Forum Forum emerytalneZUS

Dochód z tytuły umowy o pracę oraz umowy zlecenie a prowadzenie działalności gospodarczej

Dochód z tytuły umowy o pracę oraz umowy zlecenie a prowadzenie działalności gospodarczej

Inquisitor / 83.12.127.* / 2010-04-19 11:29
Witam. Mam taki problem - otóż od 3 lat jestem właścicielem firmy, natomiast od 7 miesięcy pracuję na pół etatu na umowę o pracę, a od dwóch mam umowę zlecenie opiewającą na kwotę 315 zł netto. Mam w związku z tym pytanie - wiem, że w przypadku przekroczenia przeze mnie dochodów spoza działalności gospodarczej minimum krajowego brutto jestem zwolniony z płacenia części składek. Jako, że dochody mam dość nieregularne i zależą one od wykonanej pracy były miesiące, że przekraczałem tą kwotę, ale były i takie, że niestety nie udawało mi się to. Sytuacja zmieniła się w momencie kiedy podpisałem umowę zlecenie - i teraz w każdym miesiącu przekraczam minimum krajowe brutto. Okazało się także, że w miesiącu październiku i grudniu zeszłego roku również przekroczyłem kwotę minimalną - wychodzi więc na to, że w kilku miesiącach mam płacone podwójne stawki. W Zusie sami nie wiedzą co i jak- każda z pracownic tłumaczy mi w inny sposób. Nie chcę popełnić żadnego błędu, żeby potem nie płacić kary. Słyszałem, że mogę zrobić jakieś korekty i nawet za poprzedni rok odzyskać te zapłacone nadwyżki. Z góry dziękuje za pomoc
H Szatkowski / 2010-04-19 18:48
W związku z zaistnieniem zbiegu tytułów do ubezpieczenia od dwu miesięcy nie masz obowiązku opłacać ubezpieczenia społecznego z tytułu DG.
Ale możesz je opłacać dobrowolnie i nie należy patrzeć na to jako czystą stratę- przełoży się to na wymiar emerytury/renty w przyszłości..
Oczywiście możesz przestać opłacać te składki. Ale NIE dzieje się to z automatu- dopóki jesteś zgłoszony w ZUS jako ubezpieczony z tytułu DG- składki musisz płacić. Zatem po prostu należy się wyrejestrować ( druk ZUS ZWUA ).
W kwestii odzyskania składek trzeba wystąpić do ZUS z pismem ( dochodzić można nawet do 5 lat wstecz zwrotu składek ) i dokonać korekty wszystkich deklaracji miesięcznych ZUS DRA za ten okres oraz złożyć ZWUA.
W ZUS-ie ZAWSZE kwoty muszą zgadzać się z powiązanymi z nimi deklaracjami.
Oczywiście nie dotyczy to ubezpieczenia zdrowotnego- to płacone jest od każdego z ww dochodów.
No i na koniec pilnować kwartalnie podawanego minimalnego wynagrodzenia, żeby w razie jego nieosiągania lub utraty zlecenia/ etatu ponownie zgłosić siebie do ubezpieczeń społecznych z tytułu DG, bo staną się ponownie obowiązkowymi

Najnowsze wpisy