Forum Forum prawneZmiany w prawie

Dodatek na zagospodarowanie

Dodatek na zagospodarowanie

skomentuj
Dziecko3333 / 89.229.36.* / 2010-10-07 21:09
Witam,
NIe wiem czy dobry dział, ale pytanie zadam. Chodzi dokładnie o tekst znajdujący się poniżej. A dokładnie czy owy przepis wszedł w życie, a jeśli tak gdzie można zwrócić się o takie dofinansowanie?

Resort rozwoju regionalnego chce wprowadzić nową formę wsparcia osób, które tracą pracę, tj. jednorazowy dodatek relokacyjny. To narzędzie zostanie wprowadzone do Poddziałania 6.1.1. - Chcemy pokrywać osobom, które utraciły pracę i znajdą zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, koszty dojazdów lub osiedlenia się w nowym miejscu - wyjaśnia Paweł Chorąży. Dodatek relokacyjny ma stanowić równowartość dwóch minimalnych wynagrodzeń w przypadku podjęcia pracy w odległości 50-100 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania lub równowartość czterech minimalnych pensji, gdy ta odległość przekracza 100 km. Pierwszy wyniesie więc ponad 2,5 tys., a drugi ponad 5,1 tys. zł. Będą wypłacane jednorazowo. Pomysł ten jest jeszcze konsultowany.

Eksperci podkreślają, że w Polsce rynek pracy jest bardzo zróżnicowany terytorialnie. Z jednej strony są duże aglomeracje, gdzie łatwo znaleźć pracę, a z drugiej strony, regiony, gdzie stopa bezrobocia jest bardzo wysoka. Na przykład w Warszawie bezrobocie wynosi 2 proc., a w oddalonym od niej o 130 km Szydłowcu ponad 30 proc. - Takie dodatki relokacyjne, które były np. stosowane w Niemczech, nie przynoszą jakichś spektakularnych sukcesów. Sama zmiana miejsca zamieszkania nie musi powodować poprawy konkurencyjności na rynku pracy - ocenia prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobnie uważa Jan Rutkowski, ekonomista Banku Światowego. Wskazuje, że koszty, jakie musi ponieść osoba z tytułu przeprowadzenia się do innej miejscowości, są o wiele wyższe niż wsparcie, jakie proponuje rząd.

- Nie wróżę temu rozwiązaniu wielkiej popularności. To dobre dla kogoś, kto i tak planuje poszukiwanie pracy poza miejscem zamieszkania - mówi Jan Rutkowski.
szklarek / 2010-10-11 11:40
Wszedł, ale dotyczy przede wszystkim bezrobotnych i inne osoby, które biorą udział w programach unijnych ( szkoleniach w celu znalezienia pracy, przekwalifikowania itp.)
Dodatek jest jednym z elementów projektu i pomocy, więc nie można ot tak po prostu zwrócić się o jego wypłatę, bo znalazło się pracę 50 km od miejsca zamieszkania.

Więcej informacji przede wszystkim w PUP-ach. Warto się spieszyć, ta forma pomocy będzie funkcjonować tylko do końca roku.
skomentuj

Najnowsze wpisy