Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Money.pl / 2007-08-09 14:30
Komentarze do wiadomości: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?.
Wyświetlaj:
1Marek / 176.111.30.* / 2013-08-31 23:08
Witam SERDECZNIE
Urodziłem się w 1961 roku od 1 września 1979 roku podjąłem pracę i pracowałem, aż do 1 czerwca 2000 roku. Zostałem zwolniony z zakładu z przyczyn leżących po stronie zakładu. Przeszedłem na rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy na której obecnie przebywam. Mam zaliczone 18 lat pracy w warunkach szczególnych. Kiedy mógłbym starać się o przejście na emeryturę. Nie posiadam wymaganego stażu pracy czyli 25 lat, a nie wiem czy szkoła ZSZ z tamtych lat się wlicza do stażu który i tak nie dałby tych 25 lat. Czy w przypadku częściowej niezdolności do pracy jest wymagany staż pracy w obecnie obowiązujących przepisach?
wiwan / 2013-09-02 10:39
Szkoła zawodowa nie jest wliczana do stażu ubezpieczeniowego. No chyba, że praktyczna nauka zawodu w jej czasie odbywała się na zasadzie umowy o pracę i za okres szkoły ma Pan wystawione św. pracy.

Okres pobierania r. z tyt. niezdolności do pracy jest wliczany jako okres uzupełniający do minimum wymaganego dla gwarancji minimalnej wysokości (25 lat dla mężczyzn), ale tylko w przypadku przejścia na emeryturę powszechną (wykluczona więc e. wcześniejsza z tyt. pracy w war. szczególnych) i w sytuacji, gdy prawo do renty ustało- czy to na skutek wydania decyzji ZUS w związku z odzyskaniem zdolności, czy to z upływem okresu renty czasowej i brakiem wniosku ubezpieczonego o kontynuację.

W związku więc z brakiem 25 lat stażu na dzień 1.01.1999 niemożliwa jest emerytura wcześniejsza z art. 184 ustawy emerytalnej.

Pozostaje Panu jedynie możliwość przejścia na e. powszechną w wieku 67 lat, bez gwarancji, że będzie ona miała wysokość e. minimalnej albo pozostanie na obecnej rencie, jeśli będzie orzeczona bezterminowo. Jeśli obecnie nie jest ona bezterminową, to orzeczenie (o ile nadal stwierdzające niezdolność) wydane po 62 urodzinach musi już być bezterminowe. Jeśli orzeczenia o dalszej niezdolności nie będzie- zostanie Pan bez ubezpieczenia na kilka lat, ale skorzysta z gwarancji e. minimalnej przy przejściu na nią.

Podstawa- art. 184 i 10a ustawy emerytalnej
1Marek / 176.111.30.* / 2013-09-02 22:01
Dziękuję bardzo za naświetlenie sprawy.
O ile dobrze zrozumiałem po 62 roku życia lekarz powinien wydać orzeczenie bezterminowe, czy tak jak do tej pory może wydać na okres 2 lat.
wiwan / 2013-09-03 11:56
Nie tyle formalnie bezterminowe, co do dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego. Nie może być na okres krótszy już wtedy. I wraz z uzyskaniem owego wieku renta ta zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę. W praktyce oznacza to bezterminowość. Troszkę namieszałem- przepraszam.

Owa regulacja- tj. orzekanie o niezdolności na okres nie krótszy niż do uzyskania wieku powszechnego, jeśli dochodzi do niego nie wcześniej niż na 5 lat przed uzyskaniem tego wieku dotyczy osób, które w ogóle były na rencie przez min. ostatnich 5 lat.
Owo orzeczenie do wieku powszechnego wynika z art. 13, ust. 3a Ustawy , a zamian świadczeń- z gwarancją, że nowe nie będzie niższe- z art. 24a.
1Marek / 176.111.30.* / 2013-09-04 23:30
Dziękuję serdecznie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. Szkoda jedynie, że okres pracy w warunkach szkodliwych ograniczony jest wymaganym stażem pracy na dzień 1.01.1999 Ponieważ wówczas miałem właśnie te 18 lat w warunkach szkodliwych i 18 lat pracy czyli brakło troszeczkę. A to, że ktoś pracował w tym czasie w warunkach szkodliwych i do tego dnia nie uzyskał odpowiedniego stażu pracy jest krzywdzące dla tych osób - tak samo i dla mnie. Ale cóż ktoś pisał ustawy niekoniecznie dobre dla innych.
wiwan / 2013-09-05 11:22
Są 'inni', którzy oceniają to dokładnie odwrotnie- podatnicy i ubezpieczeni, którzy z różnych 'promocji' w systemie ubezpieczeń skorzystać nigdy nie mogli. Taką promocją jest e. wcześniejsza. Świadczenie to jest wygaszane, a możliwość jego uzyskania przez roczniki młodsze niż 1948, podlegające już nowym regulacjom i tak było/jest sporym wyłomem w reformie 1998.

Wymogi z art. 184 są i tak dodatkową deską ratunku dla ubezpieczonych w stosunku do zasadniczych uregulowań dotyczących e. wcześniejszej dla nowych roczników (po 1948)- czyli art. 46, w którym z kolei wiek obniżony należało uzyskać do końca 2008 r.

Podobnie z e. pomostowymi- jeszcze inne wymogi, ale świadczenie to uzyskuje raptem 300-400 osób rocznie.

Zawsze przy zmianach ktoś traci, a promocje nigdzie nie trwają wiecznie.
To żadna dla Pana pociecha, wiem i pozdrawiam.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-29 23:29
Witam,urodziłem się w 1968 roku,wyczytałem tutaj,że dla takich osób było do wyboru czy przystąpią do nowych zasad emerytur czy zostaną przy starych.Mnie nikt nie pytał co wybieram tylko od razu kazano mi wybrać II filar.Jak to jest naprawdę?Drugie pytanie to jakby ktoś mógł baaaardzo prosto napisać jakie warunki trzeba spełnić,żeby dostać emeryturę.Pracuję bez przerwy od 1989 roku,wcześniej byłem prawie dwa lata w w wojsku,wcześniej jeszcze uczyłem się w ZSZ,czy te dwa okresy przed pracą też są zaliczanie do stażu pracy?Jeśli tak to wychodzi mi już 28,5 roku pracy.Czy to wystarczający staż pracy,żeby dostać emeryturę?Rozumiem,że muszę czekać do skończenia 65(czy 67 teraz?)roku życia,żeby dostać emeryturę?Właśnie straciłem pracę,mam niecałe 45 lat i małe szanse na zatrudnienie,czy mogę się starać o jakieś świadczenia z takim stażem pracy?Czy muszę czekać do 67 lat,żeby dostać cokolwiek z ZUS?Pozdrawiam Piotr Wierzbicki
wiwan / 2013-08-30 11:12
Nie tak.

Roczniki młodsze niż 1948 nie mają wyboru co do zasad przechodzenia/wyliczenia e. w powszechnym wieku emerytalny. Roczniki 1949-1968 miały jedynie możliwość wyboru, czy wejdą do OFE. CZyli wyboru opcji, ale w ramach nowych zasad.

Zatem "zmuszono" Pana bezprawnie, jest Pan z ostatniego rocznika, który miał wybór. Wynika to brzmienia (pierwotnego i obecnego) art. 111 ustawy o systemie ub. społecznych.

Nowe zasady rozumiane jako brak określonego minimum stażu ubezpieczeniowego dla uzyskania prawa do emerytury powszechnej oraz jako wyliczenie wysokości świadczenia z Kapitału Początkowego oraz ze zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składek po 1998 r. z uwzględnieniem statystycznie spodziewanego dalszego czasu życia od przejścia na emeryturę.
Z OFE jest taka różnica, że część składek odprowadzonych po 1998 trafiła, trafia do owe i przy przejściu na emeryturę uzupełnia ( na razie tylko kobietom ) emeryturę wyliczoną jak wyżej, ale ze składek odpowiednio mniejszych. Finansowa różnica jest więc taka, na ile stopa zwrotu w OFE emeryta w czasie jego przejścia na emeryturę różni się od skumulowanej waloryzacji składek w ZUS za ten sam okres tj. od przystąpienia do OFE.

-------------------

Jak napisałem- nie ma żadnego dolnego limitu stażu dla uzyskania w ogóle emerytury. Limit taki jest ( 25 lat ) dla skorzystania z gwarancji e. minimalnej, oraz ( 40 lat ) dla prawa do skorzystania z e. częściowej w wieku 65 lat. Tak, Pana wiek powszechny to już 67 lat.

Obecnie, bez orzeczenia niezdolności do pracy ( a w konsekwencji do renty z jej tytułu ) nie ma żadnego świadczenia ZUS dla Pana dostępnego.

Oczywiście zakładam, bo nic Pan nie wspomina, że w Pana historii ubezpieczeniowej nie ma okresów szczególnych okoliczności pracy dających ewentualne uprawnienia do e. wcześniejszej.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-30 12:10
Dziękuję za odpowiedź.Tak ,nie mam żadnych "szczególnych okresów"pracowałem cały czas w nieuprzywilejowanych zawodach.Rozumiem więc,że jeśli jakimś cudem dożyję tych 67 lat to emeryturę dostanę nawet gdybym już przez te pozostałe 22 lata nie pracował?
Pozdrawiam Piotr Wierzbicki
wiwan / 2013-08-30 12:18
Tak właśnie. Oczywiście wg. obecnego stanu prawnego, do którego w tak długiej perspektywie w 100% bym się nie przywiązywał :-)

Tak uczy historia zmian systemu, tj. nowych ustaw i ich nowelizacji.

Ps. ZSZ się nie wlicza, więc jest Pan obecnie ze stażem ubezpieczeniowym na granicy (przekroczonej jednak jak rozumiem) minimum wymaganego (25 lat) do skorzystania z gwarancji minimalnej wysokości swej emerytury.

Oczywiście wg. obecnego brzmienia art. 87 ustawy emerytalnej.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-30 12:28
No jeśli wojsko się chociaż wlicza to mam 24 lata pracy plus półtora roku wojska,więc się łapię?
Pozdrawiam Piotr Wierzbicki.
wiwan / 2013-08-30 12:35
Tak. Na mocy art. 6, ust. 1, pkt. 4 Ustawy za okres składkowy uznaje się " okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby".

Dokumentacja- książeczka wojskowa,zaświadczenie WKU.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-30 12:31
Wróć!!Pracowałem jeszcze rok przed wojskiem więc nawet bez tego mam wypracowane 25 lat :)
tomasz49 / 37.31.120.* / 2013-08-20 14:02
Witam, jestem meżczyzna urodzonym w lipcu 49r. kiedy będe mógl przejść na emeryturę? posiadam 9 lat pracy- zus oraz 20 lat pracy-krus. czy jesli bede mial 25 lat krus to bede otrzymywal dwie emerytury tzn z krus i zus (za te 9 lat pracy)? czy bede musial zaprzestac dzialalnosc rolnicza czy tez to dotyczy tylko emerytury wczesniejszej?
wiwan / 2013-08-21 10:35
Wg. obecnego stanu prawnego Pana powszechny wiek emerytalny to min. 65 lat i 7 miesięcy.

Tak, jest w Pana przypadku (pierwszy taki rocznik) możliwość uzyskania dwu emerytur z obu systemów ubezpieczenia, bo nie ma już dla tego i kolejnych roczników zaliczenia okresów ZUS do stażu wymaganego dla uzyskania e. rolniczej.
Jeśli na emeryturę rolniczą Pan nie przejdzie, okresy rolne zostaną uwzględnione przy obliczaniu wysokości emerytury z ZUS.

Zaprzestanie działalności rolniczej to wymóg:
- uzyskania w ogóle wcześniejszej emerytury rolniczej (min. 60 lat wieku, min. 30 lat stażu ub. rolniczego)
- wypłaty pełnej wysokości powszechnej e. rolniczej. Bez tego zaprzestania nie będzie wypłacana cz. uzupełniająca e. rolniczej, a jedynie cz. składkowa.

Część uzupełniająca wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej, jest mniejsza od 20; przy każdym pełnym roku od 20 lat część uzupełniającą zmniejsza się o 0,5% emerytury podstawowej. Obecnie e. podstawowa to 831 zł 15 gr brutto.
Cz. składkowa to po 1% e. podstawowej za każdy rok ub. rolniczego.

Wniosek- zdecydowana większość świadczenia byłaby zawieszona w Pana przypadku.
tomasz49 / 37.31.92.* / 2013-10-18 10:03
Witam ponownie.mam jeszcze kilka pytań.czy jak przejdę pozniej na emeryture rolnicza nie zaprzestajac dzialalnosci rolniczej to czy moja emerytura wzrosnie?wyczytalem gdzies ze jesli majac gospodarstwo moja zona nadal oplaca skladki to moge dostac cala emeryture rolnicza czy to prawda? czy jesli jeednak mialbym zawieszona czesc emerytury rolniczej oprocz tego dostawal bym cala emeryture z zus? czy do emerytury w zus nie optrzebuje tez miec stazu lat pracy skoro jestem w tej czesci przyszlych emerytur co nie sa w zadnym ofe?pozdrawiam serdecznie
wiwan / 2013-10-21 16:11
1. tak, im późniejsze przejście na e. rolniczą tym ona wyższa, bo wyższa jest jej część składkowa, ale nadal ze względu na niezaprzestanie dz. rolniczej większa część świadczenia- cz. uzupełniająca byłaby zawieszona.
2. w takiej sytuacji ( z żoną ) nie dałoby to prawa Panu do odwieszenia cz. uzupełniającej. zgodnie z ustawą Krusową (art. 5) co do zasady małżonka rolnika traktuje się w kwestiach ubezpieczenia jak rolnika. Czyli nie byłoby sytuacji zaprzestania przez Pana działalności rolniczej. Doszłoby do niej, gdyby nie mieszkał Pan z żoną, nie pracował w owym gospodarstwie, ani w gospodarstwie domowym związanym z owym gospodarstwie rolnym. Należałoby to w KRUS udowodnić.
3. jeśli spełni Pan warunek e. rolniczej, to kwestie zawieszania jej części, prowadzenia lub nie dalszej dz. rolniczej byłyby bez wpływu na prawo/wysokość e. zusowej.

Ps. W czasie pobierania e. rolniczej prowadząc dz. rolniczą- a więc e. częściowo zawieszonej może Pan podlegać ub. chorobowemu/wypadkowemu KRUS dobrowolnie, w zakresie ograniczonym
emerytka? / 37.7.147.* / 2013-07-30 22:03
27 marca skończyłam 60 lat, czyli 27 kwietnia osiągnęłam wiek emerytalny " po nowemu". Papiery do ZUS złożyłam na początku lipca. Pytanie : czy emeryturę będę miała naliczoną od daty złożenia dokumentów? czy od daty ukończenia 60 lat plus jeden miesiąc? A od kiedy mam prawo do świadczeń zdrowotnych? Ważne bo właśnie wyszłam ze szpitala.
wiwan / 2013-07-31 10:47
Świadczenie będzie należne od lipca, czyli dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Na samą decyzję Zakład ma zasadniczo 30 dni od złożenia wniosku, ale zdarza się jeszcze czasem potrzeba doniesienia czegoś, wyjaśnienia. Więc te 30 dni może minąć dopiero od tego wyjaśnienia. Nie zmienia to sytuacji, że decyzja wydana wtedy np. po 50 dniach od pierwszego wniosku będzie 'opiewała' na emeryturę od lipca, czyli pierwsza wypłata może być np. podwójna ( z wyrównaniem).


Inaczej jest z emeryturą z urzędu tj. przyznawaną w miejsce dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy albo świadczenia przedemerytalnego.

Wynika to z art. 116 oraz 118 i 129 Ustawy emerytalnej.
----

Co do ubezpieczenia zdrowotnego to,
- prawo do świadczeń trwa jeszcze przez 30 dni po utracie tytułu do ubezpieczeń (czyli np. trwania stosunku pracy)
- nowe będzie trwało formalnie od dnia uprawomocnienia decyzji emerytalnej
- ALE prawo do świadczeń, mimo braku ubezpieczenia trwa również w czasie postępowania o emeryturę tj. od dnia złożenia wniosku do uprawomocnienia decyzji, co wynika z art. 67, ust. 7 USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czyli jeśli jest Pani obecnie już bez tytułu do ubezpieczeń (np. po rozwiązaniu stosunku pracy) ma Pani i tak ustawowe prawo do korzystania ze świadczeń NFZ jak osoba ubezpieczona.
Kira 81 / 5.172.224.* / 2013-07-29 14:05
dziekuje za odpowiedz.
czyli musi udac sie do zuzu i złozyc papiery jak rozumiem zeby przejsć na "spoczynek" kapitał poczatkowy ma wyliczony pare lat wstecz
wiwan / 2013-07-29 15:09
Tak, ale za 7 lat. Skuteczny wniosek można złożyć najwcześniej 30 dni przed spełnieniem wymaganych warunków uzyskania emerytury. A to jak napisałem nastąpi w przypadku mamy 22 marca 2020 r, więc wniosek najwcześniej pod koniec lutego.

Oczywiście wg. obecnego stanu prawnego, który pewnie do tego czasu się zmieni.
Kira 81 / 37.109.91.* / 2013-07-19 18:38
Witam moja mama ur.22 maj 1958r zaczela prace 1 czerwca 1976 do konca czerwca 2002r 1 dziecko 2 lata wychowawczego i okolo 6 miesiecy ciagego zwolnienia, od 1 lipca 2002 roku przesza na krus do dnia dzisiejszego, gospodarstwo ma od 1996r po rodzicach, jakie sznse na emerture, czy lepiej siestrac o rente zdrowatna od 2 lat ciagle pobyty w szpitalu .
wiwan / 2013-07-23 09:31
Powszechny wiek emerytalny dla niej to nie mniej niż 61 lat i 10 miesięcy. Najwcześniej więc na e. mogłaby przejść w marcu 2020 r.

Jeśli zdecyduje się na "spoczynek" najwcześniej jak to możliwe- uzyska emeryturę z ZUS ze zwiększeniem za każdy rok ub. rolniczego z art. 26 a ustawy emerytalnej. Po 1% rolniczej emerytury podstawowej za każdy rok ub. rolniczego. Dopiero pozostanie w ub. rolniczym na tak długo, by uzyskać okres krusowy 25 lat pozwoliłoby na uzyskanie po prostu dwu emerytur- z KRUS i ZUS.

Tyle, że przejście na emeryturę z ZUS nie pozwala na kontynuację, nawet dobrowolną ub. społecznego KRUS.

Trudno rentę traktować zastępczo. Jeśli matka uzyska takie orzeczenie- może skorzystać z renty rolniczej z tyt. niezdolności do pracy. Ale by uzyskać pełną jej wysokość- potrzebne byłoby zaprzestanie dz. rolniczej- tj. zbycie gospodarstwa, albo min. 10 letnia dzierżawa.
iwcia53 / 95.49.154.* / 2013-07-18 18:36
witam mam 60 lat czy po przepracowaniu 7 lat pracy otrzymam emeryturę?
wiwan / 2013-07-19 11:29
Nie bardzo rozumiem pytanie. Chodzi Pani o uzyskanie wieku 67 lat, czy o prawo do emerytury z tak znikomym stażem ubezpieczeniowym ?

Jak rozumiem jest Pani z rocznika 1952 lub 1953.
Jeśli z 1952 to już ma Pani prawo do emerytury.
Jeśli z 1953 to w zależności od kwartału Pani urodzin Pani wiek emerytalny wynosi 60 lat i 1 do 4 miesięcy. Czyli albo już ten wiek Pani osiągnęła, albo osiągnie najpóźniej w kwietniu 2014 r.- jeśli jest Pani z grudnia 1953.

Jeśli chodzi o staż ubezpieczeniowy to, poza latami pracy (składkowe) dolicza się okresy nieskładkowe np. studia, u. wychowawczy przed 1999 r.) więc może staż jest wyższy.

Pani rocznik nie musi wykazać się stażem minimalnym by uzyskać emeryturę, ale przy stażu niższym niż 20 do 25 lat*, jaki Pani ma lub będzie miała- nie będzie pani emerytura korzystała z gwarancji wysokości- em. minimalnej, tj. wyliczona będzie mogła być niższa i pewnie taka będzie.

* zależy od roku przejścia na emeryturę.

Konkret- art. 87, ust. 1b ustawy emerytalnej:

1) 20 lat – do dnia 31 grudnia 2013 r.;
2) 21 lat – od dnia 1 stycznia 2014 r.;
3) 22 lata – od dnia 1 stycznia 2016 r.;
4) 23 lata – od dnia 1 stycznia 2018 r.;
5) 24 lata – od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.
grazka630@poczta.onet.pl / 79.189.133.* / 2013-07-16 08:43
Witam
Urodziłam się marcu 1963, we wrzesniu tego roku będę miała 35 lat pracy w tym 5 lat nieskładkowych z tytułu urlopu wychowawczego i dalej pracuję,proszę o informację jaką mam możliwość przejścia na emeryturę lub inne świadczenie, przecież do 63,5 roku kiedy będę miała wiek emerytalny będę miała 48,5 lat pracy, a nie słyszałam aby ktoś w polsce tyle pracował(to dotyczy właśnie naszych roczników) z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam
wiwan / 2013-07-16 09:09
Jeśli wśród tych lat pracy nie ma okresów pracy w war. szczególnych, szczególnym charakterze, na kolei, w górnictwie, na karcie nauczyciela to nie ma okoliczności uprawniających Panią do wcześniejszej emerytury tylko z powodu długiego stażu ubezpieczeniowego- ostatni rocznik kobiet takim przywilejem objętych to rocznik 1953.

Zatem wg. obecnych przepisów Pani wiek emerytalny to 63 lata i 5 miesięcy, a nie 63,5 roku.
Wcześniej - w wieku 62 lat będzie mogła Pani skorzystać z emerytury częściowej - nowe świadczenie z art. 26 b Ustawy, ale mało atrakcyjne, bo:
- wynoszące tylko 1/2 emerytury wyliczonej na dzień jej ustalenia
- nie podlegające gwarancji wysokości e. minimalnej
- powodujące zmniejszenie przyszłej emerytury powszechnej o sumę świadczeń pobranych na e. częściowej.
grazka630@poczta.onet.pl / 79.189.133.* / 2013-07-16 11:07
Dziękuję za odpowiedź.
Nie jest to co prawda pocieszające że jedni pracują 25 lat i mniej i mają świadczenia i to o wiele wyższe od normalnie pracjących ludzi,jak byśmy byli inną kategorią ludzi.kiedy w końcu ktoś się obudzi.

Mam jeszcze jedno pytanie:
W jaki sposób naliczana jest wysokość emerytury, czy z ostatnich olat tzn.jeśli są wyższe zarobki przed odejściem z pracy to emerytura jest wyższa, czy od tego co jest nazbierane na koncie ? Z góry dziękuję
wiwan / 2013-07-16 11:17
W Pani przypadku- rocznik młodszy niż 1948, emerytura w wieku powszechnym- wg. art. 26 ustawy, czyli sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych zewidencjonowanych składek (od 1999 r.) podzielonej przez przewidywaną liczbę miesięcy życia od przyznania emerytury. Ta liczba co roku się zmienia, jest ogłaszana przez GUS (tablice trwania życia). Do tego część kapitałowa - z OFE, jeśli jest Pani członkiem.

Jeśli KP nie ma Pani jeszcze wyliczonego- to oblicza się go niemal jak emerytury roczników wcześniejszych- czyli z liczby lat składkowych i nieskładkowych do 1998r. włącznie, wysokości zarobków w stosunku do przeciętnej krajowej- albo z 10 kolejnych lat z ostatnich 20 lat przed 1999 r, albo z 20 dowolnych lat przed 1999 r. albo z rzeczywistej liczby- gdy staż ubepzieczneiowy jest niższy niż 10 lat do 1998r włącznie.
Ewa Majewska / 91.150.223.* / 2013-07-08 12:56
Dzień dobry,
urodziłam się w 1959 r. W latach 1978-98 przepracowałam 19 lat i 11 miesięcy w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Potem pracowałam i pracuję nadal w innym charakterze. Czy mam prawo do emerytury w wieku 55 lat w związku z wykonywaniem pracy w szkodliwych warunkach?
Pozdrawiam
Ewa Majewska
wiwan / 2013-07-09 09:52
Na potrzeby emerytalne mówimy o pracy w warunkach SZCZEGÓLNYCH lub w szczególnym charakterze. Rozumiem, że nie są one związane z kolejnictwem ani górnictwem.

Na e. wcześniejszą z tego tytułu jest Pani po prostu za młoda, w sensie rocznika, nie wieku osobistego. Po prostu nie spełniła Pani warunków wiekowych z art. 46 Ustawy- czyli m.in. wieku 55 lat do końca 2008 r.

Druga furtka- art. 184 ustawy emerytalnej- wymaga posiadanie stażu ub. 20 lat oraz pracy w war. szczególnych ( na ogół 15 ) na dzień 1.01.1999 r.

E. wcześniejsza jest po prostu wygaszana.

Zatem- tylko w przypadku, gdy rodzaj/stanowisko Pani pracy w tych warunkach jest w tzw. nowych wykazach- z ustawy o e. pomostowych- miałaby Pani prawo do e. pomostowej z art. 49 tej ustawy.

Są one wymienione w zał. 2 do tej Ustawy i jest to katalog zamknięty:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html
Ewa Majewska / 91.150.223.* / 2013-07-09 13:48
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak rozumiem, musiałabym mieć 20 lat pracy do końca 1998 roku. Brakuje mi dokładnie miesiąca, który zresztą przepracowałam u prywatnego pracodawcy, ale nie mam świadectwa pracy, a zakład już dawno nie istnieje. Czy jest jakaś możliwość uzyskania potwierdzenia tego okresu pracy?
Pozdrawiam
EM
wiwan / 2013-07-09 17:39
Chodzi o 20 lat stażu ubezpieczeniowego, a nie tylko pracy. Czyli chodzi o sumę lat składkowych i nieskładkowych, tyle że tych drugich nie więcej niż 1/3 tych pierwszych. Byłby to np. urlop wychowawczy przed 1999 r.
Niekoniecznie więc może trzeba walczyć o ten 1 miesiąc składkowy.

------------
Po zlikwidowanym zakładzie albo istnieje jego następca prawny, albo dokumentacja pracownicza jest przechowywana. Bywa to też organ założycielski, związek rewizyjny- w zależności od formy prawnej/rodzaju tego nieistniejącego pracodawcy. Jest też centarlne archiwum w Milanówku. Jest na www ZUS wyszukiwarka zlikwidowanych zakładów i miejsc przechowywania dokumentacji po ich likwidacji.

Poza tym ZUS dopuszcza zeznania świadków w zakresie okresów składkowych sprzed listopada 1991 r.
Bierze się też pod uwagę legitymacje ubezpieczeniowe itp. dokumenty.

Oczywiście jednocześnie okresy pracy w war. szczególnych muszą wynikać ze świadectw pracy lub zaświadczeń o pracy w war. szczególnych - z przywołaniem konkretnej pozycji z

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze lub jego poprzednika- resortowego zarządzenia.
nik56 / 2013-06-25 19:58
Witam! Mam pytanie. Skończyłam 16 czerwca 60 lat. 16 sierpnia będę miała wymagany staż emerytalny.Ale mam skomplikowaną sytuację. Jestem żoną polskiego repatrianta z byłego ZSRR. Nabyłam obywatelstwo polskie w 2011 roku. Przed tym miałam kartę stałego pobytu. Pracuję w Polsce od 2006 roku, więc mam już staż pracy 7 lat. Na Ukrainie, skąd pochodzimy z mężem mam staż pracy 20 lat.Problem w tym, że między Polską a Ukrainą niema wzajemnego zaliczania stażu. Jestem też osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim. Coraz trudniej mi pracować. Czy mogę w lipcu już składać papiery na emeryturę i czy zaliczą mi pracę na Ukrainie jako okres nieskładkowy? Czy mogę liczyć na minimalną emeryturę? Z mężem jest inaczej. On podlega Ustawie o repatriacji i mu zaliczają cały staż pracy na Ukrainie. On jest repatriantem od 14 lat i tyle lat pracy ma już w Polsce, w sumie już ponad 35 lat, a musi pracować jeszcze przez 9 lat do wieku 67 lat (rocznik 1956). A co ze mną?
Pozdrawiam, Switłana.
wiwan / 2013-06-26 11:05
Witam Panią !

Umowa z Ukrainą o koordynacji świadczeń jest podpisana, trwa niestety ratyfikowanie itp. procedury. Planowany termin wejścia w życie- 1 stycznia 2014.

Ma więc Pani w tym świetle 2 możliwości.
-1 dopracować do dnia wejścia umowy w życie o złożyć wniosek o polską emeryturę uwzględniającą okresy ubezpieczenia na Ukrainie
-2 złożyć już teraz wniosek o emeryturę polską, ale obecnie dla ZUS Pani ubezpieczenie, praca, składki na Ukrainie nie istnieją. Uzyska więc Pani symboliczne świadczenie, bo polski staż nie pozwoli na skorzystanie z gwarancji emerytury minimalnej. Natomiast dla samego prawa do emerytury polskiej Pani rocznik nie ma wymogu minimalnego stażu, więc owe 7 lat na jej uzyskanie pozwoli.
A NASTĘPNIE, po wejściu umowy w życie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury dostarczając dokumenty na potwierdzenie ukraińskich okresów i wskazując te okresy we wniosku.

Tu jeszcze uwaga techniczna- w tej drugiej opcji wnioskując obecnie, przed umową, o emeryturę nie może Pani we wniosku wykazać okresów ukraińskich, bo wniosek ze względów formalnych zostanie odrzucony.

Jest jeszcze kwestia 3, ale tu jest Pani zdana na siebie i samodzielność. Nie znam regulacji emerytalnych ukraińskich, ale być może nie jest przeszkodą dla systemu ukraińskiego to, że jest pani obywatelką polską, że nie mieszka Pani na Ukrainie- może spełnia Pani warunki wieku i stażu (oczywiście tylko ukraińskiego) by uzyskać niezależną od polskiej emeryturę ukraińską. Pozostanie kwestia techniczna jej wypłaty- bo bez umowy o koordynacji nie może być ona przesyłana na polskie konto.

Za parę miesięcy można próbować się dowiadywać o losy umowy pod nieco 'tajnym' telefonem :


Departamencie Rent Zagranicznych, wykonującym w Centrali ZUS zadania instytucji łącznikowej w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych podlegających koordynacji, współpracującym z zagranicznymi instytucjami łącznikowymi państw członkowskich (ul. Senatorska 10, 00-082 Warszawa, tel.: +48 22 826-05-53).
nik56 / 2013-06-26 12:19
Dziękuję za rozjaśnienie. Złożę dokumenty, a po 1 stycznia będę próbować starać się o przeliczenie. Niestety, jako obywatelka Polski nie mogę starać się o emeryturę na Ukrainie. Ukraina nie uznaję podwójnego obywatelstwa, a obywatel innego kraju nie mieszkający na Ukrainie, nie może starać się o emeryturę w tym kraju, ponieważ przekazywanie pieniędzy na konta zagraniczne jest na Ukrainie karane grzywną, nawet do 2 tys. dol.amerykańskich, lub pozbawieniem wolności.
Mam jeszcze pytanie, czy po uzyskaniu świadczenia emerytalnego, mogę pracować dalej, nie tracąc tego świadczenia?
Dziękuję.
wiwan / 2013-06-26 12:37
W związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego nie będzie Pani podlegać żadnym limitom dodatkowego dochodu, których przekroczenie powodowałoby zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytury.

ALE, by uzyskać emeryturę musi Pani rozwiązać umowę o pracę, jeśli w dniu poprzedzającym decyzję emerytalną będzie Pani zatrudniona. Bez tego rozwiązania - wypłata będzie wstrzymana do udokumentowania rozwiązania stosunku pracy.

W praktyce oznacza to rozwiązanie nawet na 1 dzień umowy- ale wymaga dużej wyrozumiałości pracodawcy....

Bo emeryt, który w dniu uzyskania emerytury nie jest zatrudniony może następnie podjąć pracę już bez konsekwencji w postaci zawieszenia emerytury.

To nowa regulacja - art.103a ustawy emerytalnej. Wcześniej zasada konieczności rozwiązania stosunku pracy dotyczyła jedynie e. wcześniejszej.
wiwan / 2013-11-25 15:15
AKTUALIZACJA. No i umowa z Ukrainą jest, wchodzi w życie 1.01.2014.

Adres publikacyjny- Dziennik Ustaw 2013, poz. 1373 i 1374.
ewa33 / 2013-06-25 09:52
witam mam pytanie urodziłam się w 1972 roku i mam około 10 lat przepracowane czy mam szanse na jakąkolwiek emeryturę ?
pozdrawiam.
wiwan / 2013-06-25 10:37
Dość dziwne pytanie na 25 lat przed uzyskaniem powszechnego (wg. obecnego stanu prawnego) wieku emerytalnego.

No chyba, że pytanie jest o emeryturę TERAZ. Jeśli tak- to oczywiście nie ma o tym mowy.
Jeśli pytanie jest o hipotetyczną sytuację, że więcej Pani do pracy nie pójdzie, nie uzyska nowych okresów składkowych- TAK. Będzie prawo do emerytury w wieku powszechnym- dla Pani 66 lat i 5 do 8 miesięcy (w zależności od kwartału urodzin) ale BEZ gwarancji e. minimalnej.
Nie będzie prawa do emerytury częściowej w wieku 62 lat.

Do uzyskania gwarancji e. minimalnej potrzebne będzie zwiększenie stażu ubezpieczeniowego do 25 lat. Do prawa do e. częściowej- do 35 lat. Więc fizycznie Pani nie zdąży, chyba że poza 10 latami pracy ma Pani liczne okresy nieskładkowe.

Zawsze jednak w stażu ubezpieczeniowym okresy nieskładkowe nie mogą być przyjęte w wymiarze wyższym niż 1/3 okresów składkowych. Czyli obecnie mając np. studia wyższe- 5 lat nieskładkowych, może być uwzględnione z nich tylko 3 lata i 4 miesiące.
ewa33 / 2013-06-25 11:04
rzeczywiście dość dziwnie sformułowałam to pytanie...przepraszam... obecnie nie pracuje jeśli nadarzy się okazja to mam zamiar jeszcze iść do pracy w tej chwili zajmuję się dziećmi...chciałam wiedzieć czy gdybym jednak z jakiś przyczyn już nie pracowała czy w ogóle mam szanse na cokolwiek. dziękuję.
wiwan / 2013-06-25 11:09
No więc tak jak napisałem- bez e. częściowej i bez gwarancji minimalnej wysokości e. powszechnej.

Ps. Zajmowanie się dziećmi w ramach zasiłku macierzyńskiego i urlopu wychowawczego stanowi okres składkowy. Składki emerytalna i rentowa są odprowadzane z budżetu państwa. Nie jest nimi obciążony wypłacany zasiłek, a na wychowawczym nie przeszkadza temu brak wynagrodzenia/zasiłku.
bogna358 / 178.37.79.* / 2013-06-24 12:05
urodziłam się w listopadzie 1952 roku i mam okresów składkowych 14 lat i 6 lat nie składkowych chciała bym wiedzieć bo nie bardzo się orientuję kiedy nabywam prawo do emerytury i czy w ogóle jakaś emerytura mi się należy...
wiwan / 2013-06-24 13:10
Wg. obecnych zasad Pani powszechny wiek emerytalny to 60 lat- czyli podwyżka tego wieku Pani nie objęła, już spełnia Pani warunek przejścia na emeryturę.

Nie skorzysta Pani obecnie z gwarancji e. minimalnej, bo łączny staż ubezpieczeniowy ma Pani niższy niż 20 lat- dlatego że nie można uwzględnić całości z owych 6 lat nieskładkowych- jest ograniczenie ich uwzględniania w wymiarze maksymalnie 1/3 okresów składkowych- czyli w pani przypadku- 4 lata i 8 miesięcy.

Podstawa- art. 5, ust. 2 oraz art. 24, ust.1a, oraz art. 87 Ustawy emerytalnej.
musznik / 79.163.88.* / 2013-06-16 12:54
Witam. Urodziłam się 09.02.1956. Wykonywałam prace w gospodarstwie rolnym od 09.02.1972r. do 04.08.1975. Następnie od dnia 05.08.1975 pracowałam w przemyśle odzieżowym do 09.04.1988. Od tego czasu, aż po dzień dzisiejszy jestem ubezpieczona w KRUS'ie (w posiadanie notarialnego aktu własności ziemi weszłam dnia 21.10.1986). Czy należy mi się obecnie jakaś emerytura? Jeśli nie, to kiedy będzie mogła mi przysługiwać?
wiwan / 2013-06-17 10:43
Pani powszechny wiek emerytalny to min. 61 lat i 1 miesiąc.

Może Pani skorzystać z wcześniejszej e. rolniczej po uzyskaniu stażu ub. rolniczego min. 30 lat. Wlicza się do niego poza ub. KRUS praca w gosp. rolnym po ukończeniu 16 lat. Brakuje zatem Pani jeszcze ok. 1,5 r ub. KRUS. Czyli nastąpi to w Pani wieku ok. 58,5 lat. Warunkiem będzie zaprzestanie działalności rolniczej tj.
- sprzedaż, darowizna gospodarstwa
- umowa dożywocia za gospodarstwo
- umowa dzierżawy na min. 10 lat z osobą inną niż mąż, dzieci, pasierbowie, inne osoby pozostające z Panią we wspólnym gospodarstwie domowym. Wyłączenie dotyczy również małżonków ww osób.

Wraz z uzyskaniem wieku powszechnego- uzyska Pani dodatkowo małą emeryturę z ZUS za owe 13 lat ub. ZUS.
Zofia 1954 / 77.255.126.* / 2013-04-26 12:27
Witam, urodziłam się w kwietniu 1954r. Przepracowałam 26 lat (w tym okresy nieskładkowe-macierzyńskie 2 dzieci i wychowawcze jednego). Od września 2000 roku ubezpieczam się w KRUS. Wiec nie mam 25 lat składkowych, ale pracowałam w tym gospodarstwie od dziecka (było własnością mojego ojca). Pytanie czy to coś zmienia? Czy pozostaje mi tylko emerytura z ZUSu? Kiedy mogę zacząć się starać o emeryturę?
wiwan / 2013-04-26 15:23
Pani wiek emerytalny to 60 lat i 6 miesięcy. Czyli prawo do emerytury uzyska Pani w październiku 2014 r.
W związku z tym, że nie uzyska Pani prawa do e. rolniczej (mniej niż owe 25 lat ub. rolniczego)...
okres ubezpieczeń rolnych i pracy w gospodarstwie rodziców zostanie uwzględniony w wysokości świadczenia- dojdzie do jego zwiększenia w wysokości 1% emerytury minimalnej w chwili występowania z wnioskiem o świadczenie, za każdy rok ub. rolniczego rozliczanego z dokładnością do kwartału.


Podstawa- art. 26a ustawy emerytalnej w powiązaniu z art. 25 ustawy o ub. społecznym rolników.
Można wliczyć tu również okres:

1) podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i człon-ków ich rodzin w okresie od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1990 r.;
2) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym w okresie od dnia 1 lipca 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r., za który była opłacana składka na Fundusz Emerytalny Rolników;
3) (uchylony);
4) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym – bez podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu – po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed dniem 1 lipca 1977 r., jednak nie wcześniej niż 25 lat przed spełnieniem warunków nabycia prawa do emerytury.

Wniosek o emeryturę - najwcześniej 30 dni przed ukończeniem 60 lat i 6 miesięcy.
Nataszka / 2013-04-26 13:39
Zacznijmy od tego że za parę lat emerytura i tak nie będzie wypłacana, wieć po co w ogóle się napalać... po prostu zostaliśmy okradzeni , inaczej trego nie można określ
wiwan / 2013-04-26 15:07
Zacznijmy od tego, że taka bełkotliwa odpowiedź w merytorycznym dziale forum jest przede wszystkim lekceważeniem pytającego- tu 59-letniej kobiety.
Szerokiej drogi na onet.
musznik11 / 79.163.90.* / 2013-04-05 20:07
Moja mama urodziła się 01.06.1963r. Staż pracy wyniósł we wrześniu 2012r 35 lat (do końca kwietnia 2002r składki odprowadzała do ZUS'u a do dnia dzisiejszego odprowadza je do KRUS'u). Czy należy jej się obecnie jakaś emerytura? Jeśli nie, to kiedy będzie mogła jej przysługiwać?
wiwan / 2013-04-06 10:21
Nie pomylił Pan dat/stażu- pracę zaczęła mają 14,5 lat ?

Jej wiek emerytalny wynosi min. 63 lata i 6 miesięcy, więc najwcześniej przejdzie na emeryturę w grudniu 2026 r.

Jeśli do tego czasu będzie w KRUS- spełni warunek dwu emerytur- z KRUS (staż 25 lat) oraz z ZUS.
Jeśli nie- tylko emerytury z ZUS z zaliczeniem okresu ubezpieczenia rolniczego- zwiększeniem emerytury z tego tytułu.

Jest też możliwość e. częściowej w wieku 62 lat ale o małej wysokości tj. 50% e. wyliczonej na dzień przejścia na nią. Pobrana e. częściowa (suma kwot) zmniejszy odpowiednio wysokość e. powszechnej.

Obecnie przy braku innych okoliczności nie ma prawa do żadnego świadczenia emerytalnego.

Najnowsze wpisy