Forum Forum prawneZmiany w prawie

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

Money.pl / 2012-05-22 19:57
Komentarze do wiadomości: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć.
Wyświetlaj:
David550 / 78.154.90.* / 2014-11-19 20:24
Dziadek targnol sie na swoje zycie zostawiajac dlugi ok 100tys w roznych bankach( kredytow / pozyczek) , babcia byla wspolwlascielem auta. Chcialbym sie dowiedziec jak tu sprawa wyglada. Babcia nigdy nie pracowala zajmwowala sie dziecmi , dziadek zas dostawal emeryture (2.8tys). Banki choc kredyt ubezpieczony nie uznaja " targniecia na zycie". Prawdopodobnie babcia dostanie emeryture po dziadku ( 85%? ). Raty kredytow i pozyczek to z 2.5tys / msc wiec nie ma mozliwosci splaty tego (wiadomo czynsz / jedzenie i podstawowe sprawy ) Czy da sie tego jakos uniknac? Zrzeknac spadku " ktorym sa jedynie dlugi (w calosci ) i i wspolwlascicielstwo auta ) ? Czy stracimy auto czy na babcie jako wspolwascicielke przechodzi auto? Prosze o pomoc :)
szklarek / 2014-11-20 09:53
Babcia jak rozumiem jest po 50, więc rzeczywiście dostanie...rentę rodzinną po dziadku, w takiej wysokości jak napisałeś.

Jak rozumiem (brak dochodów babci) kredyty te nie są kredytami wspólnymi dziadków- tzn. są zaciągnięte tylko przez dziadka. Zatem odrzucenie spadku przez babcię (oraz jej dzieci- was i kolejnych spadkobierców ustawowych, czyli dalej wnuki itd.) pozwoli się od długów dziadka uwolnić.

ALE w ten sposób pozbywa się babcia i kolejni odrzucający również współwłasności samochodu, ale i co gorsza udziału we własności mieszkania/domu który prawdopodobnie dziadkowie mają.

Ostatecznie udział po dziadku przypadnie...gminie.

Warto więc przekalkulować, czy połowa wartości nieruchomości (i samochodu) nie przewyższa jednak zadłużenia zmarłego- i przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i jednak spłacić.
anna12574 / 37.248.254.* / 2014-10-18 18:39
Mój tata zmarł 18 miesięcy temu.Teraz dostałam pismo że jako jego córka dziedziczę jego wszystkie długi.Czy jest jakaś szansa aby tego uniknąć???
H Szatkowski / 2014-10-20 10:27
Na odrzucenie spadku jest termin 6 miesięcy od daty, w jakiej spadkobierca dowiedział się o powołaniu do dziedziczenia.

W przypadku zstępnego musiałaby to być okoliczność, w której absolutnie dotąd nie mogła się Pani dowiedzieć o śmierci ojca, albo dopiero teraz dowiedziała się, że w ogóle zmarły był Pani ojcem.

W normalnych okolicznościach dla dzieci zmarłego termin ten biegnie po prostu od dnia śmierci spadkodawcy.
karola755 / 5.172.252.* / 2014-09-23 20:17
Brat mojej babci byl zyrantem. Czy kiedys bank bedzie chcial odzyskac ode mnie pieniadze? Skoro zarowno zyrant jak i dluznik nie zyja. Zona dluznika bedzie splacac kredyt dopoki bedzie zyc. Co jesli umze? Skoro jedyny syn dluznika zrzekl sie spadku po ojcu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
julita13 / 94.40.46.* / 2014-09-22 10:26
mam rodzeństwo pełnoletnie,nasi rodzice mają dług na mieszkaniu w Agencji nieruchomości rolnych w kwocie 24tys 530zł nadal jesteśmy u rodziców zameldowani lecz ja np. nie mieszkam z nimi od 10 lat a siostra od 4lat,brat od roku (ma 19 lat)My z siostrą mamy zadłużenie o którym nas poinformowali na kwote (każda)9tys 200zł a brat na kwote 2200 zł co mamy zrobić?proszę o pomoc nie znamy sie na tym wcale.
Ola154 / 83.27.217.* / 2015-03-07 23:52
Z czego wynika wasze zadluzenie? Jesli rodzice maja tylko dlugi to najlepiej isc z nimi za ich zycia do notariusza i spisac umowe zrzeczenia sie dziedziczenia w formie aktu notarialnego koniecznie, wtedy nie bedziecie miec zadnych dlugow, a jesli dlug niewielki to mozna przejac spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli przejac dlugi tylko do wysokosci majatku, ale komornik moze zajac wtedy nawet wasze mieszkanie jesli latwiej bedzie mu je splacic i zaspokoic zadania wierzycieli
szklarek / 2015-03-09 15:56
"Na czynszu"- wynika to z pytania, bo wynajmujący- Agencja obciążyła innych mieszkańców, niż strona umowy najmu.

Chodzi o regulację z art.688'1 KC- czyli solidarna odpowiedzialność stałych dorosłych mieszkańców za zadłużenie czynszowe. Tyle, że proporcjonalne do okresu tego zamieszkiwania.
elzbietaaa / 5.174.93.* / 2014-08-18 20:54
Mąż zmarl 2012 roku wiedzialam ze ma pozyczke ktora nie splacal ja bylam zyrantem wiec nie moglam sie zrzec i nadal jestem nia obciazona ale dzieci sie zrzekly tylko wnuczek sie nie zrzekl ma trzy latka czy i on bedzie obardzony dlugami dziadka czy moze sie zrzec jak osiagnie pelnoletnosc
szklarek / 2014-08-19 10:48
Dzieci się zrzekły dziedziczenia (za życia Męża), czy jednak odrzuciły spadek po jego śmierci - co bardziej prawdopodobne.

W tej drugiej sytuacji odrzucenie spadku przez przez Pani dzieci spowodowało powołanie do dziedziczenia przez wnuczka.
Należało więc odrzucić też spadek w jego imieniu. Skoro jest małoletni- muszą uczynić to jego rodzice za zgodą sądu rodzinnego. I mają na to termin 6 miesięcy od ww powołania, czyli od dnia swojego odrzucenia.
Szczęśliwie w związku z tym, że postępowania w sądzie trwają bieg owych 6 miesięcy zawiesza się na czas postępowania przed sądem (czyli od dnia złożenia wniosku do sądu do dnia uprawomocnienia wyroku).

Zatem zdecydowanie jako pełnoletni wnuk już niczego nie uczyni, a jeśli minęło ww 6 miesięcy odziedziczył po dziadku udział w długu ALE tylko do wysokości czynnej spadku jaki mu po dziadku przypadł, bo małoletni dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza.
Kaaa... / 94.254.193.* / 2015-01-24 19:37
Witam. Zmarła moja mama wszyscy zrzekli się spadku czyli ja dzieci i mąż. 3 lata później urodzilo mi się dziecko i zastanawiam się co w takiej sytuacji? Czy wnuczka odziedziczył długi czy ma się ich zrzec po osiągnięciu pełnoletnosci czy to ja powinnam się zrzec za nią? Dodam że córka ma teraz rok a mama zmarła 4 lata temu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-26 10:58
Wpis świadczy, że odrzuciliście spadek, a nie zrzekli się dziedziczenia. Dziecko, które przyszło na świat 3 lata potem zdecydowanie NIE było poczęte przed śmiercią spadkodawcy - czyli art. 927, par. 2 nie ma zastosowania. Nie jest ono spadkobiercą.
sylwiasywlia34 / 87.99.121.* / 2014-06-24 15:38
witam mam takie pytanko jesli moja mama ma dluzo dlugow.... czy te dlugi przejda na mnie? dodam ze dom jest wlasnoscia mojego taty. jesli moja mama jest wspolwlasciceielm mojego samochodu czy komornik moze go zabrac? czy jesli komornik wejdzie do mieszkania by zajac majatek. zabierze moje rzeczy? typu tv itp? nie na wszystko mam paragon lub fakture.... prosze o pomoc
szklarek / 2014-06-24 20:18
Jak to JEST przecież napisane w artykule przewodnim do wątku jak i w samym wątku- jest opcja zrzeczenia się dziedziczenia za jej życia albo odrzucenia spadku w ciągu pół roku od jej śmierci.
Fakt śmierci współwłaściciela zmienia udział we współwłasności lub osobę współwłaściciela co jest efektem działu spadku.

Ojciec- mąż dłużniczki odpowiada za długi żony w zakresie zależnym od rodzaju zobowiązania i istnienia wspólności majątkowej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odpowiedzialnosc;za;dlugi;podatkowe;bylego;malzonka,155,0,906907.html


http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/uwazaj;na;dlugi;wspolmalzonka;bo;za;nie;zaplacisz,160,-1,357024.html
Sylwia staw / 79.185.23.* / 2014-03-07 18:11
Witam. Mój tata zmarł w 2009 roku, spadek po nim dostaliśmy ja mama i niepełnoletni brat, w lutym zgłosił się do nas bank o oddanie pożyczki po tacie, czy to jest możliwe że po prawie 5 latach bank sobie o nas przypomniał? i czemu nie zrobił tego wcześniej?
Rolny / 159.205.130.* / 2014-08-17 13:01
Nie zrobił tego wcześniej bo o ile mi wiadomo dokumenty są prawomocne przez właśnie ten okres czasu i o ile mi wiadomo nabił sobie stosowne odsetki, w interesie niestety waszym jest się o to dowiedzieć.
Ferek / 82.26.131.* / 2014-02-01 20:56
Mojego dziadka brat umarl I ma 300 tys dlugu. I jak jego dzieci sie zrzekna to dlug przechodzi na dalsza rodzine? Jesli tak to czy ja musze juz teraz sie zrzec czy dopiero jak wczesniejsza rodzina sie zrzeknie a ja dostane jakies powiadomienie o tym ze mam cos do zapłaty?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-02-03 12:39
Skoro dziadka brat zmarł, to na zrzeczenia się dziedziczenia po nim jest za późno, obecnie jego spadkobiercy mogą odrzucić spadek lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. O ile nie minął ów okres 6 miesięcy, w jakim mogą to uczynić.
Tak, odrzucenie spadku przez spadkobiercę ma skutek taki, jakoby otwarcia spadku nie dożył. W jego miejsce wchodzą do dziedziczenia jego spadkobiercy. Spadkobiercy ci mają na podjęcie swojej decyzji 6 miesięcy od czasu, gdy o tym odrzuceniu w efekcie którego stają się spadkobiercami się dowiedzieli.
sdawedsa / 77.113.40.* / 2014-01-22 15:56
co zrobic w przypadku, kiedy ktos dowiedzial sie o tym, ze musi splacic dlug krewnego, ktory zmarl kilka lat temu?
szklarek / 2014-01-22 18:02
To zależy od tego jaki czas upłynął od dnia, kiedy dowiedziano się, że w ogóle po owym krewnym się dziedziczy. Jest bowiem 6 miesięcy na odrzucenie spadku lub przyjecie go z dobrodziejstwem inwentarza- w celu uniknięcia spłaty tych długów lub ich zmniejszenia.

Przy dziedziczeniu ustawowym termin ten biegnie od dnia, kiedy o śmierci spadkodawcy się dowiedzieliśmy, przy testamentowym, od dnia kiedy dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy do dziedziczenia powołani.

Po upływie tego terminu uchylenie się od długów spadkowych tylko wtedy, gdy w sądzie udowodni się, że brak oświadczenia o odrzuceniu, oświadczenie o przyjęciu spadku wprost lub o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza wynikał z błędu istotnego lub groźby osoby trzeciej.Błąd istotny i dotyczący zarazem treści czynności prawnej ma miejsce wtedy, gdy brak wiedzy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego nie jest wynikiem zaniedbania spadkobiercy, który dochował należytej staranności w ustaleniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego. To czy można mówić o błędzie istotnym i dotyczącym treści czynności prawnej zależy od okoliczności konkretnej sprawy i polega na ustaleniu, jakich aktów staranności można było wymagać od spadkobiercy, oraz jakie ewentualnie zaniechania w aktach staranności można przypisać spadkobiercy. Spadkobierca nie może powoływać się na błąd, jeżeli nie dochował należytej staranności wymaganej w danych okolicznościach, które miałyby na celu ustalenie rzeczywistego stanu spadku.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu wygasa z upływem roku od jego wykrycia.


Jeśli powyższe nie zachodzi- należy pamiętać, że do chwili działu spadku wszyscy spadkobiercy odpowiadają za te długi solidarnie, a po dziale- proporcjonalnie do udziału.
maja462 / 176.221.121.* / 2014-01-02 22:00
A jak się mają pożyczki /UBEZPIECZONE/ na kupno czy budowę domu jeżeli taki klient umiera i pozostają długi kredytowe?
Przecież kredyt jest ubezpieczony to UBEZPIECZENIE POWINNO POKRYĆ TE DŁUGI !!!

TO JEST KRADZIESZ W BIAŁY DZIEŃ. Przymusowe wyciąganie pieniędzy z kieszeni biednego POLAKA
(chodzi o ubezpieczenia KREDYTÓW)
szklarek / 2014-01-03 11:36
NIE jest tak zawsze. Wszystko zależy od OWU takiego ubezpieczenia oraz wysokości sumy ubezpieczenia w stosunku do wartości niespłaconego kredytu.
OWU może wykluczać pewne przypadki śmierci np. pewien rodzaj chorób lub okoliczności wypadku, suma zaś może nie pokryć niespłaconego kredytu.
aaammmooo / 87.207.161.* / 2012-07-06 22:19
Nalezy jeszcze wspomniec o przedawnieniu długów. Przy spadkach jest to bardzo istotna kwestia.
szklarek / 2012-07-08 00:11
Zwłaszcza, że postępowanie spadkowe ZAWIESZA bieg przedawnienia:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zawieszenie;i;przerwanie;biegu;przedawnienia,218,0,678618.html
jasio2442, / 95.40.78.* / 2012-07-06 19:53
Czyli teraz nie warto byc na plusie bo wkażdej chwili możemy dostac spadek z dlugami niewiadomo od kogo ..jak masz długi wlasne to komornik nie będzie pukał do twoich drzwi.teraz wszyscy POwszystkich dziedziczą..
RADA PRAWNA .24/ / 95.40.78.* / 2012-07-06 20:08
TAK TO PRAWDA OD PASIERBA ,WNUCZKA, SZWAGRA ,KUZYNA ,BRATA CÓRKI BYŁEJ MAMY TAJNIAKA poTACIE W DELEGACJI ,NIE MA SPOSOBU BY TEGO UNIKNĄC ,poKREWIEŃSTWO DO 7 poKOLENIA
Julia Krupa-Ignaczak / 188.29.204.* / 2012-06-05 13:46
W artykule powyzszym jest niedokladne stwierdzenie.
,,Oznacza to więc, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem, ale tylko do wysokości długów osoby zmarłej.''

Chodzi o przyjecie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wartosci stanu czynnego spadku, czyli do wartosci domu jak podaje autor w przykladzie.

edward
rer / 78.30.111.* / 2012-05-22 19:57
Spadkobierca nie odpowiada za długi całym swoim majątkiem, tylko majątkiem spadkodawcy.
szklarek / 2012-05-22 20:03
O ile przyjmie go z dobrodziejstwem inwentarza.
marcin821 / 5.184.71.* / 2013-10-01 21:46
A jeśli w sądzie już przyjąłem taki spadek z dobrodziejstwem inwentarza czy jest szansa tego uniknąć nawet zrzeczeniem ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2013-10-07 11:14
Nie. Z dwu powodów- zrzeczenia dokonuje się za życia spadkodawcy, a decyzja o przyjęciu spadku jest wiążąca i co do zasady nieodwołalna.

Chodzi o to, że musiała by owa decyzja o przyjęciu spadku być powzięta jako decyzja wadliwa prawnie- czyli zgodnie z art. 1019 Kodeksu cywilnego -jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:


uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.


Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
Poza powyższymi przypadkami oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być dotknięte bezwzględną nieważnością na podstawie art. 82 Kodeksu cywilnego. oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożone przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli jest bezwzględnie nieważne.
mirek904 / 176.108.132.* / 2014-02-07 14:55
Otrzymałem darowinę od mojego ojca-działkę pod budowę zapisana aktem notarialnym na mnie i moje dziecko i bez żadnych obciążeń,ojciec żyje jednak wiem że ma swoje zadłużenia w bankach czy po śmierci ojca muszę spłacac kredyty ojca??
szklarek / 2014-02-07 15:50
Dla samej zasady (opisanej w artykule przewodnim do wątku) dziedziczenia, a co za tym idzie spłaty długów zmarłego spadkodawcy, wcześniejsza od niego darowizna NIE ma znaczenia.
Tak samo wchodzi w grę zrzeczenie się dziedziczenia za życia ojca oraz odrzucenia spadku lub jego przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza po jego śmierci.

Natomiast niezależnie od powyższego wierzyciel ojca może dochodzić uznania darowizny za nieważną lub spłaty na zasadzie "skargi pualiańskiej" z art. 527 do 534 KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-x-ochrona-wierzyciela-w-razie-niewyplacalnosci-dluznika

a sam ojciec ponieść odpowiedzialność z art. 300 KK,jeśli jego zadłużenie jest na tyle duże, że grozi mu niewypłacalność/upadłość.
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy