Forum Forum pracyPraca za granicą - opinie

Dlaczego nie chcą wracać?

Dlaczego nie chcą wracać?

Money.pl / 2006-11-29 18:02
Komentarze do wiadomości: Dlaczego nie chcą wracać?.
Wyświetlaj:
GB / 83.25.94.* / 2006-11-29 18:02
W powyzszym artykule i, co gorsza, w interpretacjach fiskusa pojawia sie kilka niescislości (delikatnie to nazywajac). Zatem po kolei:
1. przy stosowaniu umow o zapobiezeniu podwojnemu opodatkowaniu stosuje sie zapis zawart w takich umowach, w artykule zatytulowanym zwykle "Miejsce zamieszkania dla celow podatkowych". I nic tu nie ma Art. 25 kodeksu cywilnego!!! Po jaka cholere w ogole sie go przywoluje. Ja natomiast przypomne Art. 91 OBOWIAZUJACEJ Konstytucji RP, ktorego sens sprowadza sie do stwierdzenia, iz ratyfikowane przez Polske umowy miedzynarodowe i ogloszone w Dzienniku Ustaw maja range ustawy, staja sie czescia krajowego porzadku prawnego i sa BEZPOSREDNIO stosowane, a gdy zachodzi kolizja pomiedzy polska ustawa i umowa, to ta druga ma PIERWSZENSTWO!!!
2. posiadanie domu, samochodu i Bog wie czego jeszcze w Polsce wcale nie oznacza "centrum interesow zyciowych" podatnika. Zreszta dla scislosci nalezy dodac, ze jest to DRUGIE dopiero kryterium przy ustalaniu obowiazku podatkowego! Wystepuje dopiero wtedy, gdy podatnik ma miejsce zamieszkania w obu umawiajacych sie panstwach. Poza tym stosowanie tego kryterium w stosunku do panstw Unii Europejskiej jest jakims idiotycznym kuriozum, gdyz jako obywatele UE od dnia akcesji uzyskalismy prawa do swobodnego nabywania i posiadania nieruchomosci, kont bankowych etc w KAZDYM z 25 panstw czlonkowskich.
3. Kryterium stalego meldunku wprowadza np. dopiero nowa umowa z Wielka Brytania, w starej z 1976 roku tego nie ma!
4. I sprawa najistotniejsza: wszelkie sprawy dotyczace podatku dochodowego od osob fizycznych zamykaja sie w tzw. roku podatkowym, a wiec rozsztrzyganie spraw w ujeciu kilkuletnim jest naruszeniem prawa!!! Mozna byc rezydentem podatkowym np. Francji w jednym roku, Slowacji - w kolejnym etc. Zawsze jednak nieograniczony obowiazek podatkowy ma sie tylko w JEDNYM panstwie!!! Nie mozna miec takiego w kilku. Pogardzanym przez polskie USy (aj, nieslusznie!!!) jest Certyfikat Rezydencji Podatkowej. O ile Polska, jako kraj, chce byc szanowana musi szanowac innych!!! Tylko czy w czasie "polowania na czarownice" to mozliwe?
5. Polska kompromituje sie Rozporzadzeniem MF z 16.05.2005 z tzw. wykazem krajow stosujacych "nieuczciwa konkurencje podatkowa". Czy tylko dlatego, ze gdzies podatki sa prostsze i bardziej przejrzyste, bo niekoniecznie nizsze, to znaczy, ze stosuja nieuczciwa konkurencje? Internet, to skarbnica wiedzy, wiec latwo znalezc np. Guernsey z plaskim podatkiem 20%, bez ulg i odliczen, za to z przyzwoita, pozwalajaca normalnie zyc kwota wolna od podatku, siegajaca prawie 9000 GBP. Poponuje Pani Minister Gilowskiej dodac do wykazu wchodzaca do UE Rumunie z podatkiem plaskim 16%. To rozporzadzenie, to skandal!!!
O innych"drobiazgach" juz nie pisze - szkoda slow!
GB / 83.25.65.* / 2006-11-29 20:51
Aha i jeszcze jedno. Obowiazek podatkowy dotyczy konkretnej osoby, a nie jego rodziny! Wiec mozna miec "centrum interesow zyciowych" w jednym panstwie (w ktorym ma sie prace, tam sie mieszka - zarowno fizycznie przebywajac, jak i do celow podatkowych), a rodzina - nawet najblizsza - moze przebywac w Polsce.
Wypada zalowac, ze Polska definiujac obowiazek podatkowy - o, zgrozo w dalszym ciagu nie zdefiniowano REZYDENCJI PODATKOWEJ - nie posilkuje sie prostymi, przejrzystymi i dobrymi rozwiazaniami z innych Panstw. Dla przykladu znowu Wielka Brytania: rezydentem podatkowym jest tam kazda osoba przebywajaca fizycznie na terytorium UK dluzej, niz 183 dni w roku podatkowym! Nie wazne czy posiada tam konto w banku, mieszkanie, czy przebywa z taka osoba jego rodzina blizsza czy dalsza - nabywa nieograniczonego obowiazku podatkowego!!! W takiej sytuacji jest wiekszosc przebywajacych tamze Polakow.
rokoko / 83.29.62.* / 2006-12-02 16:45
podpisuje sie w 100 % pod tym co napisał GB to takie proste i logiczne że az dziw bierze że nie wszycy to rozumią
polonia / 80.4.224.* / 2007-01-25 19:52
Obecne interpretacje przepisów mają na celu zastraszenie Polaków pracujących za granicą. Nie należy zgadzać się z takimi nadużyciami prawa przez pracowników urzędów skarbowych, tzn. dopłacenie podatku byłoby najgłubszą rzeczą jaką można byłoby zrobić. Jedynym wyjściem jest nie wracanie do kraju. Rezydentem podatkowym w Polsce jest każda osoba przebywajaca fizycznie na terytorium Polski dluzej, niz 183 dni w roku podatkowym.
Evcia / 80.245.176.* / 2007-02-05 18:31
A ja nigdzie nie mogę znaleźć najnowszych przepisów podatkowych. Czy nadal obowiązuje to żałosne podwójne opodatkowanie dla pracujących w Anglii?
Evcia / 80.245.176.* / 2007-02-05 19:21
Chyba znalazłam na stronie MF, ale czytam, czytam i niewiele rozumiem :]

Najnowsze wpisy