Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

emerutura wcześniejsza KRUS

emerutura wcześniejsza KRUS

skomentuj
feny / 77.254.21.* / 2015-07-14 16:25
Witam,
Moja mama ma obecnie 56 lat, czy ma szansę na wcześniejszą emeryturę z KRUS, tj. udowadniając do 31.12.2017, 30 lat pracy w rolnictwie?

Sytuacja jest następująca:
Po ukończeniu 16 lat, tj, od lutego 1975 roku chodziła do szkoły i pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców do maja 1978, co daje: 3 lata i 3 miesiące pracy w rolnictwie.

Od maja 1978 była ubezpieczona w ZUSie do lipca 1988 roku (w tym, lipiec 1985 – lipiec 1988 urlop wychowawczy).

Od lipca 1984 roku do listopada 1993 roku była zameldowana wraz z mężem w gospodarstwie rolnym teściów. W listopadzie 1993 miało miejsce przepisanie gospodarstwa rolnego na męża.

Na chwile obecną opłaca składki od listopada 1993 roku co daje: ok. 21 lat i 7 miesięcy w Krusie.

Czy w tym wypadku, praca w gospodarstwie rolnym teściów w latach 1988 - 1993 może być zaliczona do stażu pracy w rolnictwie (składki w tym okresie nie były opłacane)?
Wyświetlaj:
gosc3 / 37.47.69.* / 2019-05-04 14:24
Mam ptyanie, mama ma wyplacone 30 lat skladek,ma 55lat i chcialaby przejsc na wczesniejsza emeryture lecz sytuacja jest troche zagmatwana poniewaz mama rozwiodla sie z moim ojcem okolo 7lat temu lecz maja nadal wspolne pole ktore uprawia moj ojciec, jak moze sie ona prawnie pozbyc pola aby uzyskac emeryture?
feny / 77.254.21.* / 2015-07-15 14:08
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Prawdą jest, że mama w okresie zamieszkiwania u teściów nie była zgłoszona do ubezpieczeń. Korzystała jedynie z ubezpieczenia zdrowotnego u męża, który pracował na umowie o pracę. Jednak faktycznie stale pracowała w gospodarstwie rolnym teściów. Wydaje mi się, że mama w okresie pracy w gospodarstwie rolnym teściów, spełnia przesłanki bycia domownikiem na gruncie ustaw z dnia 1982 i 1990 roku. Mimo, że żadne składki nie były w tym czasie opłacane. W definicji domownika w ustawie z dnia 1982 i 1990 roku, ustawodawca nie zamieścił bowiem warunku podlegania ubezpieczeniu społecznemu i opłacania składek na to ubezpieczenie.
Wiesia1100 / 83.9.22.* / 2015-09-30 19:51
Moja mama w pazdzieniku skonczy 55 lat ma 27 lat placone skladki krusu czy mozna wyrównać składki do 30 lat?
Wiesia1100 / 185.42.3.* / 2015-10-25 22:21
Mój mąż ma 40 lat pracy i ma 58 lat czy może przejść na wczesniejszą emeryture
wiwan / 2015-10-26 15:19
Jeśli w KRUS to nie tyle 'pracy' co ub. rolniczego. Na uzyskanie wcześniejszej e. rolniczej jest za młody- min. wiek to 60 lat.

Zatem za 2 lata, konieczne będzie zaprzestanie dz. rolniczej w rozumieniu ustawy o ub. społ. rolników.
wiwan / 2015-10-01 09:29
Nadpłacić za 3 lata i uzyskać świadczenie tj. wcześniejszą e. rolniczą już teraz ?

NIE, zdecydowanie nie. Chodzi o rzeczywisty staż ubezpieczeniowy. Taka operacja sprawiłaby powstanie nadpłaty- nienależnych składek. Składki nienależne to nie okres składkowy.
wiwan / 2015-07-16 10:39
Skoro spełniała te przesłanki, to sprawa nie jest przekreślona.
To, że składki są nieopłacone za ten okres, i co więcej już przedawnione nie jest okolicznością definitywnie zamykającą drogę. Bo rolnik pod tym względem też jest traktowany inaczej niż przedsiębiorca.

Przy założeniu braku tego okresu w ewidencji- KASA nie może wydać decyzji o świadczeniu emerytalnym, która uwzględniałaby ten okres na podstawie samego oświadczenia mamy dołączonego do wniosku emerytalnego. I po prostu od takiej decyzji należy odwołać się do sądu pracy/ub. społecznych. A przed sądem udowadniać te okoliczności, powoływać świadków itd. Przekonanie sądu skutkuje wyrokiem wiążącym Kasę.

Zawsze jest też opcja świadczenia w drodze wyjątku- czyli przyznawanego uznaniowo przez Prezesa Krus z art. 55 ustawy o ub. społ. rolników.

Ps. Gdyby jeszcze któreś z teściów żyło- czyli rolnik główny lub jego małżonek, a więc podmiot, który obowiązku zgłoszenia domownika nie dokonał- może byłaby jeszcze droga uznania tego okresu- na wniosek tego podmiotu złożony do Kasy, i jego oświadczenia, zeznania, w tym również mamy. Oczywiście przed wnioskiem emerytalnym mamy.

Ale nie wiem, czy jest to możliwe w tym konkretnym przypadku, ze względu na okres przedawnienia/KPA.
wiwan / 2015-07-14 18:47
Fakt. Spełnienie warunków wieku (min. 55 lat) i stażu ub. em-rent. (min. 30 lat) po 2017 r. już nie da prawa do rolniczej e. wcześniejszej.
Warunkiem 'technicznym' jest też zaprzestanie dz. rolniczej w rozumieniu ustawy.

- zdecydowanie praca w gospodarstwie rodziców po ukończeniu 16 lat, a przed 1983 r. się wlicza do wymaganego stażu.
- zdecydowanie okres ub. ZUS z tyt. zatrudnienia się nie wlicza, bo wliczanie takie dotyczy roczników starszych niż 1949 (mama uzyska niezależne od rolniczego świadczenie z ZUS, bez gwarancji jego minimalnej wysokości).
- natomiast z okresu 1984- 1993 wlicza się ta jego część, w czasie której trwało ub. rolnicze. A więc po 1990- ub. społeczne ( a konkretniej em-rentowe) ze składkami KRUS- jako domownika. Jeśli były opłacane- to przez rolnika 'głównego' - teścia/teściową.

Przed 1991 r. - ub. rolnicze funkcjonowało na podstawie poprzedniej
Ustawy- z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, składki rolników wędrowały wtedy do...ZUS, bo nie było jeszcze KRUS.

Nie wiem, czy mama wtedy była zgłoszona do ubezpieczeń- bo sam fakt zameldowania to było chyba za mało. Liczył się fakt bycia domownikiem- a więc pracy/pomocy w tym gospodarstwie.

Tak, czy inaczej- KASA ma info o okresach ubezpieczenia, jeśli było ono zgłoszone, opłacane (okres po 1983).


Zatem- kluczowy jest ten okres 'u teściów'. Bez niego staż wynosi obecnie ok. 25 lat i 1 miesiąca, z nim- ok. 34 lata i 5 miesięcy.
skomentuj

Najnowsze wpisy