Forum Forum prawnePracy

Dzień wolny za oddanie krwi

Dzień wolny za oddanie krwi

kasiakuś / 2012-02-10 12:23
Czy jest jakiś limit dni wolnych za oddawanie krwi, w danym roku? W zeszłym roku oddawałam krew 4 razy, po przyniesieniu kolejnego zwolnienia (który przecież mi perawnie przysługuje) pani z kadr powiedziała, ze to ostatni taki mój wybryk, więcej zwolnień nie będzie przyjmowała. mogę ewentualnie wykorzystywać urlop, ale nie chcę tego robić, czy działanie kadrowej jest zgodne z prawem?
Wyświetlaj:
upierzonywaz474 / 62.121.148.* / 2013-02-04 09:23
Pani kadrowa to chyba nie douczona była. Pewnie do tej pory już się nauczyła. Ale tak na marginesie przeczytałem że za oddawanie krwie w wypadku mężczyzny 6 razy do roku można sobie nieźle odliczyć ulgę jak za darowiznę od podatku. Za każdy litr oddanej krwi jest 130 złotych. Przeczytałem bardzo dobry artykył na te n temat http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ulga-na-krew-sprawdz-ile-mozesz-zyskac.html i jutro ide sprawdzić czy się nadaje na dawcę.
janko_muzykant / 2013-02-04 10:25
o! az 130zl za 1l?? Jaki jest limit w takim razie oddania krwi podczas jednego roku kalendarzowego ? Czy za oddanie osocza tez przysluguje dzien wolny? Czy osocze rozniez jest rozliczane do osiagneicia ulgi podatkwej w rozeznaniu PIT ?
szklarek / 2013-02-04 10:31
Tak, osocze również podlega możliwości skorzystania z ulgi- ta sama stawka kwotowa 130/za litr.

Limity wynikające z medycznych uwarunkowań- 2,7 l krwi dla mężczyzn, 1,8 l dla kobiet, 25 l osocza.
wiwan / 2013-02-04 13:05
Ale NIE wynikają z Ustawy o PIT. Ta ustawa daje limit 6% dochodu wraz z innymi darowiznami odliczanymi od dochodu.

Więc nawet przekroczenie ww limitu litrażowego, przy posiadaniu zaświadczeń/ faktyczności takiego oddania krwi nie pozbawia ulgi od rzeczywistej kwoty 'darowizn' na cele krwiodawdawstawa,
wiwan / 2012-02-10 12:58
Nie jest zgodne. Nie ma takiego limitu w prawie pracy.
Jest zalecenie medyczne z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków pobierania krwi, mówiące że krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Więc częstsze zwolnienia mogą wzmóc czujność pracodawcy- może sobie uwiarygodnić otrzymane zaświadczenie w stacji krwiodawstwa. Ale kadrowa nie jest lekarzem, nie wie czy było to oddanie krwi pełnej i nie ma prawa a priori kwestionować prawa do dnia wolnego.

Najnowsze wpisy