Forum Forum prawneGospodarcze

Dotacje z PUP - dotacja mniejsza niż wnioskowana

Dotacje z PUP - dotacja mniejsza niż wnioskowana

M__ / 2016-07-12 23:27
Witam.

Ubiegałem się o dotację na rozpoczęcie działalności w wysokości ok. 19 tys. zł. dzieląc specyfikację zakupów na 5 kategorii:

- Komputer Stacjonarny wraz z monitorem - ok 8 tys. zł.
- Narzędzia pracy - ok. 5 tys. zł
- Wyposażenie biura - ok. 2500 zł.
- Oprogramowanie ok. 1200 zł.
- Reklama - ok. 2000 zł.

wpisując w każdą z nich dokładną cenę każdego przedmiotu w danej kategorii (podzespoły komputerowe, meble biurowe, fotel biurowy itp.).

Wniosek został uwzględniony, jednak otrzymałem mniejszą dotację - ok. 14.000 zł.
Problem polega na tym, iż nie wiem z jakich dokładnie przedmiotów muszę zrezygnować, ponieważ na załączniku do umowy wypisane są tylko kwoty łączne danych kategorii - bez dokładnego wyjaśnienia i specyfikacji:

- Komputer Stacjonarny wraz z monitorem - ok. 4000 zł
- Narzędzia pracy - ok. 4500 zł.
- Wyposażenie biura - ok. 2000 zł.
- Oprogramowanie ok. 2000 zł.
- Reklama - ok. 2000 zł.

W przypadku komputera zostało mi wyjaśnione, że muszę się zmieścić z całym zestawem w tej kwocie (co wiąże się z kompletnie innymi podzespołami niż wpisanymi we wniosku), bądź dołożyć na zakup podanego zestawu wkład własny.
Jednak w przypadku innych przedmiotów, nie jestem pewien czy muszę kupić dokładnie takie, które widnieją w specyfikacji oddanej przeze mnie wcześniej, kompletnie rezygnując z części z nich (nie wiem, do których komisja miała zastrzeżenia), czy po prostu robić zakupy mieszcząc się w tej kwocie, zmieniając przedmioty i ich ceny podane we wniosku (np. rezygnacja z jednej szafki na rzecz droższego fotela biurowego lub niezakupienie statywu kamery na rzecz droższego smartphone'a) - oczywiście w zgodzie z podziałem na kategorie.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Wyświetlaj:
M__ / 2016-07-13 13:56
Byłem dziś w urzędzie, jednak nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi.

Zapytałem przykładowo o kategorię "Narzędzia pracy", w której we wniosku umieściłem:
- Kamerę video ok. 1800zł
- Smartfon ok. 1500zł
- Statyw na kamerę ok. 200zł
- słuchawki ok. 400zł
- mikrofon studyjny ok. 300zł
- oraz zestaw sprzętu do ćwiczeń w celach prezentacyjnych ok. 1100zł,
czy muszę zakupić dokładnie to, o co wnioskowałem.

(Moja działalność w dużym skrócie będzie polegać na układaniu spersonalizowanych planów treningowych oraz dietetycznych, prowadzenia konsultacji, sprzedaży filmów instruktażowych itp. w trybie online na rynek ogólnoświatowy.)

Jako odpowiedź na moje pytanie otrzymałem zdanie "ważne, aby nazywało się to narzędziami pracy i zgadzała się kwota". Nic więcej urzędniczka mi nie powiedziała i wydawało się, że najzwyczajniej nie wie, co ma odpowiedzieć.

Tu pojawia się moja wątpliwość - czy jeśli zakupię zatem droższy smartfon, a zrezygnuję z zestawu sprzętu do ćwiczeń (posiadam już własny - wystarczający na początek działalności), bądź zmniejszę jego kwotę na rzecz smartfona - komisja, w razie ewentualnej kontroli, bądź osoba rozliczająca faktury zakupów może to podważyć? W końcu będą to moje narzędzia pracy, niezbędne w prowadzeniu tego typu działalności. No chyba, że istnieje jakaś definicja prawna "narzędzi pracy", co byłoby dziwne.

Podobnie ma się sprawa wyposażenia biura - urzędniczka powiedziała mi, że nie jest pewna, ale podobno komisja miała zastrzeżenia co do oświetlenia biura, oraz rolety zaciemniającej okno. Jednak w załączniku do umowy, nie jest to wyszczególnione.
szklarek / 2016-07-14 13:30
Nie może być podważenie takich zmian w zakupach, które nadal mieszczą się w ramach nakreślonych wnioskiem (a wynikają z mniejszej kwoty dotacji jedynie) jeśli nie było wezwania do zmiany wniosku, czy pisemnej decyzji dodatkowej do wniosku na ten temat.
Same faktury zaś mogą być ewentualnie kwestionowane tylko właściwie w zakresie stricte 'technicznym' - wadliwie wystawione, wymagające korekty itd.
szklarek / 2016-07-13 08:46
Moim zdaniem jeśli nie było wyjaśnień na piśmie, które konkrety PUP zakwestionował, to chodzi po prostu o brak pieniędzy i wnioskodawca ma wybór- czy zmniejszy liczbę pozycji z listy pierwotnej, czy zmieni rodzaje/ceny w ramach pierwotnych kategorii.

Najnowsze wpisy