Forum Forum prawnePracy

Dodatkowe 30 minut w pracy na poczet przerwy - legalne?

Dodatkowe 30 minut w pracy na poczet przerwy - legalne?

skomentuj
picadily / 2012-10-23 17:52
Witam,

Pracuję przy komputerze. W poprzedniej pracy byłem zobowiązany do pozostawania w pracy 8 godzin dziennie i w tym miałem do wykorzystania 55 minut przerwy (30 minut ustawowo i dodatkowe 5 minut za każde 2 godziny pracy przed komputerem).

Nowy pracodawca wymaga, abym pozostawał w pracy przez 8,5 godziny, z czego 30 minut przysługujące na przerwę jest niepłatne. Oprócz tego przysługuje 15-minutowa przerwa śniadaniowa.
Czy te niepłatne 30 minut jest legalne? Czy nie powinienem mieć 10 minut więcej przerwy dziennie (ponad te 30+15) z uwagi na pracę z monitorem ekranowym?
szklarek / 2012-10-24 13:49
Uściślijmy- Ustawowo tj. z kodeksu pracy ( art. 134 ) miał Pan prawo do przerwy 15 minut, a z powodu pracy przy monitorze do 5 minut PO każdej godzinie pracy.

ALE:
- nie można tych przerw kumulować bo niweczy to cel przerwy 5 minutowej
(Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe
- przerwy owe (5 min.) nie są czasem wolnym od pracy, ale od pracy przy monitorze, można w ich czasie np. układać segregatory w szafach ;-).

Więc z jednej strony pracodawca łamał prawo przerwy łącząc., z drugiej dawał 40 min. wolnego, czego nie musiał czynić.

W nowej pracy:
30 minut niepłatne jest legalne, o ile zformalizowane na jej wprowadzenie poza przerwą 15 minutową płatną daje art. 141 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-iv-systemy-i-rozklady-czasu-pracy/art-141

Poza tym jak dawniej 5 minut przerwy OD monitora ( a nie od pracy ) PO każdej godzinie pracy PRZY monitorze.

Przerwy owej więc nie musi być, jeśli wprowadzi się taki system pracy, który to zapewni.

Przykład- urząd gminy, pani Zosia i Cesia w biurze podawczym- na zmianę, co godzinę jedna przyjmuje papiery od interesantów, potwierdza pieczątką dzienną ich przyjęcie, udziela informacji. Druga w tym czasie wprowadza je do komputera.

Rozporządzenie:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1998,148,973.html
skomentuj

Najnowsze wpisy