Forum Forum emerytalneInne

dochód zerowy

dochód zerowy

antonina61 / 2012-06-26 08:57
Zaczęłam zbierać dokumentację potrzebną do uzyskania emerytury i szykując tych wszystkich świadectw pracy i dokmunetów innych i niektóre się chyba pogubiły gdzieś. Słyszałam że jest coś takiego jak dochód zerowy, jakaś alternatywa dla emerytów w mojej sytuacji, możecie mi wytłumaczyć na czym to polega?
wiwan / 2012-06-26 11:40
Dla Pani nie ma to znaczenia, ma znaczenie dla tych, którzy na emeryturze już są.

Chodzi o to, że do wyliczenie świadczenia przyznawanego do 2008 r. włącznie za okresy, za które ubezpieczony nie był w stanie dostarczyć dokumentów płacowych na potwierdzenie wysokości dochodu ( bo zaginęły, nie ma ich w archiwum itp. ) brano dochód ZERO.

Po nowelizacji ustawy emerytalnej- od 2009 r. emeryci Ci mogą wnioskować o przeliczenie emerytury:
- przez uwzględnienie za ww okresy minimalnego wynagrodzenia (archiwalnego oczywiście)
- przez wskazanie innych lat do podstawy ( 10 kolejnych z ostatniego 20 lecia , których wcześniej nie wykazał właśnie z braku tej ciągłości na skutek dochodu zerowego.

Dla nowych świadczeń- dochód równy płacy minimalnej za wskazany okres bez dokumentacji wysokości płacy uwzględnia ZUS już automatycznie.

Podstawa:

Ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Najnowsze wpisy