Forum Forum emerytalneZUS

Decyzja o rencie socjalnej.

Decyzja o rencie socjalnej.

littlelamb / 84.10.156.* / 2017-03-13 23:46
Witam. Od urodzenia choruję na porażenie mózgowe dziecięce. Teraz mając 21 lat, choroba przeszła na porażenie czterokończynowe, typowy zanik mięśni. Byłam u orzecznika ZUS, który stwierdził, że potrzebne mi dodatkowe badanie lekarza lonsultanta i aktualnie czekam na decyzję. Jakie są moje szanse na przyznanie renty, jeżeli moja niepełnosprawność jest określana jako umiarkowana?
Wyświetlaj:
littlelamb / 84.10.156.* / 2017-03-14 11:18
Ale jeżeli chodzi o moje szanse przy takim schorzeniu, to jest w ogóle możliwość przychylnej decyzji? Od lekarza.orzecznika usłyszałam, że mogę nadawać się do pracy biurowej, ale wysłał mnie na konsultację do lekarza neurologa, twierdząc, że jeśli on uzna, że jestem niezdolna do pracy, to wyda taką właśnie decyzję. Czy to oznacza, że "bardziej" rozważał przyznanie renty, czy jednak miał wątpliwości?
wiwan / 2017-03-14 18:55
Nie wiem, nie jestem orzecznikiem :-)

Miał taką możliwość dokonania konsultacji zgodnie z Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r.
w sprawie orzekania o niezdolności do pracy

i raczej świadczy to o jego przyzwoitości, wbrew powszechnej opinii, że lekarze orzecznicy mają wręcz nakaz Zakładu, żeby orzekać niezdolność (a już pewno całkowitą) jak najrzadziej.

Myślę, że nie masz co na zapas teraz tego roztrząsać, szkoda nerwów. Raczej jako zadanie domowe zbierz swoje objawy stałe, epizody sporadyczne jakie miały miejsce itp. okoliczności, by na pytania konsultanta udzielić jak najobszerniejszej odpowiedzi, a w razie braku pytań- ww okoliczności zasygnalizować. Innymi słowy, żeby czegoś ważnego w stanie Twojego zdrowia konsultant nie przegapił ...na skutek Twojego zapomnienia, stresu czy pośpiechu.
wiwan / 2017-03-14 09:09
Orzeczenie o niepełnosprawności jest z nieco innej 'bajki', nie jest wiążące dla celów orzeczenia o niezdolności. Owszem posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności wskazuje już na na stan zdrowia i czas od jakiego on trwa/zmienił się.

Boisz się, że skoro niepełnosprawność umiarkowana to niezdolność będzie częściowa na skutek tylko posiadania tego orzeczenia ? Moim zdaniem 'lepsze' takie orzeczenie o niepełnosprawności niż w ogóle jego brak przy wnioskowaniu o rentę socjalną. Wiele zależy od samego orzecznika.

Zawsze od tego skonsultowanego orzeczenia ZUS możesz złożyć sprzeciw (14 dni), a więc spowodować kolejne badanie, już komisyjne. Potem jest jeszcze odwołanie od ewentualnej decyzji odmownej ZUS co do renty. Ale co do zasady jeśli odwołanie dotyczy decyzji w zakresie medycznym właśnie - konieczny jest wcześniejszy sprzeciw od samego orzeczenia lekarskiego.

Najnowsze wpisy