Forum Forum nieruchomościBudowa

Dobudowanie piętra

Dobudowanie piętra

agaszar / 2009-01-08 11:04
Witam,

chcemy z mężem dobudować piętro na domu rodziców. Technicznie jest to wykonalne. Obawiamy sie tylko co dalej. Póki żyją teściowie nie ma problemu. Jednak mąż ma jeszcze dwójkę rodzeństwa i boimy się że w przyszłości będą rościć sobie prawa do piętra które sobie wybudujemy. Proszę o radę jak możemy sie zabezpieczyć. Inwestycja taka pochłonie wszytkie nasze oszczędności, będziemy musieli się także sporo zapożyczyć i nie chcielibyśmy w przyszłości wszytkiego stracić. Słyszałam że nie można ustanowić współwłasności na piętra.

Pozdrawiam,
Aga
Wyświetlaj:
akimakim / 91.94.52.* / 2009-01-19 18:33
Rodzice jako aktualni właściciele nieruchomości muszą uzyskać pozwolenie na budowę , a następnie należy wystąpić o przeniesienie tej decyzji na Ciebie lub na was. O szczegóły pytaj w odpowiednim wydziale architektury. Tylko opłaty administracyjne poniosą imiennie rodzice i tylko takie koszty nie będą wasze. Wszelkie koszty projektów ponoście na własny rachunek pobierając odpowiednie pokwitowania. Również koszt przeniesienia decyzji będzie po waszej stronie. Jeśli będzie konieczna dzierżawa budynku od rodziców - zróbcie to na czas budowy, umówcie dzierżawę np. na 5 lat. Po zakończeniu budowy wystąpcie o decyzję pozwalająco na użytkowanie rozbudowanej części. Decyzja będzie na wasze nazwisko i pozwoli wam na uzyskanie odpowiedniega aktu własności. Dzierżawa wygaśnie, ale dotyczyła ona tylko części istniejącej przed budową. Część rozbudowana będzie wasza. Dopytajcie o szczegóły w wydziale architektury w Starostwie Powiatowym. Proszę o informację zwrotną o bieżącym stanie rzeczy na e-maila akimakim@wp.pl może będę mógł jeszcze w czymś pomóc.
Sebastian Gawęda / 83.29.66.* / 2009-01-17 13:28
Nie powinno być problemu z ustanowieniem odrębnej własności piętra. Osobiście mam taką sytuację w domu (dom z lat 50, rozbudowa w 73 roku). W akcie notarialnym zostały wydzielone 2 lokale mieszkalne, oraz część wspólna (ściany zewnętrzne, piwnice, dach, grunt). Na podstawie tego aktu (73rok) zostały ustanowione 3 księgi wieczyste - 2 lokalowe oraz księga zawierająca pozostałe składniki nieruchomości. Myślę, że znaczenie może mieć fakt, iż te dwa lokale mają oddzielne wejścia (wspólna klatka schodowa) - w takim przypadku taka nieruchomość jest traktowana jako budynek wielorodzinny. Ale ekspertem nie jestem. Najlepiej, gdyby na temat aktualnych przepisów wypowiedział się rzeczoznawca, notariusz, lub inna uprawniona osoba.

Najnowsze wpisy