Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura - pomocy

Emerytura - pomocy

Krzysztof0000 / 85.202.214.* / 2010-10-20 21:33
Moja mama ma skończone 66 lat, do 1970 r. przepracowała 9 lat 11 miesięcy i 14 dni, W trakcie pracy ja się urodziłem w 1968 r., w 1971 r, jedna z moich sióstr i w 1973 r. druga.
Bylem w ZUS-ie bo słyszałem o promocji, ze nie trzeba pełnych okresów składkowych by uzyskać emeryturę - kobieta 60 lat. A w ZUS-ie usłyszałem, że niestety emerytura się nie należy gdyż promocja obejmuje osoby urodzone po 31.12.1948 r. Znaczy to ze młodsze osoby od mojej mamy maja promocje, a urodzone przed w.w. datą nie maja promocji.
Czy może mi ktoś pomóc i wyjaśnić czy jest możliwe i co powinna zrobić mama moja by otrzymała jakiekolwiek świadczenie emerytalne?
szklarek / 2010-10-21 11:34
1. z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika ta data graniczna urodzin emeryta innych wymogów do spełnienia.
2. 'promocja' obejmuje nie tyle mniej okresów składkowych co większą możliwość wyboru tych lepszych pod względem dochodów dla ustalenia wysokości świadczenia. Więc nawet gdyby mama była młodsza i tak lat składkowych i nieskładkowych by jej brakowało.
3. dla jej rocznika emerytura byłaby możliwa przy choć 15 letnim łącznym okresie składkowym i nieskładkowym ( tzw. emerytura z art. 28 ). Brakuje ok. 5 lat i jeśli nijak się ich nie znajdzie / udowodni- emerytury nie będzie. Mogłyby to być okresy urlopów macierzyńskich i wychowawczych z pracy skoro było Was aż troje. Albo okres pracy rolnej.

Z ustawą nie ma co dyskutować więc przy braku tego stażu ubezpieczeniowego 15 lat emerytury nie da się przyznać.

Żaden też rodzaj renty nie wchodzi w rachubę. To brzmi przerażająco, ale mama powinna dopracować te brakujące lata do 15 lat łącznych okresów składkowych i nieskładkowych ( te drugie zaliczane są tylko do długości mak. 1/3 okresów składkowych ) by otrzymać emeryturę z art. 28 ustawy emerytalnej tj. takiej która nie ma gwarancji najniższej emerytury ZUS-owej (może być niższa).

Najnowsze wpisy