Forum Forum podatkoweInne

dodatkowy dochód - jak rozliczyc?

dodatkowy dochód - jak rozliczyc?

Grzegorz D. / 83.24.196.* / 2010-09-10 22:39
Witam
Jestem osobą pracującą na umowę o pracę i nie prowadzę działalności gosporadzej. Posiadam dodatkowy dochód ze sprzedaży usług w witrynie internetowej (promowanie ofert itp). Pieniądze otrzymuję przelewem na moje konto od firmy, która zapewnia mi obsługę płatności elektronicznych na mojej stronie (oczywiście pomniejszone o ich prowizję). Dochód jest rzędzu 200-300 zł miesięcznie także zakładanie działalności gospodarczej nie miałoby sensu. Czy jest jakiś sposób rozliczenia się z takiego dodatkowego dochodu?
wiwan / 2010-09-14 22:08
Jak rozumiem jest to dochód z najmu 'powierzchni' reklamowej na www.
Wynagrodzenie z tego tytułu stanowić będzie dla Pana odrębne źródło przychodu, tj. zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT – najem, podnajem, dzierżawę lub inne umowy o podobnym charakterze.
Opodatkowane jest ono wg art. 44 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 6 ustawy o PIT tzn. dochód wykazuje się w rozliczeniu rocznym PIT-36 obok dochodu z etatu i opodatkowuje razem. Niestety jest obowiązek zapłaty zaliczek w ciagu roku, ale dopiero od miesiąca, w którym łączny dochód z tego źródła osiągnie kwotę powodującą obowiązek zapłaty podatku ( 3091 zł w 2010 r.) Czyli przy tych Pana kwotach około listopada. Zaliczkę grudniową płaci się wraz z listopadową tj. do 20 grudnia.
szczegóły w ustawie:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Najnowsze wpisy