Forum Forum emerytalneZUS

emerytura po rencie.

emerytura po rencie.

ewa1952 / 84.10.9.* / 2012-04-05 16:48
Witam . od 25 lat tj od 1987r do marca br byłam na rencie bez przerw. W zaleznosci od orzecznika raz byla to renta calkowitej niezdolnosci do pracy , innym razem czesciowej. Ostatnie 3 lata byla czesciowo niezdolna do pracy.
Zanim przeszlam na rente pracowalam 10 latzawodowo w tym 1,5 roku bylam na urlopie wychowawczym.Podczas pobierania renty nie pracowalam. . W marcu br skonczylam 60 lat.
Czy grozi mi,ze moja emerytura bedzie nizsza od najnizszej emerytury ustawowej? czy warto wystepowac w takiej jak moja sytuacji o przeliczenie emerytury czy tez zgodzic sie na wyliczenie emerytury z urzedu?
Wczytuje sie w publikowane z necie przepisy i nie moge tych zawilosci emerytalnych zrozumiec i znalezc adekwatnego do mojej sytaucji przykladu. Bede wdzieczmna za odpowiedz.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-04-05 18:26
Z tym stażem ubezpieczeniowym (mniej niż 20 lat) też nie skorzysta Pani z gwarancji emerytury minimalnej.
Ale wyliczona emerytura nie może być niższa od dotychczasowej renty. Co przy niezdolności całkowitej oznacza, że tak czy inaczej emerytura będzie przynajmniej minimalna, bo już teraz ma Pani rentę minimalną. Będzie to emerytura z art.24a Ustawy emerytalnej.

Dopiero po otrzymaniu emerytury z urzędu będzie Pani mogła wnosić o jej wyliczenie w sposób mieszany z art.183, bo jest Pani przedostatnim rocznikiem kobiet do tego uprawnionych. Byłaby to emerytura w 35% wg. starych zasad i w 65% wg. zasad nowych. Niekoniecznie wyjdzie to cokolwiek korzystniej.
ewa1952 / 84.10.9.* / 2012-04-06 09:43
Slicznie dziekuje.!
\ Jesli mozna zadam jeszcze jedno pytanie. Od 15 lat prowadze hodowle psow rasowych,i place podatek zryczaltowany PIT6 w US od dzialow specjalnych produkcji rolnej. Oczywiscie od tej dzialalnosci nie było zadnych oplat na rzecz ZUS.
Zastanawiam sie czy istnieje mozliwosc "dorobienia " wymaganego stazu pracy przy wykorzystaniu tej dzialnosci? oplacanie skladki emerytalno rentowej aby po -dzis brakujacych mi - 10 latach otrzymac pelna emeryture. ZUS czy KRUS?
Nie mam ziemi.
wiwan / 2012-04-06 11:31
Wykazy działów specjalnych RÓŻNIĄ się nieco na potrzeby ubezpieczenia KRUS a tego specyficznego opodatkowania w US.
Jako hodowca psów "bez ziemi" nie ma Pani możliwości ubezpieczenia w KRUS.

Może jednak Pani założyć regularną DziałalNość Gospodarczą ( z wpisem do CEIDG, regonem ) bo na hodowlę takich zwierząt jest dedykowane PKD. I oczywiście wiązałoby się to z ubezpieczeniem w ZUS- dobrowolnym.
A zatem zwiększeniem stanu zewidencjonowanych składek emerytalnych i możliwością co jakiś czas przeliczania emerytury. Niekoniecznie musi to być czas brakujący do stażu uprawniającego do emerytury minimalnej, możliwe że po przeliczeniu poziom e. minimalnej uzyska Pani wcześniej- po prostu z wyliczenia, a "sztucznego" podwyższenia z tyt. stażu.

Tylko pozostaje jeszcze kwestia tego, czy ...to się Pani kalkuluje i czy nie lepiej obecnie uzyskiwanymi dochodami powiększać emeryturę codziennie w portfelu bez angażowania w to ZUS i całej tej ZUS-owej buchalterii- pilnowania terminów i przelewów. No i opłacania składki rentowej, wypadkowej i zdrowotnej, które emerytury nie podniosą....
Odpowiedź jest chyba prosta- bez sensu.

Najnowsze wpisy