dobra inwestycja?

borewicz001 / 89.78.245.* / 2008-03-05 20:01
Witam

Mam zamiar zainwestować część swoich pieniędzy w:
SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC-OCHRONY KAPITAŁU
SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC - Rynków Surowcowych

co o tym myślicie?

Pozdrawiam
borewicz
Wyświetlaj:
miki3d / 2008-03-05 23:09 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A czym się sugerowałeś? Podoba Ci się nazwa, czy jak?
borewicz001 / 89.78.245.* / 2008-03-06 11:40
dzięki za wyczerpującą odpowiedz
tak, bardzo podobają mi sie nazwy tych funduszy
miki3d / 2008-03-06 14:10 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Taka odpowiedź jakie pytanie. Nic nie napisałeś - ile, w jakich proporcjach, dlaczego, jak to się ma do twojego profilu inwestycyjnego itd.
pchelek / 2008-03-06 14:44 / Tysiącznik na forum
surowce to jedynie w Black rock - nigdzie indziej. Aktualnie pomimo bessy i kryzysu w USA pokonaly szczyty z lipca i pazdziernika a od dolka w styczniu wzrosly o 20%. Surowcow bedzie coraz mniej, rosna koszty ich wydobycia [bo rosnie cena energii i samych surowcow], producenci nie obniza ceny bo tylko idiota by tak zrobil, surowce nie gnija i sie nie psuja. surowcow jest coraz mniej, surowce mozna magazynowac jako zabezpieczenie kapitalu, surowce to ropa, gaz, wegiel, zloto, platyna, miedz i wszystko inne co sie z ziemi wydobywa, surowce nie beda spadac. Nie mam ani grosza w banku - 5% odsetek to nieporozumienie [inflacja je zezre] - to chyba lepiej przepic ten kosmiczny zysk.
miki3d / 2008-03-06 15:59 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Pchelek - są fundusze inwestujące w surowce i inwestujące w akcje spółek sektora surowcowego. Te drugie będą tylko częściowo skorelowane z cenami surowców - tzn. jak będzie grach na giełdach akcji one też stracą, choć szybciej odrobią.
Ja mam znakomite zdanie o Black Rocku - zwróć jedynie uwagę, że jesli kolega borewicz001 chce zainwestować 30% kasy w surowce, a minimalna wpłata w funduszach EUR to 5000, to te 14000 PLN musi stanowić te 30% jego portfela. Jeśli ma na tyle gotówki - to owszem Black Rock MIning lub Fortis Resources będzie lepszym wyjściem.
Jak chodzi o ceny surowców to się nie zgodzę z Tobą absolutnie. Dziś na stronach biznesowych onetu polecam artykuł http://gielda.onet.pl/0,1705630,wiadomosci.html. generalnie ceny większości z tych surowców mają się nijak do ich deficytu. Ropy jest aż nadto, nie ma kłopotów z jej transportem, a najnowsze teorie mówią o odnawialności źródeł ropy. Węgla jest w brud - RPA, na Ukrainie - tutaj kłopot jest głównie z transportem. Popyt na ropę i mieź może jeszcze spaść lub przestanie wzrastać na skutek amerykańskiej recesji. Jak chodzi o artykuły spozywcze, to tu się zgodzę, że popyt rośnie i będzie rósł (sami Chińczycy jedzą więcej wieprzowiny i czekolady), a podaż maleje (w krajach rozwijających się ludzie opuszczają wioski i przenoszą się do miast).
To co winduje ceny surowców to naturalna tendencja - lecą giełdy akcji - kapitał szuka bezpieczniejszego schronienia. Nie zmienia to faktu, że ceny surowców jeszcze pójdą w góre, ba na nie jest moda.
pchelek / 2008-03-07 08:41 / Tysiącznik na forum
W RPA sa problemy z dostawami energii elektrycznej. Ukraina ma wegiel ale nie ma ropy i gazu. Jesli na giedach surowce spadna to najwyzej 10-15% - tyle to one potem odrabiaja w miesuac dwa. A moda na surowce jak sam zapewne wiesz potrwa co najmniej do konca roku [czego Tobie tez zycze] - poki sie bessa nie skonczy.
miki3d / 2008-03-07 16:34 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jeśli wzrosły aż tyle, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tyle samo spadły. Owszem też liczę na wzrosty surówców. Będę teraz więcej na ten temat rozmawiał z taksówkarzami. Jak sami od siebie powiedzą, że zainwestowali lub chcą zainwestować w surowce, to wtedy sprzedaję wszystko, co dotyczy tej branży. No może poza obrączką ślubną ;)
borewicz001 / 89.78.245.* / 2008-03-06 14:38
a więc tak.
jakiś czas temu wtopiłem sporo kasy na f.akcyjnych i akcjach, w tej chwili chciałbym zainwestować w coś "bezpieczniejszego". W tej chwili wszystko trzymam na 5,05% w mBanku.
Dlaczego chcę w te fundusze zainwestować?
skarbiec ochrony kapitał całkiem nieźle radził sobie przy ostatnich spadkach(stracił 0,5-1%), a przy wzrostach wypracował około 15-17%.
a dlaczego surowce? często ostatnio słyszę że bańka itp jeżeli chodzi o surowce, lecz moim zdaniem to wlaśnie na surowcach będzie można nieżle zarobić.

Zaznaczam ze mam 23lata, i jak na razie odechciało mi się inwestycji w akcyjne, szukam czegoś spokoniejszego

A jeżeli chodzi o moj portfel, to wyobrażam sobie go mniej więcej tak
40% mbank 5,05%
30% skarbiec surowce
30% skarbiec ochrona kapitału

miki3d, wiesz o mnie już dużo więcej:), dobrze zrobię inwestując w wyżej opisany sposób?

proszę o wypowiedzi również innych userów znających się na rzeczy

pozdrawiam,
borewicz001
miki3d / 2008-03-06 16:05 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jest to portfel bardzo bezpieczny. Mbank jest ok - możnaby się pokusić o jakiś 0,5% więcej na polisolokatach lub funduszach pienieżnych, ale to nie wpłynie znacząco na wynik całej inwestycji.
Skarbiec surowcowy jest nowym funduszem - jutro lub w poniedziałek jak będę w biurze, to wydobędę więcej informacji na jego temat. O alternatywach napisałem w poście powyżej.
Skarbiec Ochrony Kapitału jest brdzo specyficznym funduszem, ze świetnym zarządzającym. W tym momencie jego zaangażowanie w akcje wynosi 0% - to oznacza, że fundusz nie będzie zarabiał nic (to co zarobi na obligacjach zje większa niż w funduszach obligacyjnych opłata za zarządzanie). Przy trendzie zwyżkowym na akcjach - fundusz może się doważyć nawet w 50% w akcjach i pewnie to zrobi. Ten zazrądzający ma akurat bardzo dobry zmysł, jak chodzi o przewidywania sytuacji, choć działa dość asekuracyjnie.
Podsumowując cały Twój portfel - dobry pomysł na niedobre czasy.
zibi GO / 2008-03-07 11:54 / Bywalec forum
Miki gdzie moge kupić Blackrocka mininga?
miki3d / 2008-03-07 16:32 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Najtaniej w Xelionie - tyt. uczestnictwa klasy E mają tylko 3% prowizji. Tytuły klasy A (5% za wejście) sprzedaje Dojczebank oraz Sitibank Handlowy. Mogą one natomiast się różnić wysokością opłat za zarządzanie.
borewicz001 / 89.78.245.* / 2008-03-06 16:11
nie mam niestety na tyle gotówki aby zainwestować w Black Rocka, więc zapewne wybiorę skarbiec, bo z surowcowych nie ma zbyt dużego wyboru
dzięki za odpowiedz
j230 / 89.101.242.* / 2008-03-06 13:19
moim zdaniem to już lepiej lokata albo ryzykuj f akcyjne albo to sobie podziel
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy