Emerytura górnicza

Krzysztof Kałczuga / 83.10.6.* / 2012-01-25 10:20
Witam.Mam 51 lat.Mam przepracowane na dole kopalni jako ślusarz z dniówkami póltorakrotnymi 24lata 10 miesięcy 14 dni.Ale z tego co wiem to trzeba odrobić chorobowe a tego chorobowego od listopada 1991r uzbierało się 4 lata 3 miesiące i 20 dni.Przed pracą na kopalni również pracowałem w MSW jako funkcjonariusz 7 lat 8 miesięcy 19 dni.Czy można jakoś te prace w szczególnych warunkach połączyć,bo nigdzie nie mogę uzyskać konkretnej odpowiedzi.Czy dopiero na emeryturę będę mógł przejść jak będę miał czystego dołu po odrobieniu chorobowego 25 lat,co u mnie by było za jakieś 4 lata.Dziękuję za odpowiedzi.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-01-25 12:18
1. Okresów MSW nie można połączyć z okresami pracy górniczej, czy w warunkach szczególnych, ale są one zaliczane jako normalne okresy składkowe- wpłyną więc znacznie na wysokość świadczenia.
2. Moim zdaniem już spełnia Pan warunki wcześniejszej emerytury z tyt. pracy górniczej z art.46 ustawy emerytalnej.

Przyznam, że emerytury górnicze są b. skomplikowane- tj. jest tyle ich odmian, że się gubię. Przy części z nich rzeczywiście zwykłe chorobowe nie jest zaliczane do okresu pracy górniczej, zalicza się tylko chorobowe na skutek wypadku w pracy lub z powodu choroby zawodowej górniczej.
3.Na pewno też dodatkowo w wieku 55 lat- emerytura z art.50a ustawy emerytalnej, półtorakrotne zaliczanie okresu pracy załatwiają problem stażu górniczego.
4. za ogólnikowość przepraszam, odsyłam Pana do np. ZUS w Bytomiu specjalizującego się w kwestiach górniczych- dużo więcej się Pan dowie
wiwan / 2012-01-27 12:15
W ramach autokorekty- okresy MSW można połączyć, ale na potrzeby emerytury z tyt. pracy w war. szczególnych, nie na potrzeby emerytury górnizcej lub z tyt. pracy górniczej.

Za nieścisłość przepraszam.
Krzysztof Kałczuga / 83.10.6.* / 2012-01-28 20:13
Dziękuję,za odpowiedzi.Pozdrawiam.

Najnowsze wpisy