Forum Forum prawneKarne

dziedziczenie dlugu po rodzicu

dziedziczenie dlugu po rodzicu

lord231 / 2012-07-18 09:40
odziedziczylem po matce dlugi bankowe, nic o nich nie wiedzialem, komornik sciaga mi zadluzenie, mam siostre ktorej komornik nic nie sciaga....jak ja zmusic do splaty kredytow naszej mamy razem ze mna?
Wyświetlaj:
molek / 2012-07-20 11:14 / Bywalec forum
czemu nie odrzuciles spadku> tak byloby najlepiej wtedy nie dziedziczylbys tez tych dlugow, szkoda, ze o tym nie wiedziales, to bylo najlepsze rozwiazanie...no nic, pozdrawiam
wiwan / 2012-07-20 11:52
A kto napisał, że odziedziczone długi w tej sytuacji są większe niż aktywa spadku ???

Może wartość np. nieruchomości jest 7 razy wyższa a odrzucenie pełną głupotą ?
modeleczk211 / 2012-07-18 11:00 / Bywalec forum
dziwna sprawa, powinniscie placic razem...wez moze idz do komornika, powiedz, ze masz siostre, ktora zarabia i zeby tez jej sciagal pieniadze...wiem, ze tak glupio na siostre donosic, ale co zrobic
szklarek / 2012-07-18 11:16
Dlaczego zaraz dziwna?

1. jeśli dotąd nie dokonano działu tego spadku, to odpowiedzialność jest solidarna, co nie oznacza, że po połowie, ale że komornik może "nękać" tylko jednego z dłużników.

Tak jest zdefiniowana solidarność zobowiązań w art.366 Kodeksu Cywilnego.

2. siostra poza tym może mieć dochody takie co do źródła lub co do wysokości, że podlegają ochronie przed zajęciem w stopniu takim, że nawet gdyby komornik chciał to nie ściągnie z niej ani złotówki, albo kwoty takie, że będzie to trwało lata.

3.jeśli do chwili działu spadku 'lord231' spłaci Pan więcej niż wynika to z udziału w spadku będzie mógł dochodzić od siostry spłaty różnicy w postępowaniu cywilnym na mocy art. 1034 Kodeksu Cywilnego

Oczywiście nie mówimy o sytuacji, w której siostra odrzuciła spadek lub zrzekła się dziedziczenia z życia ojca.

Najnowsze wpisy