Forum Forum podatkoweInterpretacje

Dwóch kredytobiorców, jeden właściciel nieruchomości.

Dwóch kredytobiorców, jeden właściciel nieruchomości.

Olhar / 2017-02-13 20:17
Witam,
wraz z partnerką zakupiliśmy mieszkanie, otrzymaliśmy dofinansowanie z programu MDM.
Właścicielem mieszkania jestem jedynie ja, kredyt braliśmy wspólnie. Narzeczona widnieje jako współkredytobiorcą.
Wszelkie dotychczasowe koszty kredytu pokrywane były jedynie z moich przychodów.
Czy w takim wypadku, że jest jeden właściciel mieszkania, lecz dwoje współkredytobiorców Urząd Skarbowy ma podstawy do obarczenia nas podatkiem?

Dziękuję za pomoc i odpowiedź.
Maciej
Wyświetlaj:
Olhar / 2017-02-13 20:58
Nie wiem, jaki to mógłby być podatek. Oczywiście od czynności cywilnoprawnych będzie opłacony, natomiast notariusz nas nastraszył, że nie wie jak na taką sytuację czyli jeden właściciel, dwóch kredytobiorców będzie się zapatrywał Urząd Skarbowy.
wiwan / 2017-02-14 10:30
W kredycie "RnS" w ogóle nie byłoby to możliwe...

Pytałem, bo częściej chodzi o kwestię PIT po sprzedaży nieruchomości, a to zależy od tego kiedy ona następuje.

Notariusz najprawdopodobniej miał na myśli to, czy w tej sytuacji nie pojawia się kwestia darowizny. Czyli uznania partnerki za darczyńcę, Pana jako obdarowanego.

Moim zdaniem samo wzięcie wspólnego kredytu na nieruchomość jednego z kredytobiorców nie stanowi darowizny (części) nieruchomości.

Natomiast na etapie spłat rat, nawet dokonywanych przez partnerkę doszłoby nie tyle do szeregu darowizn pieniężnych z jej strony, co do stopniowego zwalniania z długu.

Przydatna interpretacja indywidualna - dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2014 r., IPPB2/436-313/14-2/MZ.

Dotyczy co prawda współkredytobiorców będących rodzicami właściciela, ale meritum - NIEdarowizny jest to samo.

Najnowsze wpisy