Forum Polityka, aktualnościKraj

Deregulacja zawodów już w nowelizacjach

Deregulacja zawodów już w nowelizacjach

skomentuj
Wyświetlaj:
monadz / 83.17.135.* / 2012-03-14 10:53
Mam wrażenie niestety, ze deregulacja ma być celem samym w sobie, a nie przemyślanym działaniem. Jestem doradcą zawodowym praktykiem od ponad 10 lat, a także wykładowcą akademickim. Nadal mogę powiedzieć, że ciągle uczę się tego zawodu. Dotychczasowy zapis ustawowy określał min. poziom wykształcenia - wyższe-konieczny do pracy na tym stanowisku. Zwyczajowa, dobra praktyka wyglądała tak, że najczęściej były to osoby z przygotowaniem pedagogicznym i psychologicznym, gdyż praca z Klientem doradcy nie sprowadza się jedynie, jak być może wydaje się laikom do nauki pisania CV. Niejednokrotnie jest to praca bliska terapeutycznej zwłaszcza z osobami, które z powodu utraty pracy przeżywają dramat. To także ogromna wiedza o wymaganiach i przeciwwskazaniach zdrowotnych, gdyż doradcy opiniują do ZUS konieczność ewentualnego przekwalifikowania i utraty świadczeń rentowych, a także umiejętność właściwego posługiwania się narzędziami testowymi w diagnozie predyspozycji zawodowych. W obecnym kształcie projektu ustawy minister Gowin proponuje całkowite zniesienie wszelkich ograniczeń, nawet tych dot. poziomu wykształcenia. Teoretycznie więc absolwent szkoły zawodowej, ba nawet podstawowej będzie mógł wykonywać zadania na tym stanowisku. W moim odczuciu powinien być to zawód zaufania publicznego, niekoniecznie objęty licencjonowaniem, ale przynajmniej ograniczeniem w postaci poziomu i kierunku wykształcenia dającym przygotowanie choćby teoretyczne do pracy z ludźmi.
ajhbergen / 2012-03-13 14:37 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Czy od egzaminatorow i instruktorow jazdy samochodem wymagac sie bedzie prawa jazdy?
deck / 62.141.200.* / 2012-03-09 01:09
Czy "deregulacja" detektywow i ochraniarzy mialaby (nareszcie) w praktyce oznaczac szerszy dostep do broni palnej?

> Deregulacja ma też dotyczyć m.in. zawodów: adwokata, radcy
> prawnego, komornika, syndyka, notariusza

U..., bez szans. Chyba ze z jakims wieloletnim okresem przejsciowym. Polska, mieszkamy w Polsce...

> Do podanej wcześniej listy miał dołączyć obserwator
> radarowy żeglugi śródlądowej

A sekserow dodano?

> geodety, taksówkarza, przewoźników...

No jasne. Rynek "wyreguluje". Tyle ze jak bedzie przez jakis czas "regulowal", to chyba bezpieczniej bedzie przez ten czas nie korzystac z takich uslug.

Oby

Pilsener / 2012-03-08 23:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Trzymam kciuki za to. Co prawda to mniej niż kropla w morzu potrzeb ale jeśli ktokolwiek rzuci rękawicę biurokracji to może machina ruszy i media oraz ludzie zaczną domagać się więcej? Więcej wolności a mniej przywilejów, monopoli i korporacjonizmu.

Marzy mi się u ludzi podejście ukierunkowane nie na to, co rząd daje lecz na to, co zabiera. Ludzie muszą zrozumieć, że coś jest kosztem czegoś, że regulacje, cła czy wczesne emerytury to są koszty a nie zyski.
Doradca Donka / 130.60.28.* / 2012-03-08 23:06
Donek ostatnio porownywal Polske ze Szwajcaria. W Szwajcarii, gdzie wolnosc gospodarcza jest bardzo wysoka i gdzie firme mozna zalozyc wysylajac email, do byle zawodu wymagane sa dyplomy i egzaminy. I oczywiscie bieze sie pod uwage rozne staze i praktyki. Poziom gospodarczy Szwajcarii jest jednym z najwyzszych na swiecie. W Szwajcarii bardzo liczy sie wyksztalcenie, jakosc pracy, dokladnosc, punktualnosc i kolegialnosc.
W Polsce obecnie w najlepsze buduje sie Trzeci Swiat, a nie wolnosc gospodarcza. Wolnosc gospodarcza nie polega na obnizaniu kwalifikacji w zawodach.
njliber / 83.9.176.* / 2012-03-08 21:36
Pięknie, aż ciężko uwierzyć że prawdziwe. PO jednak coś zamierza jeszcze pozytywnego zrobić od czasów jak odrolniła grunty w miastach i zlikwidowała pobór do wojska?
pipiripi / 89.78.12.* / 2012-03-08 21:52
zobaczysz, jaki będzie opór "zmurszałej" materii... ilu odbierze ten krok, jako osobisty atak... no i wreszcie "argumenty" tych, którzy chcą dobra pokrzywdzonych....
ZQW / 83.10.122.* / 2012-03-09 00:34
Za "pierestrojki" w latach 80. , też zamierzano przeprowadzać reformy i odbiurokratyzować państwo. Satyryczne pismo "Krokodił" na pierwszej stronie umieściło następujący rysunek : Nadchodzą reformy , czy przygotowaliście się na nie ? I obraz sali gdzie biurokraci przybrali w grupie pozycję "jeża" - tj. pozycję greckiej falangi w obronie - ale zamiast saris trzymają w rękach gigantyczne długopisy. Wszystkie wejścia do sali zabarykadowane są kilkoma rzędami położonych na sobie biurek.
I podpis : Da , my prigotowilis. I wszystko mówiący uśmiech kierownika urzędu.
skomentuj

Najnowsze wpisy