Forum Forum prawneBankowe

Duży przelew na konto-co z US?

Duży przelew na konto-co z US?

Robinson01 / 2011-11-02 13:47
Mam takie pytanie: od sześciu miesięcy siedziałem za granicą , rzecz jasna pracowałem na czarno, nie miałem nic wpłacane na konto , wszystko do ręki. teraz zamierzam to jakoś przelać na moje konto, tylko obawiam się że może doczepić się do mnie US!! Od jakiej sumy pieniędzy przelewanej na konto , jestem zmuszony powiadomić US? I czy da się to obejść jakoś?
szklarek / 2011-11-07 11:12
Uściślijmy- od żadnej kwoty nie ma obowiązku informowaniu US o przelewie na konto. Jest obowiązek ujawniania swoich dochodów- w zależności od źródła- w różnych terminach, na różnych formularzach, również dlatego, że czasem jest to podstawą zwolnienia od podatku z tego dochodu. Inaczej przecież rozlicza się dochód z zatrudnienia (PIT 37 do końca kwietnia roku następnego ) inaczej z darowizny/spadku ( SD 3 lub SD-Z2 ) w ciągu pół roku itd.

Nieujawniony terminowo dochód, a wykazany przez US lub na który sami się powołamy podlega karnemu, wysokiemu opodatkowaniu ( np. darowizna 20%, zatrudnienie 75% ).

Natomiast zgodnie z USTAWĄ
z dnia 16 listopada 2000 r.
o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu- art. 8 przelew na kwotę powyżej 15 000 Euro lub równowartość jest rejestrowany co powoduje , że Generalny Inspektor Informacji Finansowej ma taką informację, konto/właściciel może być pod względem finansowym i podatkowym monitorowany.

Dotyczy to również operacji na mniejsze kwoty, ale dające się powiązać- czyli rozbicie na kilka przelewów, kilka dni niewiele zmienia.

Najnowsze wpisy