Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Dlaczego kupuje tylko jedną akcje w BM BPH ?

Dlaczego kupuje tylko jedną akcje w BM BPH ?

Gtb / 83.14.5.* / 2007-05-28 20:40
Witam!
Mam taki mały problem. Ostatnio skorzystałem z możliwości otwarcia rachunku brokerskiego w BM Banku BPH w systemie internetowym @Makler.
Złożyłem 2 zlecenia: Najpierw kupiłem 12 akcji Ganta po 90 zł - i dostałem tylko jedną, a ostatnio znów kupiłem 130 akcji Budvaru po 15zł i znów dostałem tylko jedną(oczywiście reszte pieniędzy BM mi zwróciło). Nie wiem dlaczego tak sie stało? Czy mógłby mi ktoś to wyjaśnić - bo jestem początkujący na giełdzie i jeszcze nie we wszystkim się orientuję - a kupowanie jednej akcji po 15zł ( i do tego 6zł prowizji, a potem przy sprzedaży znów 6zł ) jest / nie jest zabawne... :) Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
ms9 / 2007-05-29 13:11
A nie próbowałeś ich kupić czasem na rynku pierwotnym? jeśli tak to sprawa byłaby jasna, redukcja się nazywa.
gtb / 83.14.5.* / 2007-05-29 14:57
No właśnie na rynku pierwotnym. A od czego w takim razie zależy ta redukcja(domyślam się, że od popytu), ale jak mogę być pewny, że jak złożę dyspozycję to czy znów nie dostanę jednej akcji ?
ms9 / 2007-05-29 15:13
Zgadza się, zależy od popytu na dane akcje. Nie możesz być pewnym ile akcji dostaniesz jak się kolejny raz zapiszesz. Ostatnimi czasy redukcje na spółkach debiutujących są ogromne i tylko naprawde duży kapitał może dostać liczbę akcji jakiej potrzebuje. Pomyśl o kupnie akcji na rynku wtórnym (czyli na giełdzie). pozdrawiam
gtb / 83.14.5.* / 2007-05-29 17:34
Acha, juz rozumiem. Ale od czego zależy do kogo ile trafi akcji(nowej emisji)- od wkładu kapitału, czy od "kto pierwszy ten lepszy" :)
ms9 / 2007-05-29 19:39
Działa to na zasadzie proporcji, jeśli jest więcej chętnych niż wyemitowanych akcji redukuje się zapisy wszystkich graczy. W Twoim przypadku zredukowało Cię do 1 akcji. Nie ma tu znaczenia wielkość portfela, wszystkich tnie tak samo:)
Konkretnego przykładu Ci nie podam bo sam nigdy nie próbowałem kupować na pierwotnym, ale może znajdzie się taka osoba, która podeprze teorie liczbami.
kswiss / 2007-05-29 11:18 / portfel
zapewne bank pobiera oplate za kazde zlecenie. w mbanku jest to chyba 0,2% albo min 5zl. Ale od zakupu na rynku pierwotnym raczej nie pobieraja oplaty. pozdr
Bernia / 83.26.228.* / 2007-05-28 23:39
widocznie kumie w czasie kiedy twoje zlecenie było ważne (zazwyczaj cały dzien sesji, chociaz w kazdej chwili mozesz je wycofac) zarówno przy Gancie jaki Bodovarze tylko jedna akcja była dostepna wcenia za którą chciałes je nabyc. I nie kupiłes 12 akcjii Geanta tylko złożyłes deyspozycje ze chciałbys kupic za 90 zł, a ze za tyle chciał ktos sprzedac tylko jedną akcje to juz prawa rynku. Radziłbym ci uzupełnic wiedze teoretyczna na temat giełdy zanim wrzucisz w nia grube miliony. Pozdro ;-))
Gtb / 83.14.5.* / 2007-05-29 07:11
No przy Gantcie to nie pamiętam, ale przy Budvarze o ile pamiętam, to był od razu ustalony limit na 15zł i chyba nie dało się tego zmienić.
hannibal / 2007-05-29 19:50 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
redukcje na rynku pierwotnym sięgają 96-98%.....jeśli chciałeś np kupić tych akcji za 10 000 zł to dostaniesz tylko za 200-400 zł.....to się nazywa redukcja.....resztę kasy Ci zwracają...nie baw się w to..nieopłacalne
gtb / 83.14.5.* / 2007-05-29 21:37
Juz zrozumiałem. Dzięki.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy