Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Działalność gospodarcza, a podatek od nieruchomości

Działalność gospodarcza, a podatek od nieruchomości

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-08-12 14:50
Jestem właścicielką mieszkania o pow 46 mkw. Mieszkanie to zostało wynajęte osobie trzeciej. Osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej, zarejestrowanej pod tym adresem. W tym celu wykorzystuje 15 mkw. mieszkania, gdzie znajduje się komputer, biurko, krzesło, dokumenty i specjalistyczny sprzęt. Część ta nie jest fizycznie wydzielona na prowadzenie działalności gospodarczej. Dodatkowo pozostałą część przeznacza na cele mieszkaniowe. Czy związku z tym powinnam zgłosić się do wyższej stawki podatku od nieruchomości.

Pozdrawiam Jola.
kpoplawska / 2010-08-12 14:53 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Szanowna Pani,

Według ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych budynki mieszkalne lub ich części podlegają opodatkowaniu niższą preferencyjną stawką podatku od nieruchomości, natomiast te zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu według wyższych stawek przewidzianych ww. ustawie.

Definicja stwierdzenia „zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej” oznacza, że budynek lub jego część muszą być faktycznie zajęte na działalność gospodarczą, np. został specjalnie przystosowany do działalności i został pozbawiony funkcji mieszkalnej. Fakt, iż lokal jest związany z prowadzoną działalnością oraz jest w posiadaniu przedsiębiorcy nie wystarczy aby nazwać, iż jest zajęty na prowadzenie działalności.
Podsumowując jeżeli zatem lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to będą one korzystały ze stawki tak jak dla budynków mieszkalnych. Jeżeli zostanie zmieniony status na użytkowy i wyłączona zostanie funkcja mieszkalna, wówczas przeznaczenie go na prowadzenie działalności gospodarczej będzie wiązało się z wyższą stawką podatku od nieruchomości.

W Pani przypadku jednak nie ma obowiązku odprowadzać podatku w wyższej stawce, lokal posiada nadal funkcję mieszkalną.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy