Forum Forum dla firmKsięgowość

Dodatkowa praca za granicą, a firma nadal w Polsce

Dodatkowa praca za granicą, a firma nadal w Polsce

Julian / 77.255.202.* / 2009-09-25 00:34
Witam,
od 5 lat prowadzę jednoosobową działalność związaną z usługami internetowymi. Jest to między innymi hosting. Moja praca jest niemal w 100% wykonywana przez internet i kontakt z klientami ogranicza się do wymiany maili oraz rozmów telefonicznych. Dostałem propozycję pracy na ok. 6 miesięcy w Singapurze. Nie chcę z niej zrezygnować, ale również nie chcę zamykać firmy. Wymyśliłem sobie, że skoro moja praca i tak jest w 100% on-line to będę ją wykonywał po godzinach w Singapurze, choć trochę w ograniczony sposób. Jak wiadomo przy np. hostingu nie ma dużo pracy, a pieniądze jednak spływają przy większej ilości klientów.

Niestety moja księgowa nie ma zbyt dobrych dla mnie informacji. Wspomina, że to jest już zmiana miejsca pracy i wtedy należy się inaczej rozliczać, że nie mogę stamtąd wysyłać faktur, a kasa fiskalna musi pozostać w Polsce i nie można "zawiesić" na ten okres korzystania z niej. Czy naprawdę nie ma jakiegoś rozwiązania? Obsługę kasy mogę zlecić komuś tutaj w Polsce, ale niby i tak taka praca będzie niezgodna z polskich prawem.

Czy ma ktoś z was jakieś doświadczenie z taką zdalną pracą poza krajem? Może jakieś rady? Nie chcę rezygnować z Singapuru, ale też nie chcę zamykać firmy, tym bardziej, że mam już sporo stałych klientów.
Wyświetlaj:
ZulkaM / 94.254.153.* / 2009-09-26 12:47
http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/umowy_miedzynarodowe/singapur_konwencja-tekst_polski,angielski.pdf?PortalMF=58b8ff835dc1b9b19d23c7fedbe89df6
znalazłam tą umowę i w/g mnie nie ma ograniczeń co do dochodów z DG, ale Belladonna może ty jeszcze przeczytaj.
Określeniem zakładu może być właśnie biuro. Poszukam jeszcze czegoś o opłatach za otworzenie takiego biura w Singapurze, ale to może trochę potrwać.
ZulkaM / 188.33.178.* / 2009-09-25 18:38
W/g mnie mógłbyś założyć w Singapurze BIURO swojej polskiej firmy i stamtąd dalej prowadzić działalność. Ponieważ polska ma podpisaną z Singapurem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, więc rozliczałbyś się z dochodów singapurskich tam na miejscu, a w Polsce z polskich. Tylko roczne rozliczenie dochodu następowałoby w Polsce i pod uwagę brane by były również dochody z Singapuru - do obliczenia stopy procentowej podatku od dochodów polskich /metoda wyłączenia z progresją/. Nie znam tylko opłat i formalności obowiązujących w Singapurze przy zakładaniu biura obcej firmy na ich terenie, ale może w googlach coś można znależś.
belladonna / 2009-09-25 20:27 / Tysiącznik profesjonalny
Zulka poza katalogiem "podatki" to ja nie wchodziłam nigdzie na tym forum. Ale jak mi dałaś namiary, to tutaj "wlazłam".
Hm... skoro RP ma umowę z Singapurem to od niej by trzeba było zacząć. Chociaż tyle dobrze, że jest wyłączenie z progresją... ale na pewno dla pracy najemnej, co do DG by się upewnić z treści umowy. No niestety Singapur nie jest krajem UE, bo jest na podatkach fajny artykuł dotyczący działalności za granicą w przypadku państwa unijnego, z którym jest też metoda wyłączenia z progresją (Słowacja).
Istotne czy Singapur nie stosuje jakichś ograniczeń w tym zakresie, bo kraje UE nie stosują. Można prowadzić DG albo jako firma „polska” działająca bezpośrednio (z Polski) za granicą albo poprzez zagraniczny zakład lub rejestrując działalność gospodarczą za granicą.
Tylko tutaj rodzaj działalności jest dla mnie czarną magią... nie znam się na możliwościach wykorzystania Internetu... lubię jedynie w nim buszować...
Proponuję telefon do krajowej informacji podatkowej :)

Najnowsze wpisy