Forum Forum dla firmKsięgowość

Działalność gospodarcza, a renta rodzinna

Działalność gospodarcza, a renta rodzinna

joannaaaaaaaa / 95.49.118.* / 2015-02-04 21:10
Witam wszystkich :-)

Chciałabym założyć działalność gospodarczą w której będę musiała wystawiać faktury Vat dla klientów.
Niestety, jestem na rencie rodzinnej i jeśli mój dochód przekroczy średnią krajową to wtedy tracę rentę - jestem dość młoda, firma dopiero by zaczynała, więc nie chcę tracić stałej renty.
Są jakieś sposoby, aby to pogodzić? Co polecacie sprawdzić, będę wdzięczna za nakierowanie na odpowiedni tor :-)
Podobno można założyć spółkę, której przychody nie byłyby nigdzie odnotowane jako mój przychód? Tylko, czy z kolei koszta utrzymania takiej spółki, albo zaawansowanie prowadzenia księgowości nie będą nieopłacalne? Bardziej myślałam o jednoosobowej działalności gosp. z Vatem rozliczanej podatkiem na zasadach ogólnych.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Gazołyszyn / 185.161.93.* / 2019-04-14 08:04
Grunt to odnaleźć dobre biuro rachunkowe. U mnie sprawdza się myśliborska Gama - biuro w fajnej lokalizacji, Państwo Grabowscy super ludzie, nie ma na co narzekać tylko dyskutować nad sprawami finansowymi z nimi.
wiwan / 2015-02-05 21:35
To pytanie bardziej ubezpieczeniowe niż księgowe. Rencista NIE traci renty przy przekroczeniu dodatkowymi dochodami średniej krajowej. Ma zmniejszane wypłacane świadczenie, gdy przekroczy 70%, a wypłatę zawieszaną gdy przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia(za poprzedni kwartał)- tyle że chodzi o przychody, które podlegają ub. społecznym.

Powyższe nie wpływa na samo prawo do renty rodzinnej- tj. po odwieszeniu wypłaty nie trzeba ponownie składać wniosku rentowego itd.

Przy DG ten przychód jest... deklarowany, nie niższy niż....60% przeciętnego wynagrodzenia ( a przez pierwsze 24 mc jeszcze niższy, tyle że nieco inaczej zdefiniowanego. Zatem- prowadzenie DG nie wpływa na wysokość renty rodzinnej.

Ps. Przy zbiegu prawa do renty rodzinnej i DG- ub. społeczne z tyt. DG są dobrowolne.

Najnowsze wpisy