Forum Forum dla firmKsięgowość

DG jako kurier/pilot wycieczek - forma opodatkowania, umowa najmu, usługi dla byłego pracodawcy?

DG jako kurier/pilot wycieczek - forma opodatkowania, umowa najmu, usługi dla byłego pracodawcy?

skomentuj
dawor / 2008-02-13 02:16
Witam!
Mam zamiar założyć własną DG i oczywiście kilka pytań w związku z tym. Poczytałem już (chyba) wszystkie ustawy dot. zakładania własnej DG. Zapoznałem się z dyskusjami na forum. Ale ponieważ jestem w temacie jednak nowy mam prośbę o potwierdzenie moich wniosków. W ramach mojej DG:
A. Chcę pracować jako kurier miejski (przed i po wakacjach), samochód mam pożyczony
B. Chcę pracować jako pilot wycieczek/przewodnik miejski (w czasie wakacji)

Pytania:
1. Czy jako formę opodatkowania mogę wybrać ryczałt ewidencjonowany? Wydaje mi się że jest on najkorzystniejszy w tym przypadku, bo załapuje się chyba na ryczałt 8,5% (ustawa z 98 roku, rozdz. 2 art. 12 pkt 3b - działalność usługowa....) ? Dodam, że jako pilot wycieczek zarobię na pewno sporo więcej niż jako kurier.

2. Jestem zameldowany u moich rodziców. Gdzieś na forum przeczytałem, że powinienem z nimi zawrzeć umowę użyczenia lub najmu. Natomiast z tego artykułu wynika, że jednak niekoniecznie: http://www.pskp.pl/html/kadry_poradnik_ryczalt_03.html - akapit "Użyczenie w rodzinie"

3. Na samochód muszę zawrzeć umowę najmu, bo pożyczony jest spoza rodziny.

4. Czy jako pilot wycieczek mogę w ramach DG pracować dla biura, dla którego prowadziłem wycieczki w tamtym roku jeszcze jako student na podstawie umowy-zlecenia? Wątpliwość na podstawie art. 8 pkt 1.6 ustawy z dnia 20 listopada 1998, który brzmi: "Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników: [...] rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. "
Ewentualnie czy są sposoby na ominięcie tego (poza zmianą formy opodatkowania oczywiście)
skomentuj

Najnowsze wpisy