Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

data stempla przy wypowiadaniu umowy ubezpieczeniowej

data stempla przy wypowiadaniu umowy ubezpieczeniowej

OSACZONY :) / 193.239.59.* / 2008-04-15 10:55
Wypowiedziałem umowe OC 1 dzień przed terminem (data stempla pocztowego)
, a ubezpieczyciel nie chce uznać tego bo twierdzi że otrzymał pismo 5 dni po terminie . Co zrobić ?
Ustawa mowi tylko o jednym dniu i ch warunki ogólne też tylko mówią o jednym dniu , czyli sam termin momentu wskazania woli został wskazany (nie poźniej niż jeden dzień przed okresem wskazanym w polisie), ale brak jest wskazania kiedy wypowiedzenie wiąże drugą stronę .
Art 65 KC mówi że nie należy opierać się na dosłownym brzmieniu umowy ale zbadać jaki był jej cel. Ustawa z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych , Ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych powstała wcelu zapewnienia chrony poszkodowanym
W myśl tej idei dla zapewnienia takiej ochrony zawarłem inną umowę .
Ubezpieczyciel twierdzi również , że składka mu się należy bo udziela mi ochrony ubezpieczeniowej.
Według mnie jest to nieprawda bo zgodnie z art. 39 ustawy pkt 1 " Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń zaczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia skłądki lub pierwszej raty..."
Więc obydwa warunki nie zostały spełnione
Dodatkowo KC w art. 809 " Umowa ubezpieczenia powinna być stwierdzona przez zakład ubezpieczeń polisą legitymacyją ubezpieczeniową , tymczasowym świadectwem lub innym dokumentem", nakłada to naubezpieczyciela obowiązek potwierdzenia zawarcia umowy , więc naruszył ustawę w myśl tego artykułu, bo nie otrzymałem potwierdzenia.
Ogólnie z tego co się dowiedziałem to od wakacji mają zmienić się przepisy że wcale już bnie będzie trzeba wypowiadać umów, aby ukrocić ten proceder "wyciągania pieniędzy". Ale póki co mam problem.
Co mam zrobić żeby się odczepili proszę o pilna podpowiedz.
miki1 / 78.88.200.* / 2008-04-23 22:33
Naczytałes sie kodeksu cywilnego i to wszystko. Wypowiedzenie zostanie przyjęte, jezeli dzień przed upływem okresu ubezpieczenia zakład otrzyma je w taki sposób, ze bedzie mógl się z nim zapoznac. Także samo wysłanie tutaj nie wystarczy. pzdr

Najnowsze wpisy