Forum Forum prawneCywilne

Darowizna z zastrzeżeniem....

Darowizna z zastrzeżeniem....

marta55 / 2010-11-13 19:21
W 1997r. moja babcia przekazała aktem darowizny cały swój majątek dwojgu wnuczkom. W akcie darowizny z jednym z nich zastrzegła, że osoba ta ma mieszkać przez następne 5 lat w darowanym domu razem z nią. Osoba ta nie mieszkała tam ani jednego dnia, babcia po niespełna 5 latach od przepisania zmarła. Czy dzieci babci mogą dziś mieć jakieś roszczenia do owej osoby, która nie wywiązała się z zobowiązania? Czy można unieważnić taką umowę?
Wyświetlaj:
marta55 / 2010-12-08 00:25
Czy jakieś znaczenie ma pozostawiony testament (bez daty), który babcia sporządziła po akcie darowizny? W testamencie tym inaczej rozporządza nieruchomością, którą wcześniej darowała.
szklarek / 2010-12-08 11:48
Moim zdaniem niestety nie ma znaczenia.
Darowizna została wykonana, więc w późniejszym testamencie babcia nie mogła już tą nieruchomością rozporządzać- bo już nie była jej właścicielem.Testament w części sprzecznej z darowizną jest nieważny- ważne są tylko te jego zapisy dotyczące innych przedmiotów, postanowień. Jeśli dotyczy tylko tej nieruchomości- jest cały nieważny.
Jedynie gdyby w testamencie babcia wyraźnie odwoływała darowiznę, powołując się na rażącą niewdzięczność i zachodziły wymienione już w tym wątku przesłanki tej niewdzięczności mogłoby to skutkować odwołaniem darowizny. Ale jak już wiemy, raczej tych przesłanek nie było, co więcej nastąpiło przedawnienie- odwołanie musi nastąpić nie później niż rok od powstania tej niewdzięczności- otwarcie testamentu nastąpiło później.

I na koniec- generalnie późniejszy testament może unieważnić tylko wcześniejszy testament tego samego testatora w tych zapisach, w których wykonanie nie jest jednocześnie ( z obu ) możliwe, lub w całości jeśli testament późniejszy wyraźnie wskazuje na to, że odwołuje testament wcześniejszy. Tu ramka z Rzeczpospolitej:

# Szacunek dla ostatniej woli

W myśl art. 946 k.c. spadkodawca może odwołać testament przez sporządzenie nowego bądź przez zniszczenie go lub pozbawienie cech, od których zależy jego ważność, a także przez dokonanie w nim zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Jednakże w art. 947 k.c. zapisano, że jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament, nie zaznaczając w nim, iż poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego.

Z kolei art. 948 k.c. każe tak tłumaczyć testament, ażeby zapewnić jak najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. Jeśli testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozporządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść.#
Ekspertka / 2010-11-19 13:51
Odwołanie darowizny reguluje art. 898 KC. Można odwołać darowiznę, ale tylko w razie rażącego naruszenia prawa i obowiązków obdarowanego lub rażąca niewdzięczność.
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 26.09.2000 r. (sygn. akt III CKN 810/00) wskazał, że „darowizna wytwarza stosunek etyczny między darczyńcą a obdarowanym, wyróżniający się etycznym obowiązkiem wdzięczności. Pogwałcenie tego obowiązku przez dopuszczenie się ciężkich uchybień opatrzone jest sankcją prawną, przewidzianą w art. 898§1 kc, w postaci prawa odwołania darowizny. Warunkiem tego prawa jest, aby obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Taką kwalifikowaną postać ma dopiero takie zachowanie się obdarowanego, które w świetle istniejących reguł moralnych i prawnych świadczy o tym, że darczyńca odczuwa je wysoce ujemnie"
Rażąca niewdzięczność to m.in. ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, pobicie, zniewaga, kradzież albo nieudzielenie pomocy w chorobie itd. W opisanym przypadku nic takiego nie zaszło, a poza tym darczyńcy już nie ma na tym świecie. Należało o tym pomyśleć przed śmiercią babci.
szklarek / 2010-11-15 11:29
Raczej nie.
Spadkobiercy Babci mogliby jedynie żądać od obdarowanego wykonania polecenia darczyńcy- ale w tym przypadku jest to niemożliwe- nie da się już zamieszkać z osobą nieżyjącą. Nie mogą też takiej darowizny odwołać- niewykonanie polecenia darczyńcy przez obdarowanego do tego nie uprawnia. Odwołania darowizny można by dochodzić w razie rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy- niewykonanie polecenia nie jest jednak taką niewdzięcznością, za którą przyjmuje się okradzenie, pobicia , przemoc emocjonalną itp.

Najnowsze wpisy