Forum Forum emerytalneZUS

Dziwne Pismo w sprawie z ZUS-u jak to rozumieć??

Dziwne Pismo w sprawie z ZUS-u jak to rozumieć??

Porkinsonik / 77.254.240.* / 2014-08-06 14:19
Witam , przyszło mi pismo z ZUS-u , byłem komisjowany na rente z tyt niezdolnosci do pracy po czym lekarz orzecznik wysłał mnie na konsultacje do lekarza specjalisty i przyszło mi takie pismo:
"ZUS zawiadamia iż na podstawie art.14 ust. 2d ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych został zgłoszony zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia... i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia komisiji lekarskiej zakładu. Jednoczesnie ZUS informuje że o dalszym przebiegu postępowania w sprawie zostanie Pan poinformowany odrębnym pismem."

Jak mam rozumieć takie pismo z ZUS-u i o co w tym wszystkim chodzi prosze o pomoc :-)
Wyświetlaj:
Gogo181 / 31.60.72.* / 2019-10-13 15:10
Takie ja tez dostałam ale ja m 58lat
Porkinsonik / 213.195.161.* / 2014-08-07 11:27
WQitam Panie wiwan nic własnei nei składałem żadnego sprzeciwu ani nic itp itd , właśnie że byłem na konsultacji i mialem czekać na pismo z orzeczeniem i wczoraj przyszło mi cośytakiego i jestem zrozpaczony , to banda oszustów w tym zusie siedzi choremu człowiekowi biduja 500zł na leki ;/
wiwan / 2014-08-07 11:46
No więc będzie komisja w składzie trzyosobowym, zostaniesz na nią wezwany.

ZUS jak ZUS- instytucja i urzędnicy. I mają wytyczne. Poza wiadomym niedoborem środków ze składek przyczyną też są...oszustwa ubezpieczonych, wyłudzone renty- co się dziwić ?

Jak napisałem- w Twoim wypadku 'podejrzany' jest młody wiek i schorzenie dużo mniej 'namacalne' niż rak, brak nerki czy prawej ręki...
Ż / 94.254.153.* / 2017-05-11 17:21
Ja też dostałam takie pismo ale po ciężkim złamaniach mam niezrost kości i nie ruszam prawą ręką ale wiek mam przed emerytalny
wiwan / 2017-05-12 08:53
Nie wiem jaki powód. Może np. Zakład stwierdził, że akurat ten orzecznik, który wydał Pana orzeczenie ma za duży wskaźnik orzeczeń pozytywnych dla ubezpieczonych- tj. więcej niż inni orzeczeń:
- o niezdolności całkowitej w stosunku do orzeczeń o częściowej
- o niezdolności trwałej wobec orzeczeń o czasowej

I takie wezwanie dostało więcej ubezpieczonych, z różnymi schorzeniami ale mających orzeczenie tego samego lekarza uzyskane w ostatnich 3 miesiącach.

Więc powód bardziej wewnętrzny ZUS, niż indywidualny po Pana stronie.
Porkinsonik / 77.254.243.* / 2014-08-08 17:53
a czy mam prawo do wglądu i kopii dokumentów wydanych przez lekarza orzecznika oraz lekarza konsultanta?? i jak dalej postępować czego spodziewać sie na tym badaniu i wgl ?:)
wiwan / 2014-08-08 21:58
Może po prostu poczekać na wynik komisji ? Po co się emocjonować na próżno ?

Tak, masz prawo wglądu, robienia kserokopii- na ogólnych zasadach KPA ( m.in. art. 73 i 74 ), bo postępowania w ub. społecznych zasadniczo odbywają się na zasadzie postępowań administracyjnych.
Porkinsonik / 212.106.31.* / 2014-08-10 13:37
A czy mogł bym Pana prosić o to z jakim pismem i o jakiej treści mam się zgłosić do ZUS-u po kserokopię dokumentów z komisji lekarza orzecznika ZUS oraz lekarza konsultanta i o jakie dokładnie dokumenty mam prosić o wydanie w ZUS-ie i czy mogą mi odmówić twierdząc że dokumenty w tym momencie są w siedzibie głownego orzecznictwa ZUS a nie w ich oddziale tutaj na miejscu ?:)
wiwan / 2014-08-11 12:00
Tak, może pojawić się argument, że akta są teraz 'wyżej'. Pismo o takie dokumenty, o jakie Ci chodzi. Bo ja nie wiem po co one w tym momencie w ogóle, i które Cię interesują. Po prostu poczekaj do uzyskania decyzji, jeśli będzie negatywna- odwołasz się i przekopiesz dokumentację.
Porkinsonik / 178.36.215.* / 2014-09-01 20:50
Witam Pana wiwan
czy jeśli pracuje i przyznaja mi swiadczenei rehabilitacyjne to czy moge go pobierać i co mam zrobić jesli pracuje a przyznano mi swiadczenei rehabilitacyjne ?:)bo chyba chcą mi dać swiadczenie a ja pracuje :)
wiwan / 2014-09-02 09:21
Nie można na świadczeniu rehabilitacyjnym zarobkować. Trochę tak, jak na zwykłym chorobowym- co do zasady służy ono powrotowi do zdrowia. Na ogół więc jest tak, że stwierdzenie że ktoś dorabia na chorobowym (kontrola pracodawcy, ZUS, czy dokumentacja ZUS- tj. wpływ np. składki od wynagrodzenia ze zlecenia, w czasie wypłacanego zlecenia) pozbawia całego zasiłku, również wstecz. W przypadku świadczenia- tylko za miesiąc stwierdzenia tej nieprawidłowości.

Po prostu mając przyznane świadczenie, a w tym i ZLA nie możesz być dopuszczony do pracy.
Porkinsonik / 178.36.211.* / 2014-09-02 14:38
I co teraz jeśli dostane swiadczenie rehabilitacyjne a pracuje i chcę pracować ?? musze pójść do ZUS-u i złożyć jakieś pismo że rezygnuje ze świadczenia rehabilitacyjnego ?? bo jeśli to sprawdzą to zostanę prawda wezwane i bede musiał im wszystko zwrocić i jeszcze jedno moje pytanko kto płaci świadczenie zus czy pracodawca i czy pracodawca wie że przyznano mi świadczenie ?:) bo mam problem wolę pracować niż mają mi dać rehabilitacyjne na 3 miesiace a pozniej zabrac i zostane bez pracy i bez swiadczenia :)co może mi Pan doradzićw takiej sytuacji ? co bedzie słuszne ?
wiwan / 2014-09-04 12:49
Wypłaca ten, kto wcześniej wypłacał zasiłek chorobowy- czyli pracodawca wypłaca jeśli ubezpiecza przynajmniej 21 osób. Wtedy też, jako płatnik ma informację z ZUS o wydaniu decyzji o przyznaniu świadczenia ( w tym o jego stawce i okresie ).

Zresztą pracownik jest zobowiązany informować pracodawcę jako płatnik PIT o wszelkich zmianach mających wpływ na zaliczki, a taką jest uzyskanie świadczenia ZUS.

Zawsze przed uprawomocnieniem decyzji można wycofać wniosek. To, że wniosek był o rentę, a decyzja o świadczeniu nie ma tu znaczenia.
wiwan / 2014-08-06 20:32
'Patrykpatryk'- a co to za szopka ze zmianą nicku, już druga. Po co kolejny wątek w sprawie Twojej renty ?

Pisałem poprzednio, że do decyzji orzecznika można zgłosić sprzeciw, co skutkuje powtórnym orzeczeniem już w składzie trzyosobowym.

Tak samo, jak prawo takie ma ubezpieczony- tak samo prawo takie ma prezes ZUS - tyle, że ubezpieczony raczej neguje zbyt 'słabą' orzeczoną niezdolność, a prezes odwrotnie. Oczywiście formalnie prezes- w praktyce pewnie ktoś z oddziału albo jakiegoś wydziału/pionu w centrali- np. zupełnie losowo, albo losowo, ale ze względu na młody wiek wnioskującego o rentę, albo losowo ze względu na główne schorzenie itp.

Znów zatem decyzja w sprawie Twojej renty się odwleka, bo decyzja z zarzutem nie może być jej podstawą- albo zarzut musi być obalony, albo decyzja zmieniona.

Uprzedzając pytanie- nie mam pojęcia, czy kolejny raz zostaniesz wezwany, czy ZUS załatwi to w swoim 'sosie'- bo już nie pamiętam, czy złożyłeś sprzeciw, była komisja i zarzut prezesa jest już do orzeczenia komisji, czy nie składałeś i komisja będzie na skutek zarzutu wadliwości.

Najnowsze wpisy