Forum Forum ubezpieczeńInne

Dopisanie do ubezpieczenia męża w ZUS a posiadanie pola

Dopisanie do ubezpieczenia męża w ZUS a posiadanie pola

Jolgzy2725 / 185.28.251.* / 2016-12-19 12:57
Witam, byłam zarejestrowana w UP z prawem do zasiłku. Okres pobierania zasiłku się skończył i UP nie płaci mi ubezpieczenia. Mamy z mężem gospodarstwo powyżej 1ha przeliczeniowego więc mogę się ubezpieczyć w KRUS, ale pani w UP powiedziała że jeslu mąż pracuje na umowę o pracę i opłacają mu ZUS to mogę się do niego dopisać i nie płacić KRUSu. Czy to prawda?
szklarek / 2016-12-28 07:49
Mąż już dawno powinien był zgłosić Panią do ub. zdrowotnego jako członka rodziny przez swego płatnika (pracodawcę).

KRUS to osobna kwestia uzależniona od tego, czy dz. rolnicza w owym gospodarstwie jest prowadzona czy nie. Jeśli jest i była to w okresach, gdy nie podlegała Pani ZUS - podlegała Pani i podlega od ustania zasiłku dla bezrobotnych ub. społecznemu rolników oraz zdrowtnemu z tego tytułu. Zdrowotne przy tym areale jest opłacane z budżetu państwa i nie można być wtedy ubezpieczonym jako członek rodziny 'przy' mężu.

Nie działa to w drugą stronę, tj. ub. zdrowotne jako członka rodziny NIE zwalnia z ub. społecznych KRUS, jeśli dz. rolnicza jest prowadzona.

Najnowsze wpisy