Forum Polityka, aktualnościKraj

Drugi kierunek płatny i limity miejsc na studiach

Drugi kierunek płatny i limity miejsc na studiach

Wyświetlaj:
emilia89 / 212.76.49.* / 2012-01-18 18:07
Ja rozwiązałam to troszkę inaczej. Jestem na psychologii, ale zapisałam się jednak jeszcze co prawda nie na kolejny kierunek ale na kursy językowe do Speak'up. Ale to juz wszystko na własną rekę.
to trochę smutne / 178.37.70.* / 2011-07-13 11:34
Właśnie dostałam się na drugi kierunek dzienny skończywszy oczywiście wcześniej pierwszy z wyróżnieniem. Ucieszyłam się bo naprawdę trudno było się dostać z powodu rankingu świadectw i limitu miejsc! (Jest to zupełnie nowy i w porównaniu z innymi bardziej przyszłościowy, kierunek na mojej uczelni).
Niestety jak się dowiedziałam ile będę musiała płacić..muszę zrezygnować. Nie szkodzi, że mam wysoką średnią i nie szkodzi, że nie studiowałabym dwóch jednocześnie. I nie szkodzi też że to nawet ta sama uczelnia. Trzeba płacić. Dlatego uważam, że dla ambitnych i zdolnych powinno się dawać szanse, a nie stawiać przeszkodę w wysokości prawie 4, 800. zł za jeden rok nauki!!!
yuiryitre564 / 83.24.174.* / 2011-07-20 00:06
tyle tylko, że warto zastanowić się od kiedy zmiany beda obowiązywać, myslę ze jest nadzieja jeszcze dla tych co teraz będą brać drugi kierunek, ale nie mam niestety czasu o tym teraz napisać, poczytajcie na innych stronach.
magnuum / 2011-07-12 13:45
i to są właśnie zmiany w naszym szkolnictwie wyższym, sprywatyzujmy wszystkie uczelnie, niech studenty płacą, ale wiedzy w zamian nie dostają, wypuszczani na rynek niekompetentni absolwenci będą rośli w siłę i nic z tym nie zrobią, tu zmian nie wprowadzą
NinaBielska / 89.72.155.* / 2011-05-15 19:46
a ja studiuje jednocześnie lekarski i prawo na uniwersytetach państwowych i mam średnią między 4,75 a 5 w zależności od roku. Co mam zrobić? Strzelić sobie w łeb?
staszzzek / 2011-07-13 14:32
podobno studenci z wysoką średnią mieli być zwolnieni z opłat za drugi kierunek
Marconiii / 79.163.30.* / 2011-07-12 10:21
Jesteś żałosny....
Tyle Ci powiem
agnieszka studentka / 83.31.150.* / 2011-04-07 15:47
Jak najbardziej powinien być płatny drugi kierunek. Jeżeli ktoś chce studiwać dodatkowe niech płąci z jakiej racji ma zabierać miejsce innym osobom. Każdy powinien mieć prawo do jednego chce więcej niech płąci. Trzeba być zdecydowanemu i wybrać jeden konkretny a nie kilka byle po co. Dlaczego inny mają płacić za wiecznych studentów. W przyszłości studia powinny być całkowicie płatne.
Atka2222 / 89.78.100.* / 2011-06-27 21:16
Nikt nikomu nie zabiera miejsca. Jak masz dobrze zdaną maturę to wszędzie się dostaniesz, a jak nie - to chyba juz tylko do siebie pretensje?
Eliza studentka / 79.187.113.* / 2011-06-01 12:11
W dzisiejszych czasach "jeden konkretny" nie wystarczy, żeby dobrze odnajdywać się na rynku pracy. I dlaczego mam mieć niby szanse tylko na jeden płatny? Bo wprowadzamy amnestie dla tych, którym matura nie poszła? Ja chcę i powinnam mieć prawo do rozwoju, a studiując dwa kierunki, to chyba jednak nie będę miała czasu na podjęcie sensownej, niedorywczej pracy na opłacenie czesnego. Nie wszyscy mają tak, że dostają pieniążki od rodziców na wszystkie swoje potrzeby. Rekrutacja na studia polega głównie na porównywaniu wyników z matur - oznacza to równe szanse. Wszyscy startują z równej pozycji, a miejsce na upragnionym kierunku "wygrywają" najlepsi. Matura nie poszła i nie dostałeś/aś się na upragniony kierunek? Trudno! Trzeba było się uczyć! Nie masz takich zdolności, żeby zwiększyć swoje wyniki? Trudno! Nie wszyscy muszą mieć tytuł magistra! Możecie uznać, że jestem wredna, ale taka jest bolesna prawda. Takie sztuczne zwiększanie miejsc na studiach podcina tylko skrzydła ambitnym, których zwyczajnie nie stać na opłatę czesnego za drugi kierunek.
Arconii / 79.163.30.* / 2011-07-12 10:25
Nie rozumienie wielu ważnych rzeczy. Pamiętajcie, że studiując na Państwowych uczelniach Państwo za was płaci. Studiując 2 kierunki naraz obciążany jest budżet Państwa. Pomyślcie czasem o innych a nie cały czas o sobie "bo ja chcę, bo ja nie moge itp."
Ta ustawa ma zredukować magików którzy chodzą na parę fakultetów jednocześnie. W rzeczywistości chodząc tylko na jeden. Generują niepotrzebne koszta.
Wg. mnie 2 kierunek powinien być bezpłatny w momencie kiedy student ma średnią 4.0+
Bo wiadomo, że w taką osobę warto inwestować.
Kambod / 212.122.223.* / 2011-08-03 01:18
Nie zgodzę się.
Studiuję na UJ. U mnie na roku NIKT nie ma średniej 4,5...
A na wszystkich latach tego kierunku jest może z 10 piątkowych studentów...

Po pierwszym roku ze 110 osób zostało 40.
Ci, którzy odpadli mieli maturę zdaną na 90 - 95% z 3 przedmiotów na poz. rozszerzonym. Zostali najtwardsi.

A i tak przecież tylko 6 - 10 % studentów (w zależności od źródła informacji) podejmuje studia na 2 kierunkach.

Poza tym mamy niż demograficzny i KAŻDY dostaje się na jakieś studia. A jeśli ktoś ma wymarzony kierunek to wystarczy się przyłożyć...
Eliza studentka / 79.187.113.* / 2011-06-01 12:14
Mała korekta: "I dlaczego mam mieć niby szanse tylko na jeden BEZpłatny?" ;)
przyszly student, ktory chcial byc chirurgiem / 89.79.186.* / 2011-04-07 15:18
A CO Z ZE STUDENTAMI LEKARSKIEGO, KTORZY CHCA "DOROBIC" STOMATOLOGIE I STUDENTAMI STOMATOLOGGI CHCACYCH SKONCZYC JESZCZE LEKARSKI, KTORZY CHCA BYC BARDZIEJ KOMPETENTNYMI CHIRURGAMI TWARZOWO-SZCZEKOWYMI? CZY ONI TEZ MAJA PLACIC ZA DRUGI STUDIOWANIE DRUGIEGO KIERUNKU STUDIOW? To chyba jakis zart. Medycyna sama w sobie jest baardzo pracochlonna, drugi kierunek studiow jest dla ludzi ambitnych, chcacych sie rozwijac w danej dziedzinie i sluzyc spoleczenstwu. Bedziemy mieli mniej wyksztalcone spoleczenstwo.
J@ / 77.237.15.* / 2011-04-05 20:58
Prawda jest taka, że najpierw zaczęli wysysać pieniądze z innych źródeł, zaczęli od rolnictwa, później wszystkim podnieśli VAT, a jak zobaczyli, że i w szkolnictwie można nieźle skorzystać, to i nam studentom dostało się po dupie. Najgorszy rząd od utworzenia wolnej RP.
Kaczysław / 79.163.30.* / 2011-07-12 10:27
Kochany najgorszy rząd to był za czasów kaczora....
Alisia90 / 89.161.9.* / 2010-10-06 19:10
Zdaje sobie spraw ze na każdym kierunk znajdą sie tzw. zapychacze i to tym osobom powinno pokazać się "żółtą" kartke, czyli np. osoba rezygująca z drugiego kierunku nie powinna być brana pod uwagę w kolejnych rekrutacjach (bez opłaty za nie:), albo jesteśmy pewni że chcemy studiować drugi kierunek i zdajemy sobie sprawe z pracy jaka nas czeka, a jak nie to po co komuś odbierać szanse na studia! Ale nie powinno się w żadnym razie odbierać tej możliwości wszystkim studentom, przecież są kierunki po których bez drugiego dyplomu trudno jst zdobyć jakąkolwiek prace - o zgrozo, czemu poziom na studia ma się zaniżyć, czy dzieki wyeliminowaniu konkurecji na studiach coś osiagniemy???
zales88 / 212.67.149.* / 2010-06-18 12:36
Rozumiem tych co mówią o zapychaczach bo idą na dwa kierunki a później nic nie robią tam i w końcu rezygnują. dlatego moim zdaniem od razu na dwa kierunki się zapisywać nie powinno. z mojego punktu widzenia jeśli ktoś chce zgłębiać wiedzę to poczeka rok i po roku gdy uczelnia będzie widziała jego wyniki w nauce sama oceniała by czy jest to osoba która zapcha miejsce czy osoba zdolna pragnąca poszerzać swoja wiedzę. dlatego mowie NIE dla studentów od razu zaczynających dwa kierunki a TAK dla studentów wyższych lat z odpowiednimi osiągnięciami pragnącymi poszerzać swoja wiedzę. Jak ktoś po kilku latach orientuje się ze kierunek który wybrał jest nieodpowiedni (niska średnia) powinien mieć dwa wybory:
1. drugi kierunek płatny
2.zaczyna nowy bezpłatnie (jeśli się dostanie) i rezygnuje z dotychczasowego.
wiem ze niektórzy powiedzą ze rezygnując ma stracone lata no ale gdzieś to porozumienie musi być nie da się inaczej pogodzić tych co są za i przeciw płatnym.
studentka UJ / 89.79.92.* / 2010-06-07 21:48
PO odbiera sobie szansę na głosy tysięcy studentów, którzy dawnije byli ich powiernikami. moje dawne poparcie dla PO, po tej decyzji, nie będzie miec odzwierciedlenia w przyszłych wyborach
mika77 / 89.79.92.* / 2010-06-07 21:46
idiotyzm. dzięki tej ustawie obniży się próg na większośc kierunków studiów, studiowac będą ludzie którzy nie zdali dobrze matury i w zasadzie nie zależy im na nauce a na przedłużeniu młodości i nieróbstwa. ludzie którzy studiują 2 kierunki muszą byc zdolni skoro chcą tyle czasu poświęcic na nauke. ponadto z czasem wytoworzy się podział na bogatych-wszechstronnie wykształconych i biednych po prostu wykształconych. nie mówiąc już o tym że (o zgrozo) zaniknie w naszym kraju filozofia i inne nauki rzekomo "nie potrzebne". młoda osoba mając do wyboru przyszłościowy kierunek nie wybierze z pewnością filozofii, która jest studiowana gł. jako drugi kiernke. dosadnie mówiąc orwellowska wizja się spełni - zero kultury, filozofii, duchowości - tylko potrzebni w każdym społeczeństwie inżynierowie. za granicą model płatnych studiów się sprawdza ale my jeszcze do tego nie dojrzaliśmy.
Studentka89 / 217.173.198.* / 2010-05-28 12:26
Tylko my potrafimy tak podkopywać własną gospodarkę. Więcej osób wykształconych, szczególnie na kierunkach technicznych to większe szanse na rozwój kraju. Ta ustawa godzi w biednych, utalentowanych ludzi, którym wiedza i samodyscyplina pozwalają na podjęcie drugiego kierunku i realizowaniu swoich ambicji i aspiracji poprzez naukę. Ci, którzy mają pieniądze - zapłacą a reszta? To pogłębianie różnic społecznych. Nie godzę się na takie rozwiązanie, podobnie jak wielu innych studentów, ale nasz głos, jak widać jest istotny dla polityków tylko wtedy, gdy decyduje o ich dalszej karierze politycznej.
tesknie / 83.175.185.* / 2010-05-19 16:07
kretyństwo, tylko tak mogę to podsumować. jeśli młodzież chce się kształcić to dlaczego rządzący chcą to im uniemożliwiać? idiotyzm.
justin997 / 86.111.110.* / 2010-01-10 18:12
głosowaliście na PO i teraz macie !! skandal, wcześniej wszyscy mogli swobodnie darmowo studiować na dwóch kierunkach a nowi studenci nie ? Przecież to niesprawiedliwe !! I co z tego, że tak jest za granicą, Polska nie musi we wszystkim papugować innych !
jan kowalski / 2009-11-20 19:08 / Tysiącznik na forum
i to jest jeden z niewielu rządowych tematów, z którym zgadzam się niemal w całości. Państwo daje mozliwość bezpłatnego studiowania na jednym kierunku, a jeśli komuś mało, to niech płaci. Dlaczego podatnicy mają finansować wiecznych studentow. ?
józef / 85.89.162.* / 2011-03-09 13:38
na przykład dlatego, że ci studenci będą później pracować na ich emerytury
vista88 / 94.254.188.* / 2010-03-21 23:20
owszem, masz racje... tylko czemu w tym kraju tak trudno jest znalezc prace po studiach!!!!!!!!!!! co w tym temacie powiesz?
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy