana.Urząd Skarbowy poinformował mnie, że jestem zwolniona od podatku, ale nie zaznaczył, ze muszę być zameldowana, żeby uniknąć tego podatku.Proszę o komentarz, czy meldunek ma coś wspólnego z darowizną, czy ze sprzedażą mieszkania.
beti407 / 2009-01-14 19:23
Ja mam podobne pytanie.Mama chce mi da w darowiźnie mieszkanie.Wiem że muszę zrobic to Notarialnie ale czy ma sie to odbyc tam gdzie jest mieszkanie czy mogę poszuka Notariusza w innym mieście?Mieszkanie jest warte 250 tys zł .Ile zapłacę opłaty Notarialnej i czy zapłacę podatek?Czy muszę zgłasza ten fakt do Urzędu Skarbowego?
Dzieki za informację i Pozdrawiam
T. / 81.190.84.* / 2009-01-07 14:12
Zabrać babcię z dokumentami i iść do najblższego notariusza.
kluska / 86.161.93.* / 2009-01-11 01:42
dziekuje bardzo Panie T. a czy moze sie Pan orientuje ile to moze kosztowac?:)
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-18 20:11
Darowizna dla małżonka.zstępnego,astępnego,pasierba,rodzeństwa,ojczyma,macochy od 01.01.2009 zwolnione jest z podatku.Sporzadzona w formie notarialnej zwalnia od zgłaszania w Urzędzie Skarbowym (druk SD-Z2).U notariusza potrzebne są dokumenty tożsamości i wypisy z ksiąg wieczystych.Oplata za usługi notarialne spadły (wartość nieruchomości x 0,3%) podaje orientacyjne.Prawdopodobnie nie zmieniły się przepisy dot.zbycia darowizn (do 5 lat 19% podatku) od daty nabycia.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-19 06:52
W umowie darowizny określa sie także służebność osobistej (zakres i sposób wykonania)dla osoby wyznaczonej w umowie. Darowizna wchodzi do majątku osobistego obdarowanego - nie podlega podziałowi podczas podziału majatku wspólnego.Do roku darczyńca może odwołać darowiznę (rażąca niewdzięczność obdarowanego,zubożenie obdarowanego).Darowiznę już wykonaną ( po roku) jest trudniej odwołać ale jest możliwe.Darowizna wchodzi w sklad schedy spadkowej do 10 lat od daty zawarcia umowy.
francuzik / 2009-01-21 23:20
Również mam pytanie na temat darowizny.Rodzeństwo dało mi darowizne jest to dom 60m2 i działka 400m2 .Jestem właścicielem ( swojej części i czwórki rodzeństwa ) a drugim właścicielem( tylko swojej części ) jest brat ,którego chcę spłacić .Ale on mi wszystko utrudnia ,jest wspólne wejście, nie ma ubikacji czy moge sam mu wytyczyć pokój w którym będzie mieszkał ,czy musze to zrobić w inny sposob i jaki.Brat powiedział że bedzie robił mi na złość i gdzie chce to może chodzić i który chce to bedzie zajmował pokój dodam że nie ma wytyczonego podziału która konkretnie częsć domu do niego należy.dlatego wolał bym go spłacić.Mam dwoje dzieci małych a brat jest alkoholikiem i nie jedno krotnie karany za kradzież i przemoc w rodzinie.jeszcze dodam że dokonuje przestępst bo podłączył ścieki pod nie użyteczną studnię a nie zrobił szamba nie wiem gdzie mam zgłosić to bo nie chcę aby było na mnie że to ja .
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-24 18:15
witam.Czy ma Pan umowę notarialną na darowiznę z podziałem budynku?Jeżeli nie to spróbować zrobić podział budynku polubownie (u notariusza).Jeżeli nie to sądownie sprawy cywilne.Ale po podziale radziłbym swoja część sprzedać.bo to nie będzie życie z takim sąsiadem.Powodznia.
fifi313 / 2009-09-25 23:52
Znam przypadek, że dom rodzeństwo podzieliło obrysowując kredą na kilka części i osoba, która mieszka w tym domu nie ma dostępu do drzwi wyjściowych, pozostali chcą swoje części domu sprzedać ze służebnością dla zamieszkałej. Kilka lat toczy się sprawa sądowa o dojście do wyjścia. Jak dotychczas wychodzi przez okno po drabinie.
Proponuję polubowne załatwienie z wybudowaniem osobnego wejścia dla brata i zamurowaniem drzwi od Niego do Pana części. Dla spokoju pomóc Mu zrobić łazienkę
i nie skarżyć na brata, On w odwecie na Pana i spokoju nie zaznacie.

Najnowsze wpisy